سرمایه‌گذاری نیم میلیارد دلاری اسرائیل برای احداث سومین خط لوله صادرات گاز به مقصد اروپا

میدان گازی دریایی لویاتان اسرائیل
میدان گازی دریایی لویاتان اسرائیل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنسرسیوم فعال در پروژه گازی اسرائیل برای استخراج از میدان لویاتان که در دریای مدیترانه واقع شده، روز یکشنبه از سرمایه‌گذاری ۵۶۸ میلیون دلاری به منظور ساخت خط لوله سوم این پروژه با هدف افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی خبر داد.

آگهی

استخراج از میدان لویاتان که یک میدان گازی زیرِ دریاست از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شده و این میدان متعهد به صدور و فروش سالانه ۱۲ میلیون متر مکعب گاز به کشورهای مصر و اردن است.

ایده افزایش ظرفیت تولید و صادرات این میدان گازی پس از تلاش اروپا برای کاهش وابستگی به گاز روسیه مطرح شد و مطابق تصمیم نهایی اتخاذ شده سهم اصلی از افزایش ظرفیت این میدان به مقصد اروپا صادر خواهد شد.

خط لوله جدید، گاز استخراج شده از این میدان را به مرکز تولید ال ان جی (گاز طبیعی مایع) در ۱۰ کیلومتری سواحل مدیترانه منتقل می‌کند. 

کنسرسیوم لویاتان که شامل شرکت آمریکایی شورون و «نیومد انرژی» و «رِیتیو انرژی» اسرائیل است، اعلام کرد که مطابق هدف گذاری انجام شده، تولید لویاتان در نیمه دوم سال ۲۰۲۵ به ۱۴ میلیارد مترمکعب در سال می‌رسد.

اسرائیل قصد دارد با توسعه ظرفیت تولید گاز مایع در نزدیکی سواحل خود، صادرات گاز میدان لویاتان را به بازارهای جهانی از جمله اروپا تسهیل کند. 

البته کنسرسیوم لویاتان اعلام کرده که تقاضای گاز اردن نیز در حال افزایش است و بخشی از افزایش تولید به این بازار نزدیک اختصاص خواهد یافت. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این کنسرسیوم همچنین هدف بلندمدت خود را تولید ۲۱ میلیارد مترمکعب در سال اعلام کرده است. همزمان با افزایش ظرفیت استخراج گاز از میدان لویاتان یک پایانه گاز طبیعی مایع (LNG) شناور نیز در سواحل اسرائیل و با ظرفیت سالانه تولید ۶.۵ میلیارد متر مکعب گاز مایع احداث خواهد شد.

پس از اعلام این خبر، سهام شرکت‌های نیومد و ریتیو در بورس تل‌آویو به ترتیب ۰.۷ و ۱.۴ درصد افزایش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر از دستیابی به توافق ۱۵ ساله برای صدور گاز طبیعی مایع به آلمان خبر داد

طولانی شدن جنگ حماس و اسرائیل چه تبعاتی برای اقتصاد اتحادیه اروپا در پی خواهد داشت؟

رکورد اسرائیل در صادرات اسلحه؛ یک چهارم خریداران را کشورهای عربی تشکیل می‌دهند