شهروند دو تابعیتی در فرانسه به ظن تحویل مواد سلاح شیمیایی به سوریه بازداشت شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازداشت یک فرد متهم به تحویل قطعات سلاح شیمیایی به سوریه در فرانسه
بازداشت یک فرد متهم به تحویل قطعات سلاح شیمیایی به سوریه در فرانسه   -  Copyright  Canva

رئیس یک شرکت ناوبری به ظن تحویل قطعاتی به ارتش سوریه که از آن می‌توان برای تولید سلاح شیمیایی استفاده کرد در فرانسه بازداشت شد.

این فرد فرانسوی-سوری که متولد سال ۱۹۶۲ است تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است. او که برای گذراندن تعطیلات پایان سال میلادی به فرانسه سفر کرده بود، در جنوب این کشور دستگیر شد.

وی به «تبانی در راستای ارتکاب جنایت علیه بشریت»، «همدستی در جنایت علیه بشریت» و «همدستی در جنایت جنگی» متهم شده است. «زدودن ردپای منشاء جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» از دیگر اتهام‌های این فرد بازداشت شده است.

این متهم اولین فردی است که به اتهام حمایت از ارتش سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور در فرانسه تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک منبع قضایی به خبرگزاری فرانسه گفت که فرد دستگیرشده به دلیل اقداماتی که از ماه مارس سال ۲۰۱۱ همزمان با آغاز جنگ سوریه انجام شده و تا ژانویه ۲۰۱۸ یا ژوئن ۲۰۱۹ ادامه داشته مورد تعقیب قرار گرفته است.

متهم این پرونده مظنون به تهیه مواد و قطعاتی برای ارتش سوریه است که مستقیما برای «نظارت» بر مردم این کشور و «سرکوب» آنها مورد استفاده قرار گرفت. این در حالی است که تحویل این مواد و قطعات به سوریه به دلیل تحریم‌های بین‌المللی وضع شده علیه این کشور ممنوع بود.

فرانسه تحقیق درباره این فرد فرانسوی-سوری را به دنبال قرار گرفتن نامش در فهرست سیاه وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد. فرد متهم که نامش فاش نشده به همراه شرکت ناوبری‌اش از سوی ایالات متحده تحریم شده است.

دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه همواره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جریان جنگ داخلی این کشور را انکار کرده است.