موشک کره‌شمالی بر فراز ژاپن؛ کاخ سفید می‌گوید در حال رایزنی با متحدان برای «پاسخی قوی» است

 آزمایش موشکی کره شمالی
آزمایش موشکی کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی از این حیث بسیار جنجالی شده که این نخستین‌ بار از سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون است که یک موشک بالستیک میان‌برد بر فراز ژاپن به پرواز درمی‌آید

آگهی

ایالات متحده آمریکا در پی شلیک یک موشک بالستیک توسط کره شمالی که پس از عبور از فراز ژاپن در اقیانوس آرام فرود آمد، پیونگ یانگ را تهدید به پاسخگویی کرد.

کاخ سفید در این خصوص تاکید کرد که با ژاپن و کره‌شمالی برای دادن «پاسخی قوی» به شلیک اخیر در حال رایزنی است.

گفته می‌شود که جک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در همین راستا بطور جداگانه با همتایان خود در کره جنوبی و ژاپنی برای تدارک یک واکنش بین‌المللی «مناسب و قوی» گفتگو کرده است.

سخنگوی مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید که او در این گفتگوها بر «تعهد خلل‌ناپذیر» ایالات متحده به دفاع از ژاپن و کره جنوبی تاکید کرده است.

ایالات متحده که به دلیل تمرکز بیشتر بر جنگ اوکراین و نیز بحران‌های داخلی و بین‌المللی به آزمایش‌های پیشین کره شمالی واکنشی قاطعانه نشان نداده بود، اقدام تازه پیونگ‌یانگ در شلیک موشک بالیستیک را به عنوان تصمیمی «خطرناک و بی‌پروا» محکوم کرده است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده همچنین در بیانیه‌ای تاکید کرد: «این اقدام، بی‌ثبات کننده و نشان دهنده بی‌توجهی آشکار کره شمالی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و هنجارهای بین‌المللی است.»

تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی از این حیث بسیارجنجالی شده است که این نخستین بار از سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون است که یک موشک بالستیک میان‌برد بر فراز ژاپن به پرواز درآمده است.

AP/Toonippo
پناه گرفتن دانش‌آموزان ژاپنی در کنار یک ساختمان پس از هشدار موشکیAP/Toonippo

به گفته دولت ژاپن، موشک بالستیک شلیک شده از سوی کره شمالی روز سه‌شنبه پس از عبور از شمال شرق این کشور در اقیانوس آرام فرود آمد.

توکیو با اعلام اینکه شلیک این موشک تلفات یا خساراتی به جا نگذاشته، یادآور شد که سیستم هشدار در سطح ملی که در معدود دفعاتی به کار گرفته می‌شود پس از این شلیک فعال شد و از ساکنان شمال و شمال شرقی کشور خواسته شد تا پناه بگیرند.

سامانه هشدار موشکی ژاپن پیامی را از رسانه‌های این کشور پخش کرد که ضمن اطلاع رسانی در خصوص پرتاب یک موشک توسط کره شمالی، از ساکنان مناطق شمالی خواسته شده بود به مکان‌های امن و پناهگاه‌ها بروند.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن دقایقی پس از این ماجرا از «اقدام خشونت‌آمیز» پیونگ یانگ سخن گفت و تهدید کشورش بواسطه شلیک موشک بالستیک از سوی کره شمالی را به شدت محکوم کرد.

این پنجمین اقدام کره شمالی در شلیک موشک‌های بالستیک طی ۱۰ روز گذشته است که همزمان با تمرین‌ها و رزمایش‌های دریایی ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن در آب‌های سواحل شرقی شبه‌جزیره کره انجام می‌شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

کره جنوبی نیز روز سه‌‌شنبه از شلیک موشک بالستیک تازه کره شمالی خبر داد و اعلام کرد که این شلیک بخشی از آزمایش‌های فشرده موشکی روزهای اخیر پیونگ یانگ بوده است.

پیونگ یانگ هفته گذشته پیش و پس از ورود کاملا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده نیز دست به شلیک موشک‌‌های بالستیک میان‌برد زده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر رهبر کره شمالی: بهتر است رئیس جمهوری کره‌ جنوبی دهانش را ببندد

جشن‌های «روز پیروزی» در کره شمالی برگزار شد

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟