Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران، روسیه و بلاروس پس از یک‌سال دوباره به مراسم اهدای جوایز نوبل دعوت شدند

جایزه نوبل
جایزه نوبل Copyright AP/Angela Weiss/AFP or licensors
Copyright AP/Angela Weiss/AFP or licensors
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر اعلام بنیاد نوبل، ایران، روسیه و بلاروس پس از یک‌سال وقفه دوباره به مراسم اهدای جوایز نوبل در استکهلم، پایتخت سوئد دعوت شدند.

آگهی

بنیاد نوبل سال گذشته اعلام کرده بود که سفیران روسیه و بلاروس «به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین» به مراسم اهدای جوایز نوبل دعوت نخواهند شد. بلاروس متحد اصلی روسیه است و الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور از روسیه در جنگ اوکراین حمایت می‌کند.

ایران نیز سال گذشته به این مراسم دعوت نشد. تهران مدت‌هاست که به دلیل سوابق حقوق بشری خود مورد انتقاد است. سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که دولت ایران ممکن است در سرکوب معترضان مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده باشد.

بنیاد نوبل می‌گوید، قصد دارد حتی پذیرای آن‌هایی باشد که به ارزش‌های جوایز نوبل وقعی نمی‌نهند. 

یکی از نمایندگان پارلمان سوئد تصمیم امسال این بنیاد را «به‌ شدت نامناسب» دانست.

پنج مراسم از شش مراسم اهدای جایزه نوبل همه ساله در استکهلم برگزار می‌شود، اما اهدای جایزه صلح نوبل در اسلو، پایتخت نروژ صورت می‌پذیرد.

ویدار هلگنسن، مدیر اجرایی بنیاد نوبل با تشریح تصمیم این موسسه مبنی بر دعوت از کشورهای مزبور گفت: «شکاف روزافزون جهان به امری واضح بدل شده و در نتیجه آن گفتگو میان دیدگاه‌های مختلف درحال کاهش است. برای مقابله با این گرایش، ما اکنون تصمیم گرفتیم برای گرامی‌داشت و درک جایزه نوبل و اهمیت دانش آزاد، فرهنگ آزاد و جوامع صلح‌جوی آزاد وسعت دعوت‌های خود را گسترش دهیم.»

کارین کارلسبرو، نماینده دموکرات پارلمان سوئد، بنیاد نوبل را به دلیل بنیان نهادن «سنتی هولناک» با «نشان‌دادن چراغ سبز به دعوت روسیه به یک مهمانی پر زرق و برق، هنگامی که موشک‌های این کشور بر مراکز فرهنگی اوکراین می‌بارند و کودکان را به قتل می‌رسانند» متهم کرد.

خانم کارلسبرو ایران، روسیه و بلاروس را «دولت‌هایی سرکش» خواند که «شهروندانشان را سرکوب کرده و جنگ و ترور را بر مردم خود و کشورهای همسایه‌شان تحمیل می‌کنند.»

او در گفتگو با رادیو سوئد گفت: «این کشورها هیچ اعتباری برای ارزش‌های دموکراتیک قائل نیستند. جنگی در اروپا در جریان است. [بنیاد نوبل] با اتخاذ چنین موضعی انسجام مورد نیاز در جامعه را تضعیف می‌کند.» 

جیمی آکسون، رهبر حزب دموکرات سوئد که طرفدار سیاست‌های ضد مهاجرتی است نیز امسال برای نخستین‌بار به این مراسم دعوت شده است.

احزاب سیاسی سوئد به صورت سنتی به این مراسم دعوت می‌شوند اما آقای آکسون، که حزبش را هواداران نازی‌ها بنیان نهاده‌اند در گذشته مطرود بنیاد نوبل بود. این حزب که پیش‌تر از جریان اصلی سیاسی سوئد به حاشیه رانده شده بود، در انتخابات عمومی سال گذشته موفق به کسب یک‌پنجم آرا شد.

جیمی آکسون در صفحه فیسبوکش از تصمیم خود به عدم شرکت دراین مراسم خبر داد و نوشت: «متاسفانه آن روز سرم شلوغ است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق: برندگان نوبل پس از دریافت جایزه از لحاظ علمی اُفت می‌کنند

ادامه سرکوب مخالفان دولت در بلاروس؛ دادگاه محاکمه برنده جایزه صلح نوبل آغاز شد

جایزه نوبل صلح ۲۰۲۲ مشترکا به دو گروه روسی و اوکراینی و یک فعال حقوق بشر بلاروسی تعلق گرفت