رویارویی جنگنده‌های کره شمالی و کره جنوبی؛ ناو هواپیمابر آمریکا در شبه‌جزیره کره مستقر می‌شود

ناو هواپیمابر «یواس‌اس‌ رونالد ریگان» آمریکا
ناو هواپیمابر «یواس‌اس‌ رونالد ریگان» آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره جنوبی روز پنج‌شنبه ۶ اکتبر اعلام کرد که در واکنش به پرواز ۱۲ هواپیمای جنگی کره شمالی در نزدیکی مرز دو کشور، ۳۰ جنگنده خود را به پرواز درآورد.

آگهی

کره جنوبی روز پنج‌شنبه ۶ اکتبر اعلام کرد که در واکنش به پرواز ۱۲ هواپیمای جنگی کره شمالی در نزدیکی مرز دو کشور، ۳۰ جنگنده خود را به پرواز درآورد.

این اقدام کره جنوبی ساعاتی پس از آن انجام شد که کره شمالی در دور جدید آزمایش‌های موشکی خود در ۱۲ روز گذشته، بامداد پنج‌شنبه ۲ موشک بالستیک به سوی آب‌های دریای ژاپن شلیک کرد.

آزمایش موشکی کره شمالی در بامداد پنج‌شنبه، بیست و چهارمین آزمایش موشکی این کشور از ابتدای سال ۲۰۲۲ بود که انجام شد. پرتاب این موشک همچنین ششمین پرتاب در ۱۲ روز گذشته و نخستین پرتاب از زمان شلیک موشک میان‌برد «آی‌آربی‌ام» بر فراز ژاپن در روز سه‌شنبه بود.

تنش‌ها در شبه‌جزیره کره پس از آزمایش‌های موشکی کره شمالی در روزهای گذشته به شدت افزایش یافته است.

کره شمالی اعلام کرد که پرتاب موشک توسط این کشور در واکنش به رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی صورت گرفته است.

شبکه «سی‌ان‌ان» به نقل از شورای امنیت ملی کره جنوبی از اعزام ناو هواپیمابر «یواس‌اس‌ رونالد ریگان» آمریکا و ناو گروه ضربت آن به آب‌های دریای ژاپن خبر داد.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که شورای امنیت ملی این کشور روز پنج‌شنبه پس از پرتاب دو موشک بالستیک توسط کره شمالی، جلسه اضطراری برگزار کرد.

شورای امنیت ملی کره جنوبی هشدار داده است که تحریکات کره شمالی با پاسخ قوی‌تری مواجه خواهد شد.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی روز چهارشنبه استقرار ناو گروه ضربت آمریکا در آب‌های دریای ژاپن را نشانه اراده قوی برای برخورد با هرگونه تهدید یا تحریک از سوی کره شمالی عنوان کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین زمینه، سخنگوی ناوگان هفتم آمریکا در گفتگو با سی‌ان‌ان با بیان اینکه «ناو گروه ضربت رونالد ریگان هم‌اکنون در حال انجام عملیات در آب‌های دریای ژاپن است»، اما توضیحی درباره عملیات آینده این ناو گروه ارائه نکرد.

بیانیه کره جنوبی در مورد استقرار دوباره ناو هواپیمابر آمریکا با واکنش تند کره شمالی مواجه شد. وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای این اقدام را «تهدیدی جدی» برای ثبات وضعیت شبه‌جزیره کره تلقی کرده است.

پیشتر آمریکا به همراه ژاپن و کره جنوبی و در پاسخ به پرتاب موشک‌های بالستیک کره شمالی، رزمایش مشترکی در آب‌های بین‌المللی در شبه‌جزیره کره برگزار کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سئول در پاسخ به تحرکات هوایی کره‌شمالی یک «واحد پهپادی» ویژه راه می‌اندازد

کره‌شمالی با شلیک موشک بالستیک به پیام متحدان گروه ۲۰ پاسخ داد

پیونگ یانگ: آزمایش‌های موشکی برای شبیه‌سازی حملات هسته‌ای تاکتیکی انجام شد