Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوج‌گیری کووید در چین: آمریکا ورود مسافران چینی به کشورش را «محدود» می‌کند

کووید ۱۹
کووید ۱۹ Copyright برگرفته از کانوا
Copyright برگرفته از کانوا
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پکن اذعان کرده که پیگیری سیر تکاملی این بیماری همه‌گیر «غیرممکن» است و حتی از روز یکشنبه انتشار داده‌های روزانه خود را در مورد وضعیت بهداشت متوقف کرده است

آگهی

در حالی که پکن از پایان قرنطینه اجباری در مرزهای خود از ۸ ژانویه ۲۰۲۳ خبر می‌دهد، ایالات متحده در حال بررسی اعمال محدودیت‌هایی برای ورود مسافران از چین است.

با حذف سیاست «کووید صفر» توسط دولت چین که از سال ۲۰۲۰ اجرا می‌شد، طی چند هفته بار دیگر عفونت در سراسر این کشور گسترش یافت و نگرانی‌ مقامات آمریکایی را در شکل‌گیری سویه‌های جدید کرونا افزایش داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

در چین موارد ابتلا به کووید از زمان لغو محدودیت‌ها بطور قابل توجهی افزایش یافته است و مقامات آمریکایی می‌گویند «از شواهد علمی و توصیه کارشناسان بهداشت عمومی برای محافظت از مردم آمریکا پیروی می‌کنند».

فقدان داده‌های ژنومی ویروس در گزارش‌های چین

اگرچه به ارقام رسمی چین به دلیل ابهام در شمار دقیق ابتلا و مرگ‌ومیرها انتقادهای زیادی وارد است اما بیش از آن، این فقدان داده‌های ژنومی است که نگرانی مقامات بین‌المللی را برای شناسایی هرگونه سویه جدید برانگیخته است زیرا هرگونه اقدام فوری برای کاهش شیوع این بیماری را برای مقامات بهداشت عمومی دشوار می‌کند.

بر همین اساس مقامات آمریکا اعلام کردند: «جامعه بین‌المللی به طور فزاینده‌ای نگران شیوع فعلی بیماری کووید۱۹ در چین و فقدان داده‌های شفاف، از جمله داده‌های توالی ژنومی ویروسی توسط جمهوری خلق چین است».

پکن اذعان کرده که پیگیری سیر تکاملی این بیماری همه‌گیر «غیرممکن» است و حتی از روز یکشنبه انتشار داده‌های روزانه خود را در مورد وضعیت بهداشت متوقف کرده است.

مقامات آمریکایی با اشاره به نگرانی‌های ابراز شده توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) همچنین اقدامات اتخاذ شده توسط ژاپن، هند و مالزی افزودند: «ایالات متحده با پیگیری شواهد علمی و توصیه‌های کارشناسان بهداشت عمومی و مشورت با شرکای عمومی خود، اقدامات مشابهی را برای محافظت از مردم آمریکا در نظر می‌گیرد.» 

دولت ژاپن نیز از روز جمعه تست کووید را برای مسافرانی که از چین بازمی‌گردند اجباری کرده است.

تبعات پایان سیاست کووید صفر در چین

از ۸ ژانویه ۲۰۲۳ با حذف قرنطینه‌های اجباری به‌محض ورود به چین به عنوان آخرین ردپای سیاست کووید صفر، آزمایش‌های انبوه و قرنطینه‌های طولانی که زنجیره‌های تأمین و روابط تجاری با سایر نقاط جهان را مختل کرده بود، پایان می‌یابد.

وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه ۲۸ دسامبر ۲۰۲۲ در همین باره اعلام کرد که کشورها باید کنترل‌ «علمی و مناسب» بیماری را به‌گونه‌ای حفظ کنند که بر تبادلات عادی افراد تأثیر نگذارد. کمیسیون ملی بهداشت چین پیش‌تر اعلام کرده بود که  کووید۱۹ را یک بیماری «واگیر کمتر خطرناک» می‌داند که دیگر قرنطینه را توجیه نمی‌کند.

پس از اعلام این تصمیم، جستجوهای آنلاین پروازها برای ترک چین افزایش یافت و یکی از سایت‌های رزرو مسافرتی از افزایش ده برابری تعداد جستجوها برای مقاصد خارجی از جمله ماکائو، هنگ‌کنگ، ژاپن، تایلند و کره جنوبی خبر داد. 

مرزهای چین از سال ۲۰۲۰ میلادی تقریباً به طور کامل به روی اتباع خارجی بسته بود و این کشور تقریباً سه سال است که صدور ویزای توریستی را متوقف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلومبرگ: احتمالا نزدیک به ۳۷ میلیون نفر تنها در یک روز در چین مبتلا به کرونا شده‌اند

ترک یکبارۀ سیاست «کووید صفر» در چین؛ نگرانی جهانی از افزایش تلفات کرونا و پیامدهای اقتصادی آن

تسکین اختلافات؛ زبان رهبران استرالیا و چین درباره جذاب‌تر بودن پاندا یا شیطان تاسمانی نرم شد