Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جای خالی تایوان در پیمان جدید منطقه اقیانوس آرام و هند جو بایدن

رژه ارتش تایوان-آرشیو ۲۰۲۱
رژه ارتش تایوان-آرشیو ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که انتظار می‌رود جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه لیستی از کشورهای عضو پیمان جدید تجاری اقیانوس آرام و هند را منتشر کند، به نظر تایوان جایی در این سیاهه ندارد.

آگهی

در حالی که انتظار می‌رود جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه لیستی از کشورهای عضو پیمان جدید تجاری اقیانوس آرام و هند را منتشر کند، به نظر تایوان جایی در این سیاهه ندارد. 

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید تائید کرد که  ۲۳ مه و در زمان آغاز نشست کاری اقتصادی منطقه اقیانوس آرام و هند، جو بایدن طرح پیمان تجاری جدید برای افزایش همکاری و هماهنگی میان ایالات متحده و اقتصادهای اصلی آسیا را در زمینه‌های مدیریت زنجیره تامین، تجارت دیجیتال، انرژی‌های پاک و مبارزه با فساد طرح خواهد کرد. 

این برنامه بزرگ تجاری در حالی قرار است مطرح شود که تایوان، با وجود اهمیت تجاری و موقعیت استراتژیک نسبت به جمهوری خلق چین به‌عنوان بزرگ‌ترین رقیب ایالات متحده در شرق آسیا، احتمالا جایی در پیمان جدید نخواهد داشت. امری که با توجه به حساسیت شدید حاکمان پکن نسبت به رسمیت شناختن این جزیره خودگردان، قابل توضیح است. 

آقای سالیوان درباره اهمیت تایوان برای واشنگتن گفت: «ما در پی شراکت عمیق‌تر با تایوان از جمله در زمینه فنآوری‌های نوین و به‌ویژه تامین نیمه رساناها هستیم اما در این مرحله، بیشتر به روابط دوجانبه می‌اندیشیم.» 

طرح این پیمان تجاری می‌تواند با وجود افزایش همکاری منطقه شرق و جنوب آسیا با ایالات متحده، پاسخگوی انتظارات شماری از کشورهای منطقه نباشد. ماتیو گودمن، معاون مدیر مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک واشنگتن می‌گوید برخی امضا کنندگان، از این که طرح جدید دسترسی بیشتری به بازارهای ایالات متحده به آن‌ها نخواهد داد، سرخورده خواهند شد.

پکن، پیشاپیش از این طرح ایالات متحده تلویحا انتقاد کرده است. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز یکشنبه گفت: «امیدواریم که آن‌ها به جای به راه‌انداختن یک دسته انحصاری،  یک حلقه باز و فراگیر از دوستان را در حوزه آسیا-اقیانوس آرام بسازند و به جای آنکه بحران و بی‌ثباتی به راه بیاندازند، سعی در گسترش صلح و آرامش داشته باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امانوئل ماکرون در وانواتو نسبت به نفوذ کشورهای قدرتمند در اقیانوس آرام هشدار داد

ویدئویی از آخرین نسل ربات های هوشمند در بزرگترین نمایشگاه فن‌آوری آسیا در تایوان

رزمایش مشترک بمب‌افکن‌های چین و روسیه در شرق آسیا همزمان با سفر بایدن