Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادامه سرکوب مخالفان دولت در بلاروس؛ دادگاه محاکمه برنده جایزه صلح نوبل آغاز شد

آلس بیالیاتسکی، فعال حقوق بشر و یکی از برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۲
آلس بیالیاتسکی، فعال حقوق بشر و یکی از برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلس بلیاتسکی از ژوئیه ۲۰۲۱ در زندان است و علیه او پرونده‌ای تحت اتهام «قاچاق» پول نقد به نفع مخالفان دولت لوکاشنکو در جریان است که می‌تواند برایش مجازات تا دوازده سال زندان به همراه داشته باشد

آگهی

دادگاهی در بلاروس روز پنج‌شنبه ۵ ژانویه محاکمه آلس بیالیاتسکی، فعال حقوق بشر و یکی از برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۲ را که در این کشور زندانی است، آغاز کرد.

آقای بیالیاتسکی در حالی سال گذشته میلادی تحت اتهام‌های مالی و تخلفات مالیاتی بازداشت شده و به زندان افتاده است که مدافعان حقوق بشر اتهام‌های مطرح علیه او را نوعی اقدام سیاسی قلمداد کرده‌‌اند.

این کنشگر ۶۰ ساله که موسس یک بنیاد حقوق بشری موسوم به ویاسنا Viasna در بلاروس است، دهم دسامبر گذشته نیز به دلیل زندانی بودن در مراسم اعطای جایزه صلح نوبل در نروژ حضور نداشت و همسرش به نمایندگی از وی این جایزه را دریافت کرد.

آقای بلیاتسکی از ژوئیه ۲۰۲۱ در زندان است و پرونده‌ای تحت اتهام «قاچاق» پول نقد به نفع مخالفان دولت لوکاشنکو علیه او در جریان است که می‌تواند برایش مجازاتی تا دوازده سال زندان در پی داشته باشد.

همسر آلس بیالیاتسکی در مراسم اعطای جایزه صلح نوبل طی سخنانی به نقل از او آنچه «دیکتاتوری رعیت‌پرور نظام حاکم، شنیده نشدن صدای مردم ستم‌دیده، وابستگی اقتصادی و نظامی» به روسیه ونیز «روسی سازی فرهنگ و زبان» در کشورش خواند را محکوم کرد.

آقای بلیاتسکی به همراه دو تن دیگر از چهره‌های شاخص بنیاد حقوق بشر ویاسنا، یک سال پس از برپایی اعتراضات گسترده به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در بلاروس دستگیر و روانه زندان شدند؛ انتخاباتی که به ریاست مجدد الکساندر لوکاشنکو بر دستگاه اجرایی بلاروس منجر شد و مخالفان نحوه برگزاری و نتیجه آن را زیر سوال بردند.

مخالفت‌ها به نتیجه انتخابات چندین ماه پس از اتمام شمارش آرا ادامه یافت و بزرگترین موج اعتراضی را در بلاروس رقم زد.

این اعتراض‌ها سپس با سرکوب شدید نیروهای امنیتی دولت حاکم همراه شد به نحوی که بیش از ۳۵ هزار نفر دستگیر شدند و هزاران نفر نیز توسط پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

بنیاد ویاسنا با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، آغاز دادگاه محاکمه آلس بیالیاتسکی و دو تن از همکارانش والنتین استفانوویچ و ولادیمیر لبکوویچ در روز جمعه که به اتهام‌های مشابه زندانی شده‌‌اند را تایید کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اتهامات مندرج در پرونده این افراد با تامین پول توسط بنیاد ویاسنا برای زندانیان سیاسی و کمک به پرداخت هزینه‌های قانونی آنها مرتبط است.

پاول ساپلکو، وکیل بنیاد ویاسنا به آسوشیتدپرس گفت: «این یک محاکمه سیاسی برای یکی از برندگان جایزه نوبل است که هیچ ارتباطی با قانون پیدا نمی‌کند.»

گفتنی است که علاوه بر آقای بیالیاتسکی دو سازمان حقوق بشری «مموریال» از روسیه و «مرکز آزادی‌های مدنی» از اوکراین نیز به صورت مشترک برندگان جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۲ بودند. به این ترتیب برندگان این جایزه، هر سه از کشورهایی انتخاب شدند که به نوعی با مناقشه نظامی در اوکراین درگیر بودند.

منتخبان جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۲ در واقع به دلیل آنچه «تعهد و پایبندی به مبارزه در راه حقوق بشر و دموکراسی و نیز همزیستی مسالمت آمیز» در برابر نیروهای اقتدارگرا خوانده شد، مورد تقدیر قرار گرفته بودند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل ضمن انتشار واکنش آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان به محاکمه این برندۀ جایزه نوبل اعلام کرد: «این یک تحول بسیار نگران کننده و نمونه دیگری از تنگ‌تر شدن عرصه برای فعالان و مدافعان حقوق بشر در بسیاری از کشورها است.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

الکساندر لوکاشنکو در ادامه رویه سرکوبگرانه خود این هفته قانونی را به امضا رساند که به مقامات کشورش اجازه می‌دهد مخالفان سیاسی را از شهروندی محروم کنند.

این قانون بویژه شهروندانی را هدف قرار می‌دهد که به انجام «فعالیت افراط‌گرایانه» محکوم شده و در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

اجرای چنین قانونی زمینه سلب شهروندی از هزاران بلاروسی از جمله سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر سرشناس مخالفان این کشور را که یک پرونده قضایی نیز علیه وی در بلاروس باز شده، فراهم می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران، روسیه و بلاروس پس از یک‌سال دوباره به مراسم اهدای جوایز نوبل دعوت شدند

مرگ ناگهانی وزیر خارجه بلاروس؛ حامی ارتباط با غرب که به «خائن» به ملت تبدیل شد

فرانسه به بلاروس در خصوص ورود به جنگ اوکراین هشدار داد