محکومیت یک شرکت دانمارکی در دادگاه به دلیل فروش محموله‌های سوخت به مقصد سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Russian air force
Russian air force   -   کپی رایت  AP Photo

دادگاه شهر اودنسه دانمارک روز سه‌شنبه مدیرعامل یکی از بزرگترین شرکت‌های تامین کننده سوخت در جهان به نام بانکر هولدینگ (Bunker Holding) را به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و فروش سوخت هواپیمای جت به مقصد سوریه محکوم کرد.

این شرکت دانمارکی، مدیرعامل آن همچنین یکی از شرکتهای تابعه آن به نام Dan-Bunkering از سوی دادگاه متهم شده بودند که در مجموع ۱۷۲ هزار تن سوخت هواپیمای جت به ارزش حدود ۶۴۷ میلیون کرون دانمارک (۱۰۱ میلیون دلار) را بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی و طی ۳۳ معامله به شرکت‌های روسی فروخته‌اند.

شرکت‌های روسی نیز که به نمایندگی از نیروی دریایی روسیه عمل می‌کردند، سوخت خریداری شده را به بندر بانیاس سوریه منتقل کرده‌اند تا در آنجا مورد استفاده نیروی هوایی روسیه قرار بگیرد.

در حکم دادگاه آمده است: «اکثر قضات در این موضوع هم نظر بودند که شرکت Dan-Bunkering با وجود انجام ۳۳ معامله، باید متوجه شده باشد که به احتمال بسیار زیاد از این سوخت توسط ارتش روسیه در جریان جنگ سوریه استفاده می‌شود.»

بر اساس این حکم، شرکت Dan-Bunkering باید ۳۰ میلیون کرون جریمه پرداخت کند که تقریباً معادل دو برابر درآمد حاصل از این معاملات است.

شرکت «بانکر هولدینگ» نیز به پرداخت ۴ میلیون کرون جریمه و کلد روزنبک دمانت، مدیر اجرایی آن به چهار ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

هنریک سندرز، وکیل مدافع این شرکت اعلام کرد پس از بررسی‌های لازم، برای ارائه درخواست تجدیدنظر اقدام خواهند کرد.