پنج نفر در بلاروس به اتهام تلاش برای کودتای سال گذشته به زندان‌های طولانی محکوم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس
الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات بلاروس از محکوم شدن ۵ نفر از متهمان «کودتای نافرجام» سال گذشته در این کشور خبر دادند. به‌گزارش مرکز حقوق بشر «ویاسنا» نام ریگور کاستوشف، رهبر حزب جبهه مردمی بلاروس و همچنین یوری زیانکوویچ، وکیل آمریکایی در بین محکوم‌شدگان دیده می‌شود.

زیانکوویچ به جرم تاسیس و رهبری یک گروه رادیکال به ۱۱ سال زندان محکوم شده و کاستوشف نیز بدلیل دسیسه‌چینی برای رسیدن به‌قدرت از راه‌های غیرقانونی و خلاف قانون‌اساسی در مجموع باید ۱۰ سال را پشت میله‌های زندان سپری کند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در ماه آوریل ۲۰۲۱ از  خنثی کردن کودتا و قتل برنامه‌ریزی شده خودش که از سوی آمریکا طراحی و تدارک دیده شده بود، خبر داد.

الکساندر فدوتا، تحلیل‌گر مسائل بلاروس و منتقد ادبی مشهور این کشور نیز به ۱۰ سال زندان محکوم شده در حالی‌که ۲ فعال دیگر این پرونده هر کدام به تحمل ۲.۵ حبس محکوم شده‌اند. آقای فدوتا پیش‌تر ادعا کرده بود که پروژه کودتا بار اول توسط یک افسر سرویس مخفی بلاروس (KGB) که در این گروه نفوذ کرده بود، کلید خورد.

این موضوع نخستین بار و در بحبوحه اعتراضات گسترده در بلاروس پس از انتخاب مجدد «بحث‌برانگیز» لوکاشنکو در انتخابات اوت ۲۰۲۰ گزارش شد. مقامات مینسک تظاهرات‌های خیابانی و اعتراضات را بشدت سرکوب کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید