تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه بلاروس؛ پتاس، نفت و دارایی‌ها در تیررس قرارگرفتند

هواپیمای منحرف شده رایان ایر در بلاروس
هواپیمای منحرف شده رایان ایر در بلاروس Copyright AP/ONLINER.BY
Copyright AP/ONLINER.BY
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه و نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا از لزوم اجرای تحریم های سنگین علیه دولت الکساندر لوکاشنکو خبر دادند.

آگهی

وزرای امور خارجه آلمان، لوکزامبورگ و لیتوانی روز پنجشنبه اعلام کردند که تحریم های تازه اتحادیه اروپا علیه بلاروس منابع اصلی درآمدهای اقتصاد این کشور در زمینه سوخت های فسیلی و پتاس را متاثر خواهد کرد.

بلاروس یکی از مهم ترین تامین کنندگان «پتاس» در اروپا و جهان ست. وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پیش از نشست لیسبون، نسبت به «منحرف کردن پرواز رایان ایر توسط دولت بلاروس و بازداشت روزنامه نگار مخالف و همراه او» واکنش نشان دادند.

به گفته وزاری خارجه اروپایی تحریم های جدید علیه مینسک این بار «فراتر از هدف قراردادن افراد و مقام ها» خواهند بود.

جوزپ بورل، نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست گفت: « هواپیماربایی و بازداشت دو مسافر کاملاً غیرقابل قبول است و بدین ترتیب همین امروز بحث در مورد اجرای تحریم های کوتاه مدت و اقتصادی علیه بلاروس را آغاز خواهیم کرد.»

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ، ژان آسلبورن، نیز در سخنان خود تاکید کرد که «پتاس» باید هدف اصلی تحریم ها علیه دولت الکساندر لوکشنکو باشد. آسلبورن گفت: «من فکر می کنم کلمه کلیدی پتاس است. ما می دانیم که بلاروس مقدار زیادی پتاس تولید می کند و یکی از بزرگترین تامین کنندگان در سطح جهان است. فکر می کنم اگر ما در این زمینه درست مدیریت کنیم می توانیم به لوکاشنکو آسیب برسانیم.»

اتحادیه اروپا بر این باور است که الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت گذشته با تقلب توانسته همچنان پس از ۲۶ سال عهده دار مهم ترین مقام سیاسی این کشور باشد. بلاروس نزدیک به ۳۱ سال است که به استقلال رسیده است.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد به قرارداد و معاملات تجاری با مینسک حمله کند و دارایی های دولت را با چالش جدی مواجه کند.

گابریلیوس لندزبرگیس، وزیر خارجه لیتوانی، جایی که اتحادیه اروپا با کشور بلاروس هم مرز است تاکید کرد که تحریم ها باید منابع نفتی بلاروس را نشانه بگیرند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا کمتر از یکماه دیگر درباره اجرایی شدن تحریم ها علیه دولت الکساندر لوکاشنکو تصمیم گیری خواهند کرد.

دوشنبه این هفته در جریان نشست بروکسل، رهبران اتحادیه اروپا پس از انحراف و به زمین نشاندن یک هواپیمای شرکت رایان ایر در مینسک،   تصمیم گرفتند تا تحریم های جدیدی علیه بلاروس اتخاذ کنند. همچنین در این نشست از تمام شرکت هوایی اروپا تقاضا شد تا از عبور از حریم هوایی بلاروس خودداری کنند. 

دولت بلاروس با به زمین نشاندن هواپیمای رایان ایر دو مسافر این هواپیما رومان پروتاسویچ، روزنامه نگار و منتقد دولت بلاروس و روسیه ولادیمیر پوتین و همسفرش صوفیا ساپیگا را بازداشت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرود اجباری هواپیمای رایان‌ایر در بلاروس؛ آمریکا دولت لوکاشنکو را تحریم می‌کند

لوکاشنکو قانون انتقال اضطراری قدرت در بلاروس را اصلاح می‌کند

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد