Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گروه هفت خواهان «آزادی فوری» فعال رسانه‌ای مخالف بلاروس شد؛ بورل برای لوکاشنکو خط ونشان کشید

نقشه بلاروس
نقشه بلاروس Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت سوئیسی پروتون تکنولوژی که در زمنیه ارائه خدمات شبکه خصوصی مجازی و نامه‌های الکترونیک فعالیت می‌کند روز پنجشنبه اعلام کرد که ایمیل حاوی هشدار بمب‌گذاری داخل هواپیمای شرکت رایان ایر که در مینسک به زمین نشانده شد پس از منحرف شدن هواپیما ارسال شده است.

آگهی

واکنش‌ها به دستگیری فعال رسانه‌ای مخالف دولت بلاروس در جریان یک عملیات جنجالی هدایت شده از سوی مینسک روز پنجشنبه با هشدار و موضع قاطعانه گروه هفت ادامه یافت.

وزرای امور خارجه هفت کشور صنعتی متشکل از آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا با انتشار بیانیه‌ای دستگیری رُمن پروتاسویچ و دوست دخترش صوفیا ساپیگا را «با شدت و قاطعیت تمام» محکوم کردند و خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط» او و نیز دیگر روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی در بند در این کشور شدند.

روسای دیپلماسی کشورهای عضو گروه هفت همچنین در این بیانیه «به خطر افتادن امنیت مسافران و خدمه» پرواز منحرف شده به سمت مینسک را نیز به شدت محکوم کردند و این اقدام دولت بلاروس را «نقض جدی قوانین هواپیمایی مدنی» قلمداد کردند.

در این بیانیه که همسو با واکنش‌های متعدد بین‌المللی به «ربودن» و دستگیری فعال رسانه‌ای مخالف دولت بلاروس منتشر شده اقدام مینسک همچنین به عنوان «حمله جدی به آزادی مطبوعات و رسانه‌ها» محکوم شده است.

دستگیری و بازداشت رومن پروتاسویچ با زمین نشاندن هواپیمای حامل وی به شکل اضطراری که بسیاری آنرا به عنوان «آدم ربایی» محکوم کرده‌اند با واکنش گسترده جامعه جهانی و کشورهای غربی همراه شده است.

بورل: لوکاشنکو به زودی «وزن» تحریم‌های ما را احساس خواهد کرد

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که حریم هوایی خود را به روی پروازهای بلاروس می‌بندد و تحریم‌های مضاعفی را علیه رهبران سیاسی این کشور وضع خواهند کرد.

بروکسل همچنین از شرکت‌های هواپیمایی اروپایی خواست که از حریم هوایی بلاروس استفاده نکرده و از آن عبور نکنند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که وزرای خارجه کشورهای امروز برای بررسی چگونگی اعمال تحریم‌های تازه علیه بلاروس و بخش‌هایی که هدف این تحریم‌ها قرار خواهند گرفت،‌ تصمیم‌گیری خواهند کرد.

آقای بورل ضمن محکوم کردن عملیات منحرف کردن هواپیمای حامل روزنامه‌نگار مخالف الکساندر لوکاشنکو و ربودن وی، پیش از برپایی یک نشست غیر رسمی میان وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در لیسبون گفت: منحرف کردن هواپیما و دستگیری دو مسافر آن کاملا غیرقابل قبول است و ما به زودی بررسی‌های دقیق برای اعمال مجازات‌های اقتصادی و تحریم‌ بخش‌های مختلف وابسته به دولت در بلاروس را آغاز خواهیم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا سپس مجازات‌های در نظرگرفته شده برای بلاروس را بسیار جدی و سنگین توصیف کرد و گفت که الکساندر لوکاشنکو به زودی «وزن تحریم‌های ما را احساس خواهد کرد.»

وزیر امور خارجه لیتوانی نیز روز پنجشنبه پیش از برپایی نشست یاد شده احتمال وضع تحریم‌ علیه بخش نفت و انرژی بلاروس را مطرح کرد و همتای لوگزامبورگی وی نیز احتمال داد که تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه بلاروس بخش‌های تجاری و صنعتی، به ویژه صادرات پتاس از سوی این کشور را هدف قرار گیرد.

ایمیل حاوی هشدار بمب‌گذاری پس از منحرف شدن هواپیما ارسال شده است

هواپیمای مسافربری شرکت رایان ایر که رُمن پروتاسویچ و همراهش در آن بودند روز یکشنبه پس از بلند شدن از فرودگاه یونان و حرکت به مقصد لیتوانی بر فراز حریم هوایی بلاروس توسط جت‌های جنگی یان کشور از مسیر منحرف شد و در فرودگاه مینسک به زمین نشانده شد.

مقامات دولتی در بلاروس سپس هدف از منحرف کردن هواپیما را بمب‌گذاری داخل هواپیما اعلام کردند؛ این در حالیست که به گفته فعالان سیاسی و اپوزیسیون بلاروس هدف اصلی از انجام این عملیات دستگیری رُمن پروتاسویچ، چهره رسانه‌ای مخالف الکساندر لوکاشنکو بوده است.

از سوی دیگر شرکت سوئیسی پروتون تکنولوژی که در زمنیه ارائه خدمات شبکه خصوصی مجازی و نامه‌های الکترونیک فعالیت می‌کند روز پنجشنبه اعلام کرد که ایمیل حاوی هشدار بمب‌گذاری داخل هواپیمای شرکت رایان ایر که در مینسک به زمین نشانده شد پس از منحرف شدن هواپیما ارسال شده است.

این در حالیست که مقامات بلاروس گفته بودند که منحرف کردن هواپیمای یاد شده و نشاندن آن در فرودگاه مینسک پس از مطلع شدن از هشدار بمب‌گذاری توسط افراد منتسب به گروه اسلام‌گرای حماس صورت گرفته است.

آگهی

یک گروه تحقیقاتی موسوم به «پرونده مرکزی» که مقر آن در لندن است نیز روز چهارشنبه با نشر مطلبی آنچه را گفته شده یک ایمیل حاوی تهدید بمب‌‌گذاری از سوی حماس است، منتشر کرد.

این ایمیل اما برخلاف ادعای مقامات بلاروس ۲۴ دقیقه پس از هشدار مینسک به خدمه هواپیمای رایان ایر مبنی بر احتمال بمب‌گذاری داخل هواپیما ارسال شده است.

شرکت پروتون تکنولوژی از اظهار نظر در خصوص جزئیات پیام ارسال شده در ایمیل منتسب به «سربازان حماس» خودداری کرده اما تایید کرده که این ایمیل پس از منحرف کردن هواپیما ارسال شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا بلاروس را به «استفاده ابزاری از پناهجویان» برای فشار به اتحادیه متهم کرد

فرود اجباری هواپیمای رایان‌ایر در بلاروس؛ آمریکا دولت لوکاشنکو را تحریم می‌کند

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد