Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه به بلاروس در خصوص ورود به جنگ اوکراین هشدار داد

نظامیان بلاروس
نظامیان بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز دوشنبه اوکراین را به تدارک حمله به کشورش متهم کرد و با طرح این اتهام از تشکیل یک نیروی مشترک نظامی با روسیه خبر داد.

آگهی

وزارت امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه نسبت به هرگونه دخالت و یا ورود بلاروس به جنگ جاری در اوکراین هشدار داد.

کاترین کولونا، رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه ضمن هشدار در خصوص احتمال وضع مجازات‌ها و تحریم‌های تازه علیه مینسک به مقامات بلاروس اخطار داد که از ورود به جنگ اوکراین بپرهیزند.

خانم کولونا که با یک شبکه رادیویی کشورش سخن می‌گفت در ادامه تصریح کرد: «این موضوع (احتمال ورود بلاروس به جنگ و نحوه برخورد با این کشور) بی شک در دستور کار مذاکرات گروه هفت قرار خواهد گرفت.

کشورهای عضو گروه هفت قرار است امروز سه‌شنبه، یک روز پس از حملات موشکی گسترده روسیه به شهرهای اوکراین به صورت مجازی تشکیل جلسه دهند.

این موضع از سوی پاریس در حالی مطرح می‌شود که الکساندر لوکاشنکو روز دوشنبه اوکراین را به تدارک حمله به کشورش متهم کرد و با طرح این اتهام از تشکیل یک نیروی مشترک نظامی با روسیه خبر داد.

آقای لوکاشنکو بدون ارائه جزئیات بیشتر و مشخص کردن مکان استقرار این نیروی مشترک متشکل از نظامیان روس و بلاروس گفت: با توجه به وخامت اوضاع در مرزهای غربی اتحادیه، ما با استقرار یک گروه منطقه‌ای از فدراسیون روسیه و جمهوری بلاروس موافقت کردیم.»

رئیس جمهوری بلاروس همچنین لیتوانی و لهستان را به همکاری با اوکراین در آنچه وی «تدارک حمله تروریستی» به کشورش خوانده متهم کرده است.

با این حال مینسک روز سه‌شنبه تاکید کرد که نیروی مشترک نظامی بلاروس و روسیه که آقای لوکاشنکو با تشکیل آن موافقت کرده صرفا ماهیت دفاعی خواهد داشت.

وزیر امور خارجه بلاروس با یادآوری اینکه بلاروس قبلاً تحت تحریم قرار گرفته تاکید کرد: «ما باید به این کشور هشدار دهیم تا از ورود به جنگ بپرهیزد. هرگونه حمایت اضافی از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تحریم‌های مضاعفی را به همراه خواهد داشت.»

بلاروس، متحد نزدیک مسکو پیش‌تر و در آغاز تهاجم نظامی جاری به اوکراین، به روسیه اجازه داده بود تا از خاک این کشور برای انجام حملات نظامی استفاده کند اما ارتش بلاروس تاکنون در نبردها در خاک اوکراین شرکت نکرده است.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ۱۹ نفر تاکنون در حملات موشکی گسترده روسیه به اوکراین کشته و بیش از ۱۰۰ نفر نیز زخمی‌ شده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه حملات موشکی گسترده به شهرهای مختلف اوکراین از جمله کی‌یف، پایتخت این کشور را واکنشی به انفجار پل شبه جزیره کریمه خواند که پیش‌تر از آن به عنوان «اقدامی تروریستی» یاد کرده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه سرکوب مخالفان دولت در بلاروس؛ دادگاه محاکمه برنده جایزه صلح نوبل آغاز شد

مرگ ناگهانی وزیر خارجه بلاروس؛ حامی ارتباط با غرب که به «خائن» به ملت تبدیل شد

داوطلبان بلاروسی در کنار مدافعان اوکراینی؛ راه «آزادسازی» بلاروس با آزادی اوکراین آغاز می‌شود