دوست دختر خبرنگار بلاروسی به شش سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سوفیا ساپگا
سوفیا ساپگا   -  Copyright  AP Photo

دادگاهی در بلاروس روز جمعه شش مه (۱۶ اردیبهشت) دوست دختر رومن پروتاسویچ، شخصیت مخالف دولت را به شش سال زندان محکوم کرد.

رومن پروتاسویچ، روزنامه‌نگار ۲۶ ساله سال گذشته به صورتی غیرمعمول بازداشت شد. دولت بلاروس سال گذشته میلادی به بهانه وجود بمب در هواپیما، پرواز ۴۹۷۸ هواپیمایی رایان ایر را که از آتن به ویلنیوس، پایتخت لیتوانی در حال پرواز بود، به فرود اضطراری در بلاروس مجبور کرد. بعد از فرود اضطراری آن پرواز با بیش از ۱۰۰ مسافر، ماموران امنیتی بلاروس پروتاسویچ را دستگیر کردند.

دادگاه عالی بلاروس در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پایان محاکمه پشت درهای بسته، سوفیا ساپگا در یک بازداشتگاه اصلاحی به مدت شش سال زندانی می‌شود.

دادگاه اعلام کرد که وی به اتهام «تحریک نفرت اجتماعی» و «جمع آوری غیرقانونی اطلاعات شخصی» محکوم شده است.

ساپگا ۲۴ ساله در ماه مه ۲۰۲۱ همراه به پروتاسویچ سوار بر همان هواپیمایی بود که مجبور به فرود در مینسک شد. پس از بازداشت این زوج، هم پروتاسویچ که از سال ۲۰۱۹ خارج از بلاروس زندگی می‌کرد و هم ساپگا در ویدئوهایی ظاهر شدند و اقدام به اعتراف علیه خود کردند. حامیان این زوج گفتند که این اعتراف‌ها اجباری بوده است.

دادگاه سوپگا از تاریخ ۲۶ مارس شروع شده و او موافقت کرده بود که با تحقیقات همکاری داشته باشد. وی همچنین از الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس خواسته بود که آزادش کند.

پروتاسویچ، سردبیر سابق نکستا است، رسانه‌‌ای که در موج بزرگ اعتراضات علیه انتخاب مجدد لوکاشنکو در سال ۲۰۲۰ نقش پررنگی ایفا کرد. وی در حال حاضر در بلاروس در حبس خانگی به سر می‌برد و در انتظار محاکمه است.