Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کره‌شمالی با شلیک موشک بالستیک به پیام متحدان گروه ۲۰ پاسخ داد

تماشای شلیک موشک بالستیک از سوی کره شمالی در یک ایستگاه قطار در سئول
تماشای شلیک موشک بالستیک از سوی کره شمالی در یک ایستگاه قطار در سئول Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اوایل هفته جاری در حاشیه نشست گروه ۲۰ در بالی تلاش کرد تا شی جین‌پینگ، همتای چینی خود را برای وساطت نزد کره شمالی به منظور پرهیز از انجام آزمایش هسته‌ای متقاعد کند.

آگهی

پیونگ‌یانگ روز پنجشنبه در واکنش به تاکید رهبران ژاپن، کره جنوبی و آمریکا مبنی بر تقویت اتحاد نظامی میان این سه کشور اقدام به شلیک یک موشک تازه بالستیک کرد.

درخواست همکاری نظامی بیشتر از سوی متحدان در نشست سران گروه ۲۰ کره شمالی را بر آن داشت تا علاوه بر انجام یک آزمایش تهدید‌آمیز موشکی، تمرین‌های نظامی اخیر میان سه کشور یاد شده را محکوم و اقدامی «احمقانه» توصیف کند.

کره شمالی که قول داده بود به اعلام تقویت اتحاد نظامی میان واشنگتن، سئول و توکیو در نشست بالی پاسخی «تند» بدهد، به این پیام واکنشی سریع نشان داد و روز پنجشنبه اقدام به پرتاب یک موشک بالستیک جدید کرد.

به گفته مقامات سئول، کره شمالی حدود ساعت ۱۰ و ۴۸ دقیقه به وقت محلی (۱ و ۴۸ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ) یک موشک بالستیک کوتاه برد از منطقه وونسان واقع در سواحل شرقی این کشور به سوی دریای ژاپن شلیک کرد.

ستاد کل ارتش کره جنوبی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این موشک مسیری ۲۴۰ کیلومتری را با حفظ ارتفاع حداکثر ۴۷ کیلومتر از سطح زمین طی کرده است.

توکیو نیز شلیک یک موشک بالستیک تازه از سوی کره‌شمالی را تایید کرد. دفتر نخست وزیری ژاپن با انتشار اطلاعیه‌ای پرتاب مکرر این موشک‌های بالستیک را تهدید آمیز و مخل صلح و امنیت برای این کشور و نیز برای منطقه و جهان دانست و آنرا محکوم کرد.

ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن طی ماه‌های اخیر در تلاش برای مقابله با تهدید‌های کره شمالی تمرین‌های نظامی مشترک خود را گسترش دادند.

پیونگ‌یانگ این رزمایش‌های نظامی را تهدیدآمیز و تمرینی برای تهاجم کشورهای یاد شده به خاک خود و یا تلاش برای سرنگون کردن حکومت در این کشور می‌داند.

در مواجهه با تهدیدات کره شمالی تشدید کرده‌اند که این رزمایش‌ها را تمرینی برای تهاجم به خاک خود یا برگرداندن رژیم خود می‌داند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اوایل هفته جاری در حاشیه نشست گروه ۲۰ در بالی تلاش کرد تا شی جین‌پینگ، همتای چینی خود را برای وساطت نزد کره شمالی به منظور پرهیز از انجام آزمایش هسته‌ای متقاعد کند.

از سوی دیگر روسای جمهوری آمریکا، ژاپن و کره جنوبی پیش‌تر وعده داده‌اند در صورتی که کره شمالی به نخستین آزمایش هسته‌ای خود پس از سال ۲۰۱۷ و یا به عبارتی هفتمین آزمایش از این دست مبادرت کند با پاسخی «قوی و محکم» روبرو خواهد شد.

چوئه سون هوی، وزیر امور خارجه کره شمالی روز پنجشنبه همزمان با شلیک تازه موشک بالستیک از سوی کشورش رایزنی‌های اخیر رهبران سه کشور یاد شده را محکوم کرد و گفت که آنها «شرایط در شبه جزیره کره را وارد مرحله‌ای غیرقابل پیش بینی می کنند.»

وزیر امور خارجه کره شمالی سپس تاکید کرد هرچه واشنگتن بیشتر در جهت تقویت اتحاد امنیتی خود با توکیو و سئول تلاش کند، «واکنش نظامی کره شمالی شدیدتر خواهد بود.»

کره شمالی اوایل ماه جاری میلادی با دست کم ۲۳ شلیک، موجی بی‌سابقه از پرتاب‌های‌ آزمایشی موشک‌های میان‌برد را آغاز کرد که یکی از آنها در نزدیکی آب‌های سرزمینی کره جنوبی فرود آمد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح جاه‌طلبانه ریلی-دریایی برای اتصال هند به خاورمیانه و اروپا در نشست گروه ۲۰ اعلام می‌شود

رویارویی جنگنده‌های کره شمالی و کره جنوبی؛ ناو هواپیمابر آمریکا در شبه‌جزیره کره مستقر می‌شود

کره شمالی برای سومین بار ظرف یک هفته موشک بالستیک شلیک کرد