خواهر رهبر کره شمالی: بهتر است رئیس جمهوری کره‌ جنوبی دهانش را ببندد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی
کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی   -   کپی رایت  AP Photo

کیم یو جونگ، خواهر قدرتمند رهبر کره شمالی، می‌گوید رئيس جمهوری کره جنوبی به جای اینکه حرف‌های بیهوده بزند باید دهان خود را ببندد. این اظهارات خانم جونگ پس از آن مطرح می‌شود که رئيس جمهوری کره جنوبی گفته بود سئول مایل است در ازای خلع سلاح پیونگ یانگ به همسایه شمالی خود کمک اقتصادی کند. 

خواهر رهبر کره شمالی در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده می‌گوید: «طرح سئول اوج حماقت است، بهتر بود رئيس جمهوری کره جنوبی دهانش را ببندد به جای اینکه حرف‌های بیهوده بزند. طرح آنها در واقع کپی‌برداری از رویکرد دولت محافظه‌کار پیشین این کشور به ریاست لی میونگ باک به نام «چشم‌انداز ۳۰۰۰ خلع سلاح اتمی و گشایش» است که پیشتر با شکست به پایان رسید.»

خواهر کیم همچنین به صراحت تاکید کرد که پیونگ یانگ هرگز طرح سئول را نخواهد پذیرفت.  

وزیر اتحاد کره جنوبی که روابط کشورش با کره شمالی را مدیریت می‌کند، اظهارات خانم کیم را بسیار ناشایست و کمال بی‌احترامی همسایه شمالی دانست. 

یون سوک یول، رئيس جمهوری محافظه‌کار کره جنوبی که به تازگی به این سمت رسیده به کره شمالی پیشنهاد داده بود با حرکت در مسیر خلع سلاح اتمی، از کمک‌های اقتصادی همسایه جنوبی خود بهره‌مند شود. سئول در عین حال همچنان بر افزایش بازدارندگی نظامی کره جنوبی علیه کره شمالی نیز تاکید دارد. این کشور مانورهای مشترک طولانی مدت با ایالات متحده را از سر گرفته که از آن جمله می‌توان به رزمایش مشترکی که قرار است هفته آینده برگزار شود، اشاره کرد. 

یون سوک یول، اجرای طرح خلع سلاح اتمی کره شمالی را یکی از وعده‌های اصلی مبارزات انتخاباتی خود معرفی کرده بود و می‌گوید این کار را با کمک به توسعه اقتصادی کره شمالی می‌توان پیش برد. 

تنش‌ها میان دو کشور همسایه در شبه جزیره کره افزایش یافته و هفته گذشته خواهر کیم جونگ اون، سئول را مسئول شیوع ویروس کرونا در کره شمالی خوانده بود. کیم یو جونگ در سالهای اخیر به یکی از منتقدان سرسخت کره جنوبی تبدیل شده و برخی از کارشناسان او را مجری نقش «پلیس بد» در مقابل اظهارات فروتنانه‌تر برادرش می‌دانند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید