Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نفوذ پکن در منطقه اقیانوس آرام؛ چین با جزایر سلیمان توافق امنیتی امضاء کرد

عکس هوایی از جزایر سلیمان
عکس هوایی از جزایر سلیمان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این توافق در حالی امضاء شد که جزایر سلیمان چند ماه پیش به دنبال اعتراض‌ها به افزایش نفوذ چین شاهد ناآرامی‌های داخلی بود.

آگهی

دولت چین روز سه‌شنبه همزمان با نگرانی‌ کشورهای غربی از بلندپروازی‌های پکن در منطقه اقیانوس آرام با جزایر سلیمان توافق امنیتی امضاء کرد.

این توافق در حالی امضاء شد که جزایر سلیمان چند ماه پیش به دنبال اعتراض‌ها به افزایش نفوذ چین شاهد ناآرامی‌های داخلی بود. مجمع‌الجزایر سلیمان در اقیانوس آرام و در فاصله حدودا ۱۵۰۰ کیلومتری از ساحل استرالیا واقع شده است.

تظاهرکنندگان در هونیارا، پایتخت جزایر سلیمان در جریان اعتراض‌های اخیر به فروشگاه‌های چینی حمله کرده بودند. استرالیا از جمله کشورهایی بود که به دنبال این ناآرامی‌ها به درخواست دولت جزایر سلیمان به این کشور نیرو اعزام کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که چین نیز به جزایر سلیمان تجهیزات ضدشورش برای مقابله با معترضان تحویل داده بود. پیش‌نویس توافق امنیتی بین جزایر سلیمان و چین ماه گذشته افشا شد. در این سند به دولت چین اجازه حضور انتظامی در جزایر سلیمان داده شده است. نیروی دریایی چین نیز در این پیش‌نویس اجازه حضور در جزایر سلیمان را داشت.

استرالیا و آمریکا از مدتها پیش نگران احداث پایگاهی دریایی از سوی چین در منطقه جنوب اقیانوس آرام بودند. برپایی چنین پایگاهی در جزایر سلیمان به پکن امکان خواهد داد تا حضور نیروی دریایی خود را به فراتر از مرزهایش گسترش دهد. ماناسه سوگاواره، نخست‌وزیر جزایر سلیمان ماه گذشته ساخت پایگاه دریایی از سوی چین در کشورش را تکذیب کرده بود.

وی افزوده بود که همکاری کشورش با چین «همکاری بین دو کشور خودمختار و مستقل» است. به گفته وی توافق امنیتی با پکن «ثبات» کشورش در «دراز مدت» را تامین می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امانوئل ماکرون در وانواتو نسبت به نفوذ کشورهای قدرتمند در اقیانوس آرام هشدار داد

جزایر سلیمان ورود ناوهای آمریکایی به بنادر خود را موقتا متوقف کرد

آمریکا: چین تلاش می‌کند با جنگ اقتصادی استرالیا را به زانو درآورد