Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنج نفر در بلاروس به اتهام تلاش برای کودتای سال گذشته به زندان‌های طولانی محکوم شدند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس
الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به‌گزارش مرکز حقوق بشر «ویاسنا» نام ریگور کاستوشف، رهبر حزب جبهه مردمی بلاروس و همچنین یوری زیانکوویچ، وکیل آمریکایی در بین محکوم‌شدگان دیده می‌شود.

آگهی

مقامات بلاروس از محکوم شدن ۵ نفر از متهمان «کودتای نافرجام» سال گذشته در این کشور خبر دادند. به‌گزارش مرکز حقوق بشر «ویاسنا» نام ریگور کاستوشف، رهبر حزب جبهه مردمی بلاروس و همچنین یوری زیانکوویچ، وکیل آمریکایی در بین محکوم‌شدگان دیده می‌شود.

زیانکوویچ به جرم تاسیس و رهبری یک گروه رادیکال به ۱۱ سال زندان محکوم شده و کاستوشف نیز بدلیل دسیسه‌چینی برای رسیدن به‌قدرت از راه‌های غیرقانونی و خلاف قانون‌اساسی در مجموع باید ۱۰ سال را پشت میله‌های زندان سپری کند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در ماه آوریل ۲۰۲۱ از  خنثی کردن کودتا و قتل برنامه‌ریزی شده خودش که از سوی آمریکا طراحی و تدارک دیده شده بود، خبر داد.

الکساندر فدوتا، تحلیل‌گر مسائل بلاروس و منتقد ادبی مشهور این کشور نیز به ۱۰ سال زندان محکوم شده در حالی‌که ۲ فعال دیگر این پرونده هر کدام به تحمل ۲.۵ حبس محکوم شده‌اند. آقای فدوتا پیش‌تر ادعا کرده بود که پروژه کودتا بار اول توسط یک افسر سرویس مخفی بلاروس (KGB) که در این گروه نفوذ کرده بود، کلید خورد.

این موضوع نخستین بار و در بحبوحه اعتراضات گسترده در بلاروس پس از انتخاب مجدد «بحث‌برانگیز» لوکاشنکو در انتخابات اوت ۲۰۲۰ گزارش شد. مقامات مینسک تظاهرات‌های خیابانی و اعتراضات را بشدت سرکوب کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوکاشنکو: دانش‌آموزان را برای برداشت سیب‌زمینی و چیدن سیب درختی بسیج می‌کنیم

آیا پوتین لوکاشنکو و بلاروس را وارد جنگ اوکراین می‌کند؟

دوست دختر خبرنگار بلاروسی به شش سال زندان محکوم شد