Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افتتاح دومین پایانه گاز طبیعی مایع در آلمان؛ وزیر انرژی قطر: گاز روسیه به اروپا باز خواهد گشت

صدر اعظم آلمان در مراسم افتتاح دومین پایانه تحویل گاز طبیعی مایع
صدر اعظم آلمان در مراسم افتتاح دومین پایانه تحویل گاز طبیعی مایع Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت گاز طبیعی در اروپا به دلیل زمستان معتدل که به صرفه جویی در ذخایر کمک کرد در ماه جاری به پایین ترین سطح خود از زمان حمله روسیه به اوکراین رسید، اما تحلیلگران نسبت به غیرقابل پیش بینی بودن بازار هشدار داده‌اند.

آگهی

در حالی که آلمان برای مقابله با بحران انرژی حاصل از جنگ اوکراین دومین پایانه گاز طبیعی مایع خود را نیز افتتاح کرد وزیر انرژی قطر معتقد است که گاز روسیه به اروپا باز خواهد گشت.

سعد شریدا الکعبی، وزیر انرژی قطر، کشوری که از آن به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز جهان یاد می‌شود پیش‌بینی کرد که کشورهای اروپایی در نهایت واردات گاز روسیه را از سر خواهند گرفت.

وی که کشورش پیش‌تر قرارداد بلند‌مدتی با آلمان برای تحویل گاز طبیعی مایع به امضا رسانده همچنین تخمین زد که نوسانات بازار جهانی گاز همچنان تداوم خواهد داشت.

کشورهای اروپایی پس از حمله نظامی مسکو به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ که بازار جهانی انرژی را تحت تاثیر قرار داد تا حد زیادی واردات گاز روسیه را کاهش دادند.

سعد شریدا الکعبی که علاوه بر سمت وزیر انرژی قطر، ریاست شرکت نفت و گاز دولتی این کشور موسوم به «قطر انرژی» را نیز برعهده دارد روز شنبه خاطرنشان کرد «به نظر من گاز روسیه به اروپا باز خواهد گشت» حتی اگر کشورهای این قاره اکنون با «تنوع بسیار بیشتری» از حیث منابع تامین روبرو هستند.

این مقام قطری که در جریان یک همایش انرژی در ابوظبی سخن می‌گفت، افزود: «اروپایی‌ها امروز می‌گویند که این موضوع منتفی است» اما «مسائل به مرور زمان حل و فصل می‌شوند.»

به گفته شرکت گازپروم، غول انرژی روسیه، صادرات گاز این شرکت به اتحادیه اروپا و سوئیس در سال گذشته میلادی به میزان ۵۵ درصد کاهش یافت در حالی که اروپا پیش‌ از این بازار فروش اصلی گاز روسیه را تشکیل می‌داد.

قیمت گاز طبیعی در اروپا به دلیل زمستان معتدل که به صرفه جویی در ذخایر کمک کرد در ماه جاری به پایین ترین سطح خود از زمان حمله روسیه به اوکراین رسید، اما تحلیلگران نسبت به غیرقابل پیش بینی بودن بازار هشدار داده‌اند.

وزیر انرژی قطر معتقد است که اروپا برای تامین ذخیره گازی سال آینده خود باز هم با مشکل مواجه خواهد شد، حال آنکه برخی کشورهای اروپایی از هم اکنون در فکر تامین ذخایر گازی برای زمستان آینده هستند.

شولتس: مشکلی برای تامین گاز نداریم

در همین راستا آلمان روز شنبه از افتتاح دومین پایانه گاز طبیعی مایع خود خبر داد، این اقدام بخشی از تلاش بزرگ ترین اقتصاد اروپا برای کاهش وابستگی به منابع انرژی روسیه است.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در مراسمی که به مناسبت افتتاح این پایانه در لوبمین واقع در سواحل دریای بالتیک برپا شده بود گفت «ما در حال پشت سر گذاشتن این زمستان هستیم... عرضه گاز مختل نشده و می‌توانیم تامین آن را در همه جای آلمان تضمین کنیم، متفاوت از آنچه که بسیاری از مدت‌ها پیش از آن می‌ترسیدند.»

وی با اشاره به برنامه‌های حمایتی دولت، تصمیم‌گیری برای تامین انرژی و کاهش قیمت گاز در بازارهای جهانی، افزود: «ما حتی شاهد تحقق یک بحران اقتصادی در آلمان نیز نبودیم.»

راه اندازی پایانه‌‌های گاز طبیعی مایع در آلمان که سومین نمونه آن قرار است هفته آینده در برونزبوتل واقع در سواحل دریای شمال افتتاح شود بخشی از تلاش برلین برای جلوگیری از بحران انرژی است که اقدامات دیگری شامل فعال کردن مجدد نیروگاه‌های قدیمی با سوخت فسیلی و افزایش عمر سه نیروگاه هسته‌ای آلمان را نیز شامل می‌شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال افزایش قیمت جهانی گاز؛ کارگران تاسیسات گازی استرالیا دست به اعتصاب می‌زنند

کشورهای اروپایی واردات گاز از آذربایجان را افزایش می‌دهند

انتخابات محلی در برلین؛ تکرار رای‌گیری باطل شده و جایگاه متزلزل حزب شولتس