Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی: با شلیک موشک‌های کروزِ با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای تمرین کردیم

ابراز رضایت رهبر کره شمالی از آزمایش موفقیت آمیز پرتاب موشک کروز
ابراز رضایت رهبر کره شمالی از آزمایش موفقیت آمیز پرتاب موشک کروز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شلیک‌های آزمایشی روز چهارشنبه با هدف «افزایش کارایی و توان رزمی» موشک‌های کروز ارتش خلق کره و به منظور «بهره‌برداری از بمب‌های هسته‌ای تاکتیکی» انجام شده است.

آگهی

رسانه های دولتی کره شمالی روز پنجشنبه ۱۳ اکتبر در گزارشی از نظارت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بر پرتاب دو موشک کروز دوربرد راهبردی دوربرد خبر دادند.

در این گزارش آمده است که شلیک این موشک‌ها و آزمایش‌های موشکی اخیر از دید رهبر کره‌شمالی نوعی تمرین برای سنجش عملکرد و قابلیت‌های تایید شده تسلیحات هسته‌ای مستقر در واحدهای نظامی این کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، این شلیک‌های آزمایشی روز چهارشنبه با هدف «افزایش کارایی و توان رزمی» موشک‌های کروز مستقر در ارتش خلق کره و به منظور «بهره‌برداری از بمب‌های هسته‌ای تاکتیکی» انجام شده است.

بنا به این گزارش، کیم جونگ اون ضمن تاکید بر اینکه آزمایش‌های موشکی یاد شده هشدار واضح دیگری خطاب به «دشمنان» است، یاد آور شد که کشورش «باید به گسترش حوزه عملیاتی نیروهای مسلح راهبردیِ هسته‌ای ادامه دهد تا قاطعانه از هرگونه بحران نظامی و جنگی در هر زمان ممکن جلوگیری کند و بتواند به طور کامل ابتکار عمل را به دست بگیرد.»

کره شمالی روز دوشنبه گذشته اعلام کرده بود که آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور نوعی شبیه‌سازی و تمرین برای «حملات هسته‌‌ای تاکتیکی» بوده است.

آژانس خبری دولتی کره شمالی موسوم به «خبرگزاری مرکزی کره» در همین راستا با انتشار گزارشی تصریح کرده بود که آزمایش‌های اخیر موشکی در واکنش به رزمایش دریایی مشترک کره‌جنوبی، ایالات متحده آمریکا و ژاپن و به منظور شبیه‌سازی بارش تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی به جنوب طراحی شده بود.

از سوی دیگر، بنا به گزارش خبرگزاری مرکزی کره، دو موشک کروزی که روز چهارشنبه آزمایش شدند به مدت ۱۰ هزار و دویست و سی و چهار ثانیه به پرواز درآمدند و اهدافی را در فاصله ۲ هزار کیلومتری مورد هدف قرار دادند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده از اظهار نظر در مورد آزمایش‌های موشکی اخیر پیونگ‌ یانگ خودداری کرد و گفت واشنگتن همچنان بر هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای خود برای مقابله با تهدیدات کره شمالی متمرکز است.

کره شمالی نخسین بار در سپتامبر ۲۰۲۱ یک موشک کروز «راهبردی» را آزمایش کرد؛ در آن زمان کارشناسان این موشک کروز راهبردی را اولین سلاح از نوع خود معرفی کردند که این کشور دارای قابلیت هسته‌ای از آن برخوردار شده است.

آزمایش‌های موشکی روز چهارشنبه ماهیت هسته‌ای و عملیاتی بودن آنها را تأیید می‌کند، اگرچه مشخص نیست که آیا کره شمالی قادر خواهد بود کلاهک‌هایی به اندازه کافی کوچک برای موشک کروز بسازد یا خیر.

موشک‌های کروز از جمله سلاح‌های کوچک‌تری هستند که اخیراً توسط کره شمالی برای پرواز در ارتفاع و برخورداری از قدرت مانور بیشتر به منظور گریز از سامانه‌های دفاع موشکی توسعه و ساخته شده است.

کیم جونگ اون سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که توسعه کلاهک‌های کوچک‌تر از جمله اهداف اصلی برای صنایع نظامی کشورش است.

این در حالیست که به گفته مقامات سئول، اگر کره شمالی بخواهد برای نخستین بار پس از سال ۲۰۱۷ آزمایش‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد، توسعه تجهیزات کوچک‌تر می‌تواند یکی از نشانه‌های آن باشد.

پیونگ یانگ در حالی به تازگی آزمایش‌های خود را به پرتاب موشک‌های کروز متمرکز کرده که به کار گیری این نوع موشک‌ها هنوز به صراحت از سوی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل منع نشده است.

به گفته تحلیلگران، موشک‌های کروز بالستیک کوتاه‌برد که قادر به حمل کلاهک‌های متعارف و یا هسته‌ای هستند در شرایط جنگ و مناقشه می‌توانند بسیار بی‌ثبات کننده باشند زیرا هنگام پرتاب مشخص نیست که چه نوع کلاهکی حمل می‌کنند.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در حالی راهبرد امنیت ملی این کشور را پس از تاخیری دراز مدت ارائه کرد که در آن ضمن اشاره به تهدید‌های کره شمالی از گزینه‌های محدود ایالات متحده برای مهار برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور یاد شده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موشک بالستیک قاره‌پیمای کره‌شمالی «با قابلیت هدف قراردادن خاک آمریکا» در نزدیکی ژاپن فرود آمد

پیونگ‌یانگ: آزمایش‌های موشکی اخیر «شبیه‌سازی» حمله به آمریکا و کره جنوبی بود

کره شمالی مدعی پیشرفت در توسعه موشک‌های مافوق صوت برای حمله به اهداف دوردست آمریکا شد