رزمایش مشترک بمب‌افکن‌های چین و روسیه در شرق آسیا همزمان با سفر بایدن

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بمب‌افکن ارتش روسیه
بمب‌افکن ارتش روسیه   -  Copyright  AP Photo

بمب‌افکن‌های چینی و روسی روز سه‌شنبه همزمان با پایان سفر آسیایی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به طور مشترک در نزدیکی مناطق دفاع هوایی کره جنوبی و ژاپن عملیات گشت‌زنی انجام دادند. 

این عملیات تنها چند ساعت پس از آن انجام شد که جو بایدن از تعهد آمریکا به دفاع نظامی از تایوان در برابر حمله احتمالی چین سخن گفت. یکی از محورهای مذاکرات رئیس‌جمهوری ایالات متحده با رهبران ژاپن، استرالیا و هند در توکیو نیز بررسی نحوه واکنش به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بود. 

مقامات ژاپن اعلام کرده‌اند که به محض نزدیک شدن بمب‌افکن‌های چینی و روسیه به منطقه دفاع هوایی این کشور جنگنده‌های ژاپنی به پرواز درآمدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عملیات گشت‌زنی بمب‌افکن‌های چینی و روسی اولین رزمایش مشترک دو کشور از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین بود. جو بایدن در جریان سفر چهار روزه خود به کره‌ جنوبی و ژاپن رفت. 

یک مقام آمریکایی در واکنش به رزمایش مشترک چین و روسیه گفت: «چین روسیه را رها نمی‌کند. برعکس این رزمایش نشان می‌دهد که چین آماده است به روسیه در دفاع از مناطق شرقی خود همزمان با نبرد روسیه در جبهه غربی کمک کند.»

جو بایدن روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا واشنگتن به حمله احتمالی چین به تایوان واکنش نظامی نشان خواهد یا خیر گفت: «بله».

این پاسخ رئیس‌جمهوری آمریکا با سیاست پیشین واشنگتن که عدم شفافیت در مورد واکنش نظامی به حمله احتمالی چین به تایوان بود تفاوت داشت. هرچند جو بایدن تاکید کرده است که سیاست کشورش در قبال مناقشه بر سر تایوان تغییری نکرده است.