جایزه نوبل صلح ۲۰۲۲ مشترکا به دو گروه روسی و اوکراینی و یک فعال حقوق بشر بلاروسی تعلق گرفت

جایزه صلح نوبل
جایزه صلح نوبل Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیات داوران جایزه صلح نوبل سازمان غیردولتی «ممریال» روسیه، مرکز آزادی های مدنی اوکراین و الس بیالیاتسکی یک فعال حقوق بشر از بلاروس را شایسته دریافت جایزه امسال تشخیص دادند.

جایزه نوبل صلح ۲۰۲۲ به‌طور مشترک به دو گروه روسی و اوکراینی و یک فعال حقوق بشر بلاروسی تعلق گرفت.

آگهی

هیات داوران جایزه صلح نوبل سازمان غیردولتی «مموریال» روسیه، مرکز آزادی‌های مدنی اوکراین و الس بیالیاتسکی، یک فعال حقوق بشر از بلاروس را شایسته دریافت جایزه امسال تشخیص دادند.

بریت رایس اندرسن، رئیس کمیته نروژی نوبل گفت که داوران می‌خواهند از «سه قهرمان برجسته حقوق بشر، دموکراسی و همزیستی مسالمت‌آمیز در کشورهای همسایه بلاروس، روسیه و اوکراین تقدیر کنند.»

او به خبرنگاران گفت: «برندگان جایزه امسال از طریق تلاش‌های مداوم خود به نفع ارزش‌های انسانی و ضد نظامی‌گری و اصول قانون، دیدگاه آلفرد نوبل درباره صلح و برادری بین ملت‌ها را احیا کرده و به آن ارج نهاده‌اند، چشم اندازی که در جهان امروز بسیار مورد نیاز است.»

وی افزود: «آن‌ها سال‌ها حق انتقاد از قدرت و حمایت از حقوق اساسی شهروندان را ترویج کرده‌اند.» وی تاکید کرد که این سه برنده تلاش‌های بسیاری برای مستندسازی جنایات جنگی، جلوگیری از نقض حقوق بشر و سواستفاده از قدرت انجام داده‌اند.

برندگان این جایزه در حالی اعلام شد که روسیه در حال جنگ با اوکراین است.

جایزه سال گذشته به ماریا رسا و دیمیتری موراتوف به دلیل تلاش برای حفظ آزادی بیان در فیلیپین و روسیه اهدا شد. این جایزه در تاریخ ۱۰ دسامبر در اسلو نروژ اهدا می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران، روسیه و بلاروس پس از یک‌سال دوباره به مراسم اهدای جوایز نوبل دعوت شدند

بلاروس «بررسی اضطراری» آمادگی ارتش را آغاز کرد

برنامه جهانی غذا برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۰ شد