قطر از دستیابی به توافق ۱۵ ساله برای صدور گاز طبیعی مایع به آلمان خبر داد

صادرات گاز قطر
صادرات گاز قطر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر انرژی قطر در مورد توافق به دست آمده با برلین گفت: «آلمان بزرگترین بازار گاز در اروپا محسوب می‌شود و ما متعهد شده‌ایم که از امنیت آنها در حوزه انرژی حمایت کنیم.»

آگهی

سعد شريدا الكعبی، وزیر انرژی قطر روز سه‌شنبه اعلام کرد که کشورش به توافقی درازمدت با آلمان برای صادرات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) به این کشور دست یافته است. 

به گفته وزیر انرژی قطر شرکت «قطر انرژی» قرار است برای دستکم ۱۵ سال گاز طبیعی مایع به آلمان صادر کند. «قطر انرژی» شرکت نفت و گاز دولتی قطر است. 

سعد شريده الكعبی در مورد توافق به دست آمده با برلین گفت: «آلمان بزرگترین بازار گاز در اروپا محسوب می‌شود و ما متعهد شده‌ایم که از امنیت آنها در حوزه انرژی حمایت کنیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود که کشورش از سال ۲۰۲۶ سالانه «تا دو میلیون تن ال ان جی» به ترمینال گازی برونزبوتل در شمال آلمان صادر خواهد کرد. این ترمینال گازی هم‌اکنون در دست احداث است. 

آلمان به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین تلاش کرد تا وابستگی خود به واردات گاز از روسیه را جبران کند. بنا به برخی گزارش‌ها برلین و دوحه در جریان مذاکرات بر سر توافق به دست‌آمده در مورد مدت قرارداد و قیمت خرید گاز اختلاف‌هایی داشتند. 

قطر اخیرا با امضای قراردادی ۲۷ ساله متعهد به تامین گاز طبیعی مایع چین نیز شده بود. این قرارداد «طولانی مدت‌ترین» قرارداد تامین گاز در جهان توصیف شده است. 

قطر پس از روسیه و ایران دارای سومین ذخایر بزرگ گازی در جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرمایه‌گذاری نیم میلیارد دلاری اسرائیل برای احداث سومین خط لوله صادرات گاز به مقصد اروپا

همکاری بریتیش پترولیوم با یک گروه نفتی در ابوظبی، برای خرید سهام شرکت «نیومد» اسرائیل

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل