Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

مصرف گاز در کشورهای اتحادیه اروپا طی چهار ماه گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است

صرفه جویی در مصرف انرژی (عکس تزئینی)
صرفه جویی در مصرف انرژی (عکس تزئینی) Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز دوشنبه با تعیین سقف قیمت گاز موافقت کرد تا در صورت افزایش بهای این حامل انرژی به بالاترین میزان خود در اوت گذشته، ساز و کاری ویژه در پیش گرفته شود.

آگهی

یورواستات، آژانس آمار اتحادیه اروپا روز سه شنبه اعلام کرد که کشورهای عضو این اتحادیه طی چهار ماه گذشته ۲۰ درصد از مصرف گاز خود را کاهش داده‌اند.

این موضوع به نوعی نشان‌ دهنده انطباق پذیری شهروندان اروپایی با بحران انرژی موجود در قاره سبز است که به واسطه تلاش در جهت قطع وابستگی اروپایی‌ها به واردات انرژی از سوی روسیه رقم خورده است.

یورواستات در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که مصرف گاز طبیعی در اتحادیه اروپا طی ماه های اوت تا نوامبر گذشته در مقایسه با میانگین مصرف در مدت مشابه طی پنج سال گذشته ۲۰.۱ درصد کاهش یافته است.

در این گزارش تاکید شده است که میزان کاهش مصرف گاز شهروندان اروپایی بیش از هدف‌گذاری ۱۵ درصدی است که پیش‌تر انجام شده بود.

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا در پی کاهش قابل توجه صادرات گاز روسیه که اقدامی در پاسخ به تحریم‌های غرب علیه تجاوز به خاک اوکراین به شمار آمد در پایان ماه ژوئیه توافق کردند که به طور داوطلبانه مصرف گاز خود را از اول اوت ۲۰۲۲ تا پایان مارس ۲۰۲۳ کاهش دهند.

هدف‌گذاری اولیه در این خصوص، کاهش ۱۵ درصدی مصرف نسبت به میانگین پنج سال گذشته از طریق «اقدامات کاهشی داوطلبانه» تعیین شده بود.

آژانس آمار اتحادیه اروپا در بیانیه‌ مطبوعاتی خود تاکید کرد که مصرف گاز از اوت تا نوامبر ۲۰۲۲ «در اکثر کشورهای عضو» کاهش یافته است.

یورواستات تجزیه و تحلیلی صریح و روشن از دلایل این کاهش ارائه نکرد اما این موضوع به اعتقاد برخی تحلیل‌گران می‌تواند تا حدی به آب و هوای معتدل پاییز امسال در اروپا، تلاش‌های بیشتر مصرف‌کنندگان یا حتی کاهش تولید در شماری از واحد‌های صنعتی مرتبط باشد.

در بیانیه یورواستات یادآوری شده است که این کاهش مصرفِ فراتر از هدف‌گذاری اولیه در ۱۸ کشور عضو بسیار قابل توجه بوده است.

بر همین اساس، مصرف گاز در فنلاند طی دوره یاد شده ۵۲.۷ درصد، در لتونی ۴۳.۲ درصد و در لیتوانی ۴۱.۶ درصد کاهش داشته است.

آژانس آمار اتحادیه اروپا همچنین یادآور می‌شود که شش کشور دیگر عضو در کاهش مصرف موفق بوده‌‌اند اما به هدف تعیین شده نرسیدند؛ این موضوع به ویژه در مورد کشورهای اسپانیا، ایتالیا و پرتغال صدق می‌کند.

بر پایه این گزارش، کاهش مصرف گاز در فرانسه در حد میانگین ثبت شده در اتحادیه اروپا بوده و دو کشور مالت و اسلواکی هر یک به ترتیب به میزان به مثبتِ ۷.۱ و مثبتِ ۲.۶ درصد افزایش مصرف داشته‌‌اند.

یورواستات همچنین خاطرنشان می‌کند که مصرف گاز در اتحادیه اروپا از ماه ژانویه به این سو به طور مداوم کمتر از میانگین پنج سال گذشته بوده است.

کاهش صادرات گاز روسیه نگرانی‌هایی را در خصوص تامین ذخایر مورد نیاز گاز شهروندان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برانگیخته است.

اتحادیه اروپا به منظور افزایش بخت خود در زمینه مهار بحران انرژی و استفاده از کم‌ترین فرصت‌ها برای پر کردن ذخایر گازی در سال آینده، به دنبال کاهش مصرف است.

این اتحادیه همچنین تصمیم گرفته‌ است تا خریدهای مشترک بین کشورهای عضو را به صورت داوطلبانه ترویج کند.

نایب رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه گفت که امیدوار است نخستین معامله از این دست خیلی زود‌تر از تابستان آینده بین‌ کشورهای عضو منعقد شود.

اتحادیه اروپا همچنین روز دوشنبه با تعیین سقف قیمت گاز موافقت کرد تا در صورت افزایش بهای این حامل انرژی به بالاترین میزان خود در اوت گذشته، ساز و کاری ویژه در پیش گرفته شود.

آگهی

سقف تعیین شده از سوی کشورهای عضو برای خرید گاز طبیعی ۱۸۰ یورو در ازای هر مگاوات ساعت عنوان شده که تقریبا نصف قیمت گاز در اوت گذشته است که با جهشی تاریخی به ۳۴۰ یورو در ازای هر مگاوات ساعت رسیده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعطیلی ادارات و مدارس چندین استان ایران با هدف جلوگیری از قطع گاز منازل ادامه دارد

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی: اروپا زمستان سال آینده با کمبود گاز مواجه خواهد بود

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟