ایران یک شهروند دوتابعیتی ایرانی- سوئدی را به اتهام «تروریسم» اعدام کرد

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حبیب فرج‌الله چعب در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲ در ارتباط با هدایت یک اقدام «تروریستی» در ایران
اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حبیب فرج‌الله چعب در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲ در ارتباط با هدایت یک اقدام «تروریستی» در ایران   -  Copyright  خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی

رسانه های دولتی ایران روز شنبه گزارش دادند که فردی که گفته می‌شود «طراح اصلی» حمله‌ به رژه نیروهای مسلح در استان خوزستان در سال ۲۰۱۸ بود، پس از تایید حکمش در ماه مارس، صبح امروز اعدام شد.

مقامات ایران مدعی هستند که او «طراح اصلی حمله تروریستی» در رژه سپتامبر ۲۰۱۸ بود و در سال ۲۰۲۰ پس از اینکه سوئد را به مقصد ترکیه ترک کرد توسط ماموران ایرانی دستگیر شد. گفته می‌شود که او رهبر یک گروه جدایی‌طلب است.

حبیب فرج‌الله چعب که تابعیت ایرانی و سوئدی دارد، در نوامبر ۲۰۲۰ در شرایطی مرموز در ترکیه ناپدید شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در سپتامبر ۲۰۱۸، عده‌ای از افراد مسلح در لباس مبدل سربازی به رژه سالانه نیروهای مسلح در اهواز تیراندازی کردند. دست کم ۲۵ نفر از جمله یک پسر چهار ساله کشته و ۷۰ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه در مطلبی نوشت: «حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب، ملقب به حبیب اسیود سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال و طراح اصلی حمله تروریستی به رژه نیرو‌های مسلح در سال ۱۳۹۷ که منجر به شهادت و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان شد، صبح امروز -شنبه ۱۶ اردیبهشت- به اجرا درآمد.»

استکهلم این تصمیم را «غیرانسانی» خوانده است.

مقامات ایرانی چعب را متهم کردند که از سال ۲۰۰۵ «تحت حمایت سرویس‌های جاسوسی از جمله موساد و ساپو» به ترتیب آژانس‌های اسرائیل و سوئد، حملاتی را ترتیب داده است.

به گفته دادستانی ایران، دیگر رهبران حرکة النضال در دانمارک، هلند و سوئد مستقر هستند و این گروه از حمایت مالی و لجستیکی عربستان سعودی برخوردار است.

به گفته قوه قضاییه، سه شهروند دوتابعیتی - از جمله چعب - به دلیل اتهامات امنیتی از ابتدای سال جاری میلادی به اعدام یا اعدام محکوم شده‌اند.

در ژانویه، علیرضا اکبری یک مقام سابق ایرانی با تابعیت بریتانیایی که به اتهام جاسوسی محکوم شده بود، اعدام شد.

در ماه آوریل نیز دادگاه عالی ایران حکم اعدام جمشید شارمهد، شهروند آلمانی-ایرانی ۶۷ ساله را به دلیل ارتباطش با بمب گذاری مرگبار در مسجد در سال ۲۰۰۸ تایید کرد.

دست‌کم شانزده دارنده گذرنامه غربی که اکثر آن‌ها دوتابعیتی هستند در حال حاضر در ایران بازداشت هستند.

تهران اصرار دارد که همه این افراد یک روند قضایی مناسب را طی کرده‌اند.

مطالب مرتبط