Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعدام معاون وزیر دفاع سابق ایران به اتهام جاسوسی برای بریتانیا؛ لندن و پاریس: بی‌پاسخ نخواهد ماند

علیرضا اکبری، زندانی ایرانی-بریتانیایی متهم به جاسوسی اعدام شد
علیرضا اکبری، زندانی ایرانی-بریتانیایی متهم به جاسوسی اعدام شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حکم اعدام علیرضا اکبری به اتهام «افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس» پیش‌تر از سوی دستگاه قضایی ایران صادر شده و به تایید دیوان عالی کشور رسیده بود.

آگهی

حکم اعدام علیرضا اکبری، معاون وزیر دفاع ایران در دوره اصلاحات که به جاسوسی برای بریتانیا متهم شده بود به اجرا گذاشته شد.

میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران صبح روز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱ با انتشار گزارشی از اعدام این شهروند دوتابعیتی ایرانی- بریتانیایی خبر داد.

حکم اعدام آقای اکبری به اتهام «افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس» پیش‌تر از سوی دستگاه قضایی ایران صادر شده و به تایید دیوان عالی کشور رسیده بود.

در این حکم آمده بود که وی در ازای جاسوسی و افشای اطلاعات حساس «مبالغ ۱.۸۰۵.۰۰۰ یورو، ۲۶۵.۰۰۰ پوند انگلیس و ۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا» را به عنوان دستمزد دریافت کرده است.

در گزارش خبرگزاری قوه قضاییه ایران آمده است که علیرضا اکبری به صورت مستقیم و بعضا از طریق لپ تاپ «اطلاعات مهم کشور در مسائل راهبردی، حوزه سیاست داخلی و خارجی، منطقه‌ای، دفاعی، موشکی، مذاکرات هسته‌ای و مباحث اقتصادی مرتبط با تحریم‌ها را جمع آوری و به صورت کاملا آگاهانه و هدفمند تحویل افسران اطلاعاتی انگلیس داده است.»

بنا به این گزارش وی همچنین در اطلاعات خود به «سرویس‌های بیگانه»، محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ارشد وزارت دفاع ایران را به عنوان فردی کلیدی در سطح تکنیکال معرفی کرده بوده است.

علیرضا اکبری پیش‌تر در فایلی صوتی که برخی رسانه‌های فارسی خارج از ایران به آن دست یافتند، اعلام کرده بود که از سال ۱۳۹۸ بر اساس «اتهام‌های دروغ» و در پی پرونده‌سازی‌های متعدد در بازداشت به سر می‌برده و اخیرا پس از سپری کردن ۱۰ ماه زندان انفرادی در مکانی نامعلوم، به اوین منتقل شده بود.

سفیر بریتانیا به وزارت خارجه ایران احضار شد

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که در واکنش به اظهارات مقامات بریتانیایی در خصوص اعدام علیرضا اکبری که به جاسوسی برای لندن متهم شده، سایمون شرکلیف، سفیر این کشور در تهران را احضار کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که سفیر بریتانیا به دلیل آنچه «مداخلات نامتعارف انگلیس ازجمله در قلمرو امنیت ملی ایران» خوانده شده از سوی مدیر کل غرب اروپا به وزارت خارجه احضار شد.

به گزارش ایرنا، مراتب اعتراض نسبت به «اقدامات خرابکارانه و مغایر با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران» از طریق سفیر بریتانیا به این کشور منعکس شد.

بنا به این گزارش، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه در این خصوص یاد آور شده است که دولت بریتانیا «باید پاسخگوی برقراری ارتباطات نامتعارف منجر به تعرض به امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران باشد و حمایت ناموجه و شیطنت آمیز از عامل جاسوسی با ادعای روابط مبتنی بر احترام متقابل سازگار نیست.»

بریتانیا با تحریم دادستان کل ایران: اعدام وحشیانه بود

بریتانیا ساعاتی پس از اعلام اجرای حکم اعدام علیه علیرضا اکبری، شهروند ایرانی-بریتانیایی به این موضوع واکنش نشان داد و تهدید کرد که اقدام تهران «بی‌پاسخ» نخواهد ماند. 

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا که پیش‌تر مدعی شده بود صدور این حکم از سوی مقامات ایرانی با «انگیزه سیاسی» صورت گرفته، اعدام آقای اکبری را «اقدامی وحشیانه» از سوی ایران توصیف کرد.

وی در ادامه تاکید کرد که برای اعلام انزجار دولت بریتانیا از این اقدام به زودی کاردار سفارت ایران در  لندن را به وزارت خارجه احضار خواهد کرد.

آقای کلورلی همچنین افزود که نام دادستان کل ایران در همین راستا به فهرست‌ تحریم‌های لندن علیه تهران اضافه می‌شود.

وزیر امور خارجه بریتانیا پیش‌تر صدور حکم اعدام برای علیرضا اکبری را «اقدامی با انگیزه سیاسی» از سوی رژیمی که «برای جان انسان‌ها اهمیتی قائل نیست» توصیف کرده و خواستار توقف اجرای حکم و آزادی این شهروند دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی شده بود.

از سوی دیگر، ریش سوناک، نخست وزیر بریتانیا نیز با انتشار پیامی در توییتر اقدام ایران در اعدام علیرضا اکبری را «بی رحمانه و بزدلانه» خواند و آنرا محکوم کرد.

عفو بین‌الملل «حمله شنیع» ایران به «حق حیات» را محکوم کرد

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز شنبه اعدام علیرضا اکبری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که از سوی تهران به جاسوسی برای «ام آی سیکس» متهم شده بود را محکوم کرد.

آگهی

این نهاد حقوق بشری با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر اعدام معاون وزیر دفاع سابق ایران را شاهدی دیگر بر «حمله شنیع و انزجار آمیز» به حق زندگی در این کشور دانست و از دولت بریتانیا خواست در خصوص گزارش‌های مطرح دال بر شکنجه علیرضا اکبری پیش از اعدام تحقیق کند.

فرانسه: بی‌پاسخ نخواهد ماند

فرانسه نیز عصر روز شنبه به اعدام علیرضا اکبری واکنش نشان داد و اجرای حکم این شهروند ایرانی-بریتانیایی متهم به جاسوسی از سوی تهران را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه آمده است: کاردار سفارت ایران در پاریس صبح امروز بار دیگر احضار شد تا مراتب خشم و اعتراض (دولت فرانسه) نسبت به «نقض مکرر قوانین بین‌المللی توسط ایران که نمی‌تواند بی‌پاسخ بماند» به وی منتقل شود.

وزارت خارجه فرانسه در این بیانیه بویژه نحوه برخورد با خارجی‌ها در ایران را که به گفته پاریس به صورت خودسرانه دستگیر و بازداشت می‌شوند، محکوم کرده است.

آمریکا: اعدام علیرضا اکبری اقدامی «سیاسی» است

معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده پیش‌تر با تکرار ادعای مقامات بریتانیایی مبنی بر صدور حکم اعدام علیه علیرضا اکبری در ایران با انگیزه‌ سیاسی آن را نوعی «بی وجدانی» خوانده و خواستار توقف فوری اجرای این حکم شده بود.

آگهی

ودانت پاتل سپس از  گزارش‌هایی خبر داده بود که از «شکنجه علیرضا اکبری در زندان و هزاران ساعت بازجویی تحت دارو‌های مخدر برای گرفتن اعترافات دروغین از او» حکایت داشت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود