برنده جایزه نوبل ادبیات : تا نگرش مردها تغییر نکند آزادی واقعی زن ها محقق نمی شود

آنی ارنو، نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۲
آنی ارنو، نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنده جایزه نوبل ادبیات خواستار تغییر نگرش مردها شد. آنی ارنو در آستانه برگزاری مراسم اهدا جوایز نوبل در توضیح این خواسته خود گفت : «برای اینکه اگر مردها نسبت به بدنشان، نوع زندگیشان، نوع رفتارشان و آنچه به آنها انگیزه می دهد، آگاهی کافی نداشته باشند آزادی واقعی برای زن ها اتفاق نمی افتد.

آگهی

برنده جایزه نوبل ادبیات خواستار تغییر نگرش مردان شد. آنی ارنو، نویسنده فرانسوی که جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۲ را از آن خود کرده تصریح کرد که مردان باید الان و قبل از اینکه زنان به برابری کامل با آن ها برسند، نگرش خود را تغییر دهند. خانم ارنو روز سه شنبه ۶ دسامبر و در آستانه برگزاری مراسم اهدا جوایز نوبل در توضیح این خواسته خود گفت : «برای اینکه اگر مردها نسبت به بدنشان، نوع زندگیشان، نوع رفتارشان و آنچه به آنها انگیزه می دهد، آگاهی کافی نداشته باشند آزادی واقعی برای زن ها اتفاق نمی افتد.

این نویسنده ۸۲ ساله تصریح کرد زنان مدتهاست شرایطی را پذیرفته اند که از نظر من «غیرقابل قبول» و «غیرقابل تحمل» است.

تبحر او در درآمیختن تخلیل و واقعیت از اوضاع زنان طبقه کارگر فرانسه در دهه ۱۹۴۰ میلادی و «ظرافت» زنانه کتابهایش بود که درنهایت این جایزه عالی را نصیب او کرد. آنی ارنو می گوید در دهه ۷۰ میلادی آنقدر بزرگ بوده که برای آزادی وسایل پیشگیری و حق سقط جنین در فرانسه فعالیت کرده باشد. 

او پس از جان باختن مهسا امینی و شکل گیری موج گسترده اعتراضات در ایران، از زنان آزادی خواه ایرانی حمایت کرد و حجاب اجباری را محدودیت مطلق علیه زنان و دختران ایرانی توصیف کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمان منتشرنشده از گابریل گارسیا مارکز سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد

نامه سرگشاده زنان نامی برای رعایت برابری جنسیتی در اجلاس آب و هوایی آینده

لحظه اهدای لوح و مدال صلح نوبل به فرزندان نرگس محمدی در اسلوی نروژ؛ تشویق حاضران و اجرای موسیقی