انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه؛ ادامه شمارش آرا با احتمال کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم

 انتخابات ترکیه ۲۰۲۳
انتخابات ترکیه ۲۰۲۳   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

آخرین تحولات و خبرهای مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه را می‌توانید در این مطلب پیگیری کنید:

طبق گفته شمار زیادی از ناظران و کارشناسان مهمترین انتخابات سال ۲۰۲۳، انتخابات ترکیه است؛ جایی‌که رجب طیب اردوغان پس از دو دهه حضور در قدرت، این‌بار با کاهش شدید محبوبیت روبرو است و قلیچداراوغلو، رقیب او توانسته است در بسیاری از نظرسنجی‌ها پیشی بگیرد.

آخرین تحولات و خبرهای مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه را می‌توانید در این مطلب پیگیری کنید:

اما پیش از آن اگر می‌خواهید درباره نتایج آخرین نظرسنجی‌ها آگاه شوید می‌توانید این لینک را بخوانید. 

یا اگر می‌خواهید با نامزدهای انتخابات آشنا شوید به این لینک سر بزنید. 

شاید هم به‌عنوان یک خارجی می‌خواهید با سیاست‌های رقیب اردوغان در قبال خارجی‌ها مخصوصا در خرید ملک در ترکیه آشنا شوید. می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. 

15.05.2023
08:30

رئیس شورای عالی انتخابات: هیج تاخیر و یا مشکلی در شمارش آرا وجود ندارد

احمد ینر، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه گفت: «در حال حاضر هیچ مشکل یا تاخیری در وارد کردن داده‌های انتخابات وجود ندارد. ما این داده‌ها را بی‌درنگ با احزاب به اشتراک می‌گذاریم.»

پیش از این کمال قلیچدار اوغلو در توئیتی با انتقاد از سرعت شورای عالی انتخابات نوشته بود: «از قهرمانان دموکراسی می‌خواهم تا زمانی که گزارش نهایی صندوق‌ها تحویل داده نشده، آن‌ها را ترک نکنند. تجلی کامل و صحیح اراده مردم به عزم شما بستگی دارد. خواهید دید که به خستگی‌تان می‌ارزد.»  

15.05.2023
08:10

خبرگزاری آناتولی: ائتلاف جمهور بیش از ۴۹ درصد و ائتلاف ملت بیش از ۳۵ درصد آرای انتخابات پارلمان را تا کنون کسب کرده‌اند

خبرگزاری آناتولی مدعی است تا کنون بیش از ۹۸ درصد آرای انتخابات پارلمانی ترکیه شمرده شده است. بر اساس نتایج اولیه ائتلاف جمهور متشکل از احزاب عدالت و توسعه (حزب رجب طیب اردوغان)، حرکت ملی، اتحاد بزرگ و رفاه نو تا کنون موفق به کسب ۴۹.۳۱ درصد آرا و همچنین ائتلاف ملت متشکل از احزاب جمهوری خلق ترکیه (حزب کمال قلیچدار اوغلو) و خوب موفق به کسب ۳۵.۱۸ درصد آرا شده‌اند. ائتلاف احزاب کار و آزادی نیز  به کسب ۱۰.۵۲ درصد آرا شد.

در نتیجه، به گزارش خبرگزاری آناتولی تا کنون و بر اساس شمارش ۹۸.۹۳ درصد آرای انتخابات پارلمانی ترکیه کرسی‌های کسب شده توسط احزاب مختلف به این شرح است:

حزب عدالت و توسعه ۲۶۶ کرسی

حزب جمهوری خلق ۱۶۹ کرسی

حزب چپ سبز ۶۲ کرسی

حزب حرکت ملی ۵۰ کرسی

حزب خوب ۴۴ کرسی

حزب رفاه نو ۵ کرسی

حزب کارگران ترکیه ۴ کرسی

آرای انتخابات/ عکس از AFP

15.05.2023
06:34

خبرگزاری آناتولی: بیش از ۹۸ درصد آرا شمرده شده است

خبرگزاری آناتولی مدعی است تاکنون بیش از ۹۸ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شمرده شده است. بر اساس نتایج اعلام شده توسط این خبرگزاری دولتی ترکیه، تاکنون رجب طیب اردوغان ۴۹.۳۵ درصد و کمال قلیچداراوغلو ۴۵ درصد آرا را کسب کرده‌اند. 

در صورتی که هیچ‌کدام از نامزدها در آخر موفق به کسب بیش از ۵۰ درصد آرا نشود، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. طبق اعلام قبلی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز ۲۸ مه برگزار می‌شود. 

15.05.2023
00:44

شورای انتخابات ترکیه می‌گوید ۸۷ درصد آرا شمارش شده است

سخنگوی شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که ۸۷.۱۳ درصد از آرا شمارش شده است و شمارش آرا در خارج از کشور با تاخیرهای طولانی همراه بوده است. 

15.05.2023
00:40

قلیچدار اوغلو خطاب به اردوغان: نمی‌توانید با اعتراض از اتفاقی که می‌افتد جلوگیری کنید


کمال قلیچدار اوغلو در سخنان کوتاهی گفت که اردوغان به نتایج برخی صندوق‌های رای برای مسدود و کند کردن شمارش آرا اعتراض می‌کند. 

وی با بیان اینکه صندوق‌هایی هستند که شش بار و ۱۱ بار به آن‌ها اعتراض شده است، خطاب به اردوغان افزود: «شما مانع از اراده ترکیه هستید.»
وی تاکید کرد: «شما نمی‌توانید از طریق اعتراض از اتفاقی که می‌افتد جلوگیری کنید.»

15.05.2023
00:21

ارزش لیر ترکیه سقوط کرد


قیمت لیر ترکیه به پایین‌ترین حد خود در دو ماه اخیر رسید.  طبق آخرین اطلاعات از بازار ارز، ارزش هر لیر ترکیه به ۱۹.۷۰ دلار رسید. 

14.05.2023
23:58

نتایج اولیه غیررسمی: هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری ۵۰ درصد آرا را کسب نکردند


طبق نتایج اولیه و غیررسمی رسانه‌های ترکیه به نظر می‌رسد که هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری ۵۰ درصد آرای لازم برای پیروزی در دور نخست انتخابات را کسب نکرده‌اند. 

طبق آمار اعلام شده از سوی خبرگزاری دولتی آناتولی، با شمارش حدود ۹۵ درصد آرا، سهم اردوغان ۴۹.۵۶ درصد و سهم قلیچداراوغلو ۴۴.۷۲ درصد است. 
اگر به‌طور رسمی این آمار تایید شود، هر دو نامزد باید دو هفته دیگر در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند. 


 

14.05.2023
23:23

شهردار آنکارا: احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم زیاد است


منصور یاواش، شهردار آنکارا گفت که احتمال کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم زیاد است. 

وی آمار خود را از شمارش ۶۷.۷ درصد ارا را اعلام کرد و گفت که کمال قلیچدار اوغلو تاکنون توانسته است ۱۹ میلیون و ۹۹۷ هزار رای یعنی ۴۷.۷ درصد آرا را کسب کند و رای رجب طیب اردوغان، ۱۹ میلیون ۲۸۶ هزار نفر یعنی ۴۵.۸ درصد آرا است. 

یاواش با بیان اینکه نتیجه قطعی پس از تکمیل داده‌ها مشخص می‌شود، گفت: «ما کاملا به اراده ملت احترام می‌گذاریم. منتظر نتیجه خواهیم ماند.»


 

14.05.2023
22:27

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه: بیش از ۴۷ درصد آرا شمارش شده است


احمد ینر، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه گفته است که اندکی بیش از ۴۷ درصد از آرای داخلی و ۱۲.۶ درصد از آرای خارج از کشور شمارش و وارد سیستم شده‌اند.

ینر در بیانیه کوتاهی همچنین ادعای اپوزیسیون ترکیه مبنی بر تاخیر عمدی در انتشار نتایج را رد کرد. 

پیش از این کمال قلیچدار اوغلو، از این شورا به‌دلیل عدم ارائه به موقع نتایج انتقاد کرده بود. 
ینر به سوالاتی درباره اینکه کدام نامزد پیشتاز است پاسخ نداد. 
با این حال خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که بیش از ۹۰ درصد آرا شمارش شده است که بر اساس آن رجب طیب اردوغان با ۴۹.۸۶ درصد آرا پیشتاز است و کمال قلیچدار اوغلو نیز ۴۴.۳۸ درصد آرا را کسب کرده است. 

14.05.2023
22:07

آمار خبرگزاری آناتولی؛ رای اردوغان به زیر ۵۰ درصد رسید


طبق آمار اعلام شده از سوی خبرگزاری آناتولی با شمارش ۸۹ درصد آرا، رای رجب طیب اردوغان به ۴۹.۹۴ درصد رسید. کمال قلیچدار اوغلو نیز ۴۴.۳۰ درصد آرا را کسب کرده است. 


 

مطالب مرتبط