پیونگ یانگ: آزمایش‌های موشکی برای شبیه‌سازی حملات هسته‌ای تاکتیکی انجام شد

نظارت کیم جونگ اون بر آزمایش‌های موشکی
نظارت کیم جونگ اون بر آزمایش‌های موشکی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی این آزمایش‌ها حمله به تأسیسات فرماندهی نظامی، بنادر اصلی و فرودگاه‌های جنوب را شبیه‌سازی کردند.

آگهی

کره شمالی روز دوشنبه دهم اکتبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور نوعی شبیه‌سازی و تمرین برای «حملات هسته‌‌ای تاکتیکی» بوده است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیونگ‌یانگ طی دو هفته گذشته، همزمان با ورود معاون رئیس جمهوری آمریکا به سئول و نیز بلافاصله پس از خروج وی از کره شمالی اقدام به شلیک موشک‌های بالیستیک کرده بود.

آزمایش‌های موشکی کره شمالی همچنین با انتشار خبر برپایی یک رزمایش دریایی مشترک از سوی کره ‌جنوبی، ژاپن و ایالات متحده در آب‌های سواحل شرقی شبه جزیره کره تشدید شد.

آژانس خبری دولتی کره شمالی موسوم به «خبرگزاری مرکزی کره» روز دوشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که آزمایش‌های اخیر موشکی در واکنش به رزمایش دریایی سه کشور یاد شده و به منظور شبیه‌سازی بارش تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی به جنوب طراحی شده بود.

بنا به این گزارش پیونگ یانگ اعلام کرده است که «یگان‌های ارتش خلق کره که برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی آموزش دیده‌اند، مجموعه‌ای از تمرین‌های نظامی را طی ۲۵ سپتامبر تا ۹ اکتبر برای ارزیابی توان بازدارندگی هسته‌ای و ضدحمله» این کشور برگزار کردند.

خبرگزاری دولتی کره‌شمالی انجام آزمایش‌های موشکی اخیر را نوعی واکنش به مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در منطقه دانسته و از مانور دریایی مشترک سه کشور ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن به عنوان «رفتار و رویکردهای تاسف آمیز» یاد کرده که به اعتقاد پیونگ یانگ «تهدید نظامی برای کره شمالی محسوب می‌شود و تنش در منطقه را تشدید می کند.»

بر اساس این گزارش «هفت پرتاب موشک صورت گرفته طی دو هفته گذشته از سوی کره شمالی تمرین‌های نظامی برای شبیه سازی یک جنگ واقعی بوده است.»

گفته می‌شود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به صورت مستقیم بر پرتاب موشک‌های بالستیک اخیر کشورش و آنچه تمرین‌های حملات هسته‌ای تاکتیکی خوانده شده، نظارت داشته است.

در این حملات که به گفته پیونگ یانگ حاوی یک «پیام قوی بازدارنگی» بوده است موشک‌های بالستیک با کلاهک‌های هسته‌ای ساختگی و غیرواقعی شلیک شده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی، این آزمایش‌ها حمله به تأسیسات فرماندهی نظامی، بنادر اصلی و فرودگاه‌های جنوب را شبیه‌سازی کردند.

این خبرگزاری به نقل از کیم جونگ اون آورده است: «با وجود اینکه دشمن همچنان درباره گفت‌وگو و مذاکره صحبت می‌کند اما ما نه چیزی برای گفت‌وگو داریم و نه نیازی به انجام آن احساس می‌کنیم.»

واکنش کره جنوبی و ژاپن

در پی انتشار بیانیه مقام‌های کره شمالی که در خبرگزاری مرکزی این کشور منعکس شد کره جنوبی و ژاپن نیز به این بیانیه و نیز آزمایش‌های موشکی اخیر پیونگ‌ یانگ واکنش نشان دادند.

دفتر یون سوگ یول، رئیس جمهوری کره جنوبی با انتشار اطلاعیه‌ای بر اهمیت «شناسایی دقیق تشدید نگرانی‌ها ومسائل امنیتی در شبه جزیره کره و شمال شرق آسیا برای آمادگی مناسب جهت مقابله با آنها» تاکید کرد.

از سوی دیگر، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن نیز اقدامات اخیر پیونگ یانگ در پرتاب موشک‌های بالستیک را محکوم کرد و متعهد شد که برای «خلع سلاح کامل هسته‌ای کره شمالی مطابق با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد» تلاش کند.

وی آزمایش‌های موشکی اخیر پیونگ و «اقدامات تحریک آمیز» تازه پیونگ یانگ را غیرقابل قبول و ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل خواند.

در حالی که مذاکرات و تلاش‌های بین‌المللی برای خلع سلاح کره شمالی مدت هاست به بن بست رسیده، پیونگ یانگ از ابتدای سال جاری میلادی بر شمار آزمایش های تسلیحاتی خود افزوده است.

کره شمالی هفته گذشته در اقدامی کم سابقه طی پنج سال گذشته اقدام به شلیک موشک‌های بالستیکی کرد که پس از عبور از آسمان ژاپن در اقیانوس آرام فرود آمد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که کره شمالی مقدمات یک آزمایش هسته‌ای جدید را فراهم می‌کند که در صورت انجام، هفتمین آزمایش هسته‌ای در تاریخ این کشور و نخستینِ آن پس از سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

آگهی

توییتر یورنیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی جنگنده‌های کره شمالی و کره جنوبی؛ ناو هواپیمابر آمریکا در شبه‌جزیره کره مستقر می‌شود

ساعاتی پس از آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ؛ انفجار موشک کره‌ جنوبی در پی نقص فنی

کره شمالی برای سومین بار ظرف یک هفته موشک بالستیک شلیک کرد