ایران ویدئوهایی منقطع و پر از ابهام از مقام سابق وزارت دفاع محکوم به اعدام منتشر کرد

علیرضا اکبری
علیرضا اکبری Copyright رسانه‌های ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این ویدئوها از او با عنوان «ابر جاسوس» نام برده می‌شود و خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران این ویدیوها را با عنوان «جاسوسی با پیشانی پینه‌بسته» منتشر کرده است.

آگهی

شماری از رسانه‌های ایران ویدئوهایی یکسان و منقطع شده از علیرضا اکبری از مقامات سابق وزارت دفاع منتشر کردند و مدعی شدند که وی با سفیر بریتانیا در ایران و سرویس‌های اطلاعاتی این کشور در ارتباط بوده است. در این ویدئوها از او با عنوان «ابر جاسوس» نام برده می‌شود و خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران این ویدیوها را با عنوان «جاسوسی با پیشانی پینه‌بسته» منتشر کرده است.

اما این ویدئوها پس از آن منتشر شد که خبرگزاری میزان، خبرگزاری قوه‌قضاییه روز گذشته اعلام کرد که علیرضا اکبری، شهروند ایرانی-بریتانیایی به جرم جاسوسی برای بریتانیا به اعدام محکوم شده است.

این رسانه اعلام کرد که در پی اعتراض متهم و فرجام خواهی وی، پرونده مجددا در دیوان عالی کشور بررسی شد و دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام خواهی، دادنامه اولیه را تایید کرد. به نظر می‌رسد با نهایی شدن حکم وی، احتمال اعدام آقای اکبری قریب‌الوقوع باشد.

اما این پرونده دو روز پیش رسانه‌ای شد. به‌طوریکه رسانه‌ای به اسم «امواج.میدیا» بدون ذکر نام علیرضا اکبری از این پرونده پرده برداشت و نوشت: «محرمانه‌بودن این پرونده مایه‌ی تعجب ناظران شده است. افزون بر این، این پرونده از آن رو مورد توجه واقع شده است که در پی ماه‌ها اعتراضات ضد حکومتی، و در بحبوحه‌ی بن‌بست ادامه‌دار مذاکرات غیر مستقیم بین ایران و ایالات متحده بر سر احیای توافق هسته‌ای ۱۳۹۴، مطرح شده است.»

ماجرای ارتباط اکبری و علی شمخانی و گمانه‌هایی مبنی بر تسویه حساب‌های سیاسی

این رسانه در گفت‌وگو با چند منبع خبری نزدیک به ماجرا اعلام کرد که اکبری از نزدیکان قدیمی علی شمخانی -دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، است. این رسانه همچنین مدعی شد که میان اکبری و علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس ارتباط وجود دارد.

این سخنان در حالی مطرح شده است که مریم صمدی، همسر علیرضا اکبری در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که همسرش قربانی یک دسیسه و توطئه سیاستگذاری‌های داخلی و قدرتی در داخل کشور شده است.

ویدئوی منتشر شده چه چیزهایی را نشان داد؟

اما ویدئویی امروز در شماری از رسانه‌ها به‌طور هماهنگ منتشر شد که هیچ اطلاعاتی را درباره زمان و مکان مشخص نمی‌کند.

در این ویدئوها عنوان می‌شود که علیرضا اکبری متولد ۲۹ مهر ۱۳۴۰ است. ۷۰ ماه سابقه حضور در جبهه را دارد. معاون اسبق حوزه روابط خارجی وزارت دفاع، همکار اسبق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، مشاور اسبق فرمانده نیروی دریایی، مسئول اسبق حوزه دفاعی و امنیتی مرکز تحقیقات وزارت دفاع و مسئول اسبق سازمان نظامی اجرای قطعنامه ۵۹۸ بوده است.

در این ویدئوها عنوان می‌شود که آقای اکبری با توجه به سوابق کاری و دسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی شده مورد توجه سرویس اطلاعاتی انگلیس ام‌آی‌۶ قرار گرفت و نیروهای اطلاعاتی بریتانیا در یک نشست دیپلماتیک با او ارتباط گرفتند. البته در این ویدئوها عنوان نمی‌شود که این موضوع به چه تاریخی بر می‌گردد.

سپس در این ویدئوها علیرضا اکبری در موقعیت‌های مکانی مختلف صحبت‌هایی را بیان می‌کند که به شدت تقطیع شده‌اند.

در بخشی از این ویدئوها وی می‌گوید: «همه سفیرها آمدند، از جمله سفیر انگلیس که یک کارتی هم بهم داد و من در جیبم گذاشتم. بالاخره یک دعوتنامه برای من فرستادند و من هم رفتم سفارت.»

وی در این ویدئو سپس در بخش‌های تقطیع‌شده فراوان می‌گوید که «تلفن من زنگ خورد. نمی‌شناختم. گفت من از طرف سفیر بریتانیا در تهران تماس می‌گیرم. گفت سفیر تمایل دارد با من ملاقات کند. گفت بهت ویزای طولانی مدت می‌دهیم. اصلا به من گفتند سرویس اطلاعاتی بریتانیا هستند. لپ‌تاپی آوردند و گفتند این لپ‌تاپ مال توست.»

وی سپس از دو نفر با نام‌های مارکو و جسیکا اسم برد و گفت بخشی از سفرهایش به اروپا مربوط به سال ۱۳۹۱ است: «در این دو سال و چند ماه تقریبا مارکو بود، شاید مارکو مثلا ۵ یا ۶ سفر به اسپانیا داشت،‌ بعد جسیکا آمد یک سال و ۷-۸ ماه مجموع دیدارهایی که ما با جسیکا داشتیم بخش مهمش مربوط به سفر سال ۹۱ بود. بعد هم او «کیت» رو معرفی کرد.» رسانه‌ها این افراد را افسران اطلاعاتی بریتانیا معرفی کرده‌اند.

نام بردن از محسن فخری‌زاده در ویدئوهای انتشار یافته

علیرضا اکبری در بخشی از این ویدئو که بسیار مبهم است نامی از محسن فخری زاده می‌آورد. این مقام وزارت دفاع در سال ۱۳۹۹ در یک حمله در نزدیکی تهران کشته شد. آقای اکبری اعترافی درباره محسن فخری‌زاده نمی‌کند و تنها می‌گوید که از او خواسته بودند اطلاعات درباره این فرد جمع‌آوری شود.

در این ویدئو به‌صورت زیرنویس عنوان می‌شود که از او خواستار ارائه اطلاعات درباره مسئولان، افراد مهم و تاثیرگذار نظام شده اند.

بخش دیگر مبهم این ویدئو به بازداشت نخست این مقام در سال ۱۳۸۷ بر می‌گردد که گفته می‌شود: «علیرضا اکبری در سال ۱۳۸۷ به جرم جاسوسی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد اما بعد قید وثیقه آزاد شد.»

بدون هیچ توضیحی گفته می‌شود که بعد از آزادی وی به بریتانیا می‌رود. در این ویدئوها گفته می‌شود که «ام‌آی‌۶ از ترس به دام افتادن ابر جاسوس خود سناریو سکته ساختگی را اجرا کرد.»

با این حال گفته نمی‌شود که به چه دلیلی آقای اکبری به ایران بر می‌گردد.

آگهی

در این ویدئو‌ها به اعتقادهای مذهبی آقای علیرضا اکبری هم اشاره می‌شود و او می‌گوید که آن‌ها [احتمالا ماموران اطلاعاتی بریتانیا] به اعتقادات او احترام می‌گذاشتند.

اما در بخشی از ویدئو آقای اکبری می‌گوید که روی دیوار اتاقش شعار نوشته بود. در این بخش او می‌گوید شعارهایی که به آن‌ها تمسک می‌کرد. اما وقتی می‌خواهد واژه «تمسک» را بگوید دوربین تصاویر دیگری را نشان می‌دهد و صدای او منقطع شده و بسیار متفاوت شبیه صدای فردی گریه یا بغض کرده به گوش می‌رسد.

در نهایت در این ویدئو گفته می‌شود علیرضا اکبری در سال ۱۳۹۸ بازداشت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آذربایجان: پنج نفر به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شدند

حکم اعدام دو متهم پرونده حمله به شاهچراغ شیراز در «ملاء عام» اجرا شد

دانمارک مرد ۳۳ ساله‌ای را به تلاش برای اعمال خشونت علیه سفیر ایران در کپنهاگ متهم کرد