لوکاشنکو قانون انتقال اضطراری قدرت در بلاروس را اصلاح می‌کند

لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس
لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهور بلاروس، روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) گفت فرمانی را به امضا رسانده است که به موجب آن در صورت عدم توانایی در انجام وظایف محوله قدرت به شورای امنیت منتقل خواهد شد.

آگهی

الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهور بلاروس، روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) گفت فرمانی را به امضا رسانده است که به موجب آن در صورت عدم توانایی در انجام وظایف محوله، قدرت به شورای امنیت منتقل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی بلاروس، بلتا، آقای لوکاشنکو که در بازدید از مناطق آسیب‌دیده از فاجعه هسته‌ای چرنوبیل در آوریل ۱۹۸۶ شرکت کرده بود به خبرنگاران گفت: «به من بگویید اگر فردا رئیس‌جمهوری نباشد، آیا شما تضمین می‌کنید که همه‌چیز خوب پیش خواهد رفت؟ نه.»

وی افزود: «من در مورد چگونگی تنظیم قدرت در بلاروس فرمانی را امضا می‌كنم که اگر رئیس‌جمهور مورد اصابت گلوله قرار بگیرد، روز بعدش شورای امنیت قدرت را به دست خواهد گرفت.»

طبق رویه فعلی اگر جای رئیس‌جمهور خالی شود یا به هر دلیلی نفر اول کشور نتواند به وظایف خود عمل کند، قدرت به نخست‌وزیر منتقل می‌شود تا زمانی که رئیس‌جمهور جدید سوگند یاد کند.

آقایی لوکاشنکو گفته است رئیس شورای امنیت در صورت غیبت رئیس‌جمهور، شخص نخست‌وزیر خواهد بود.

الکساندر لوکاشنکو ۶۶ ساله که از بیست و هفت سال پیش قدرت را در بلاروس در دست دارد پیش‌تر نیز اقدام به معرفی افرادی دیگر نظیر سخنگو و یا مدیر اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهوری به عنوان جانشینان احتمالی خود کرده بود.

در پی انتخابات اوت سال گذشته و انتخاب مجدد آقای لوکاشنکو به مقام ریاست‌جمهوری، خیابان‌های بلاروس به صحنه اعتراضات مخالفان بدل شد و هزاران نفر از شهروندان معترض در چارچوب موج سرکوب و خشونت دولت بر ضد تظاهرکنندگان دستگیر و روانه بازداشت شدند.

اپوزیسیون بلاروس الکساندر لوکاشنکو را به داشتن و ارائه دیدگاه‌های متغیر و ناپایداری چون مسئله اصلاح قانون اساسی متهم می‌کنند و معتقد است که هدف وی از طرح این دیدگاه‌ها استفاده از تاکتیک‌هایی است که به او اجازه می‌دهد همچنان به قدرت وصل باشد. ادعایی که آقای لوکاشنکو آن را رد می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه بلاروس؛ پتاس، نفت و دارایی‌ها در تیررس قرارگرفتند

عوض شدن جای قاتل و مقتول و ۱۰ سال زندان برای معترض سیاسی بلاروس؛ سازمان ملل هشدار داد

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت