افزایش تنش‌ها بین توکیو و مسکو؛ ژاپن جزایر مورد مناقشه با روسیه را «اشغالی» توصیف کرد

نمای هوایی از جزایر مورد مناقشه ژاپن و روسیه
نمای هوایی از جزایر مورد مناقشه ژاپن و روسیه   -  Copyright  CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی

جزایری که روسیه آن‌ها را «کوریل» و ژاپن آن‌ها را «سرزمین‌ها شمالی» می‌نامد از زمان جنگ جهانی دوم بین دو کشور مورد مناقشه است.

ژاپن روز جمعه ۲۲ آوریل (دو اردیبهشت) اعلام کرد که روسیه چهار جزیره مورد مناقشه با این کشور را «به‌طور غیرقانونی» اشغال کرده است. این موضع در حالی مطرح شد که روابط دو کشور بر سر جنگ اوکراین تیره شده است.

دو کشور مدت‌ها در تلاش برای امضای توافقی بر سر معاهده‌ای پس از جنگ جهانی دوم بوده‌اند اما سرنوشت جزایر تحت تصرف مسکو و مورد ادعای توکیو همچنان نامشخص باقی ماده است.

وزارت خارجه ژاپن آخرین بار در سال ۲۰۰۳ از واژه «اشغالی» برای این جزایر در گزارش سالانه سیاست خارجه خود استفاده کرد.

جزایری که روسیه آن‌ها را «کوریل» و ژاپن آن‌ها را «سرزمین‌های شمالی» می‌نامد از زمان جنگ جهانی دوم بین دو کشور مورد مناقشه است.

وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد که «بزرگترین نگرانی بین ژاپن و روسیه سرزمین‌های شمالی است. توکیو آن‌ها را سرزمین‌های ژاپن می‌داند و بر آن‌ها حق حاکمیتی دارد اما در حال حاضر از سوی روسیه به‌طور غیرقانونی اشغال شده است.»

این نهاد تاکید کرد که بحران اوکراین مذاکرات با روسیه بر سر این جزیره را متوقف کرده است.

مسکو پیش از این در ماه گذشته با اشاره به «غیرممکن» بودن ادامه گفت‌وگو با کشوری که که طبق توصیفش «موضعی آشکارا خصمانه اتخاذ کرده است» گفت که مذاکرات را متوقف می‌کند.

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه گفت که این جزایر جزو لاینفک فدراسیون روسیه هستند.

او به خبرنگاران گفت: «در شرایطی که ژاپن به کشوری غیر دوست تبدیل شده و به مجموعه اقدامات خصمانه علیه کشورمان پیوسته است، صحبت درباره ادامه روند مذاکرات واقعا بسیار دشوار است.»

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین