Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیونگ‌یانگ: آزمایش‌های موشکی اخیر «شبیه‌سازی» حمله به آمریکا و کره جنوبی بود

North Korea
North Korea Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سئول و واشنگتن هفتۀ گذشته یک رزمایش هوایی مشترک ۶ روزه برگزار کردند که خشم پیونگ یانگ را برانگیخت و آن را «مانور جنگی خطرناک» خواند

آگهی

کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد آزمایش‌های موشکی گستردۀ هفتۀ گذشته، در واقع «شبیه‌سازی حمله به کره جنوبی و ایالات متحده» بوده است.

سئول و واشنگتن هفتۀ گذشته یک رزمایش هوایی مشترک ۶ روزه برگزار کردند که خشم پیونگ یانگ را برانگیخت و آن را «مانور جنگی خطرناک» خواند.

از نظر پیونگ یانگ، این رزمایش مشترک هوایی که سرانجام روز شنبه ۵ نوامبر پایان یافت، یک «تحریک آشکار با هدف تشدید عمدی تنش‌‌ها و یک تمرین جنگی خطرناک با ماهیت بسیار تهاجمی» بوده و به همین دلیل نیز در واکنش به آن، اقدام به «شبیه سازی» حمله به پایگاه‌های هوایی و هواپیماها همچنین شهرهای بزرگ کره جنوبی کرده است.

ستاد کل ارتش کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این مدت بیش از ۳۰ آزمایش موشکی از انواع مختلف از جمله آزمایش موشک‌های بالستیک مجهز به کلاهکهای نفوذی برای حمله به پایگاههای هوایی دشمن و «فلج کردن سیستم فرماندهی عملیات دشمن»، موشکهای زمین به هوا برای هدف گرفتن هواپیماهای دشمن در ارتفاعات و موشکهای استراتژیک کروز برای حمله به ناوگان دریایی و درنهایت موشک بالستیک قاره پیما را انجام داده و صدها گلوله توپ نیز به سمت دریا شلیک کرده است.

در این بیانیه آمده است که این اقدامات، در واقع «پاسخ روشن کره شمالی» به این موضوع است که «در صورت ادامۀ تحرکات نظامی تحریک آمیز دشمنان، پیونگ یانگ با جدیت و بی‌رحمی بیشتر با آنها مقابله خواهد کرد».

کارشناسان معتقدند که کره شمالی به ویژه در مورد انجام رزمایش‌های هوایی حساس است؛ چراکه نیروی هوایی پیونگ‌یانگ یکی از «ضعیف‌ترین» بخش‌های ارتش این کشور و فاقد جت‌هایی با فناوری‌های پیشرفته و خلبانان آموزش دیده است.

مقامات کره جنوبی و ایالات متحده همچنین اعلام کردند که پیونگ یانگ در این مدت و برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ میلادی، اقدامات فنی برای آزمایش یک دستگاه هسته‌ای را نیز انجام داده است.

کشف بقایای موشک بالستیک کوتاه برد کره شمالی

روز دوشنبه همچنین سئول از کشف بخش‌هایی از یکی از موشک‌های شلیک شده از سوی همسایه شمالی، در نزدیکی سواحلش خبر داد.

بنا بر اعلام ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، یکی از کشتی‌های این کشور قطعاتی را پیدا کرده که گمان می‌رود بقایای یکی از موشک بالستیک کوتاه برد کره شمالی باشد. به گفتۀ او این قطعات به کمک یک کاوشگر زیر آب جمع‌آوری شده و اکنون کارشناسان در حال تجزیه و تحلیل آنها هستند.

در واکنش به تهدیدات موشکی کره شمالی نیز، مقامات ایالات متحده و کره جنوبی اعلام کردند رویدادهای آموزشی مشترک خود را بیشتر خواهند کرد و هشدار دادند که استفاده از تسلیحات هسته‌ای به معنای «پایان» رژیم کیم جونگ اون خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی: با شلیک موشک‌های کروزِ با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای تمرین کردیم

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد