رهبر کره شمالی از اهداف نظامی تازه کشورش برای سال ۲۰۲۳ میلادی رونمایی کرد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیم جونگ اون راهبردی مبتنی بر «مبارزه با دشمن» را برای اعضای حزب حاکم و نظامیان کشورش ترسیم کرد و بار دیگر «تقویت قدرت دفاعی» را مورد تاکید قرار داد

آگهی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز چهارشنبه در جریان آخرین نشست اعضای حزب حاکم کارگران در سال جاری میلادی، از جدید‌ترین اهداف نظامی کشورش رونمایی کرد.

بر اساس آنچه رسانه‌های کره شمالی از سخنان رهبر این کشور منعکس کرده‌اند، در سال ۲۰۲۳ میلادی نیز باید علاوه بر تداوم تنش‌های موجود منتظر آزمایش‌های تسلیحاتی تازه از سوی پیونگ‌یانگ بود.

کیم جونگ اون در دومین روز از ششمین نشست عمومی بزرگ هشتمین کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی، بر «وضعیت چالش برانگیزِ تازه شگل گرفته» در شبه‌جزیره کره خوانده شد، تاکید کرد و چشم اندازهای سیاسی گسترده‌تر را نیز مورد بررسی قرار داد.

وی که نسل سوم از رهبران موروثی در کره شمالی به شمار می‌رود، راهبردی مبتنی بر «مبارزه با دشمن» را برای اعضای حزب حاکم و نظامیان کشورش ترسیم کرد و بار دیگر «تقویت قدرت دفاعی» را مورد تاکید قرار داد.

در گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی آمده است: «او در سخنان خود، اصول روابط خارجی و جهت‌گیری مبارزه با دشمن را که حزب و دولت ما باید برای حفظ حقوق حاکمیتی و دفاع از منافع ملی کاملاً به آن پایبند باشند، ترسیم کرد.»

در این سخنان همچنین به «اهداف تازه بنیادین برای تقویت ظرفیت‌های دفاعی که قرار است با توجه بیشتری در سال ۲۰۲۳ دنبال شود» و نیز «حفظ آمادگی برای رویارویی با تنش‌ها و چالش‌های مختلف سیاسی» اشاره شده است.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی جزئیات بیشتری از اهداف تازۀ مد نظر کیم جونگ اون ارائه نکرد، اما اظهارات رهبر کره شمالی نشان می‌دهد که این کشور منزوی در جهان، در سال پیش‌رو به تقویت قوای نظامی خود سرعت بیشتری خواهد بخشید.

کره شمالی در سال جاری به شکلی بی‌سابقه‌ای دست به انجام تعداد زیادی آزمایش‌های موشکی زد؛ بسیاری از این آزمایش‌ها به منظور توسعه تسلیحات استراتژیکی انجام شد که طرح آن پیش‌تر بر اساس یک برنامه پنج ساله در نشست اوایل سال ۲۰۲۱ کنگره حزب کارگران ارائه شده بود. این طرح، توسعه و ساخت سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی، نسل تازه‌ای از موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، کلاهک‌های پروازی مافوق صوت، زیردریایی‌های هسته‌ای و یک ماهواره شناسایی را شامل می‌شود.

تنش میان پیونگ‌یانگ و سئول به همراه متحد نزدیکش واشنگتن طی سال جاری میلادی در بحبوحه آزمایش‌های تسلیحاتی متعدد کره شمالی همچنان بالا بود.

این تنش‌ها به تازگی پس از عبور پنج هواپیمای بدون سرنشین کره شمالی از مرزهای جنوبی و به پرواز درآمدن بر فراز چند شهر مهم کره جنوبی از جمله سئول پایتخت این کشور، افزایش یافت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

اگرچه رهبران کره شمالی پیش‌تر در روز سال نو سخنرانی می‌کردند، اما کیم جونگ اون طی سال‌های اخیر برای اعلام تصمیمات سیاسی مهم، گردهمایی‌های چند روزه کمیته مرکزی حزب کارگران در پایان سال را برای ایراد سخنرانی انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره، کیم در این نشست عمومی همچنین به «یک سری کاستی‌های جدی» در زمینه‌هایی مانند علم، آموزش و بهداشت در سال جاری اشاره و راه‌کارهایی را برای غلبه بر آنها پیشنهاد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سئول به رغم تکذیب بایدن گفتگو با واشنگتن بر سر تمرین‌ هسته‌ای مشترک را تایید کرد

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد