احتمال آغاز موج هشتم کرونا در ایران؛ شناسایی سه مورد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اومیکرون

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
بازار تهران بعد از ورود کووید به ایران؛ ژانویه ۲۰۲۲
بازار تهران بعد از ورود کووید به ایران؛ ژانویه ۲۰۲۲   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

نخستین موارد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اومیکرون با نام‌های BQ۱ و XBB در کشور شناسایی شد که از آغاز احتمالی موج هشتم کرونا حکایت دارد.

پدرام پاک آئین، سخنگوی وزارت بهداشت در همین باره گفت که با شناسایی سه مورد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اومیکرون در کشور و با توجه به سرعت انتقال بالای این زیرسویه‌ها، احتمالا در روزهای آینده شاهد افزایش آمار ابتلا به اومیکرون خواهیم بود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام این که کرونا در هیچ جای دنیا تمام نشده است، از مردم خواست تا «همه افراد بالای ۱۸ سال که دارای بیماری زمینه‌ای بوده و ۶ ماه از آخرین واکسن آنها گذشته، هر چه سریع‌تر نسبت به تزریق دُز یادآور اقدام کنند». وی با بیان اینکه میزان مراجعه مردم به مراکز واکسیناسیون روزانه کمتر از پنج هزار نفر است، این رقم را ناکافی دانست.

او همچنین آغاز تعطیلات سال نو میلادی و افزایش مسافرت‌ها به ایران را یکی از علت‌های شیوع این بیماری اعلام کرد.

اقدامات پیشگیرانه در سایر نقاط جهان

تصمیم جدید دولت چین برای حذف سیاست «کووید صفر» و ابتلای میلیون‌ها نفر چینی به کووید با اعلام پایان قرنطینه در این کشور آنهم در آستانه تعطیلات سال نو میلادی، کشورهای بسیاری را نسبت به اتخاذ دوباره سیاست‌های پیشگیرانه در مقابله با کووید ترغیب کرده است.

آمریکا از تاریخ ۵ ژانویه ۲۰۲۲ انجام تست کووید را برای همه مسافران ورودی از چین اجباری کرد.

کمیسیون اروپا نیز صبح پنج‌شنبه ۲۹ دسامبر با تشکیل کمیته‌ای اضطراری از نمایندگان بهداشت بیست و هفت کشور اروپایی، درباره اقدامات احتمالی هماهنگ اروپا در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند.

سه کشور ژاپن، تایوان و هند نیز اقدامات پیشگیرانه‌ای را پس از تصمیم دولت چین برای جلوگیری از شیوع سویه جدید اومیکرون در کشورشان آغاز کردند.

پزشکان اروپایی علاوه بر علائم رایج کرونا، علایم گوارشی را نیز برای این سویه جدید اومیکرون ثبت کرده‌اند.