Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سئول به رغم تکذیب بایدن گفتگو با واشنگتن بر سر تمرین‌ هسته‌ای مشترک را تایید کرد

روسای جمهوری کره جنوبی و آمریکا
روسای جمهوری کره جنوبی و آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی آمده است که دو کشور متحد «در حال گفتگو بر سر اشتراک اطلاعات، برنامه ریزی مشترک و عملیاتی کردن طرح‌های اجرایی مشترک در زمینه بهره برداری از امکانات هسته‌ای ایالات متحده برای مقابله با تسلیحات هسته‌ای کره شمالی هستند.»

آگهی

کره جنوبی روز سه‌شنبه ۳ ژانویه بار دیگر تایید کرد که مذاکراتی میان سئول و واشنگتن درباره برپایی تمرین‌های هسته‌ای مشترک با آمریکا در جریان است.

سئول در حالی انجام این مذاکرات را مورد تایید مجدد قرار داد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی قبل از تاکید مقامات کره جنوبی بر این موضوع برپایی تمرین‌های هسته‌ای مشترک با این کشور را به کلی تکذیب کرد.

دولت کره جنوبی پیش‌تر گفته بود که این تمرین‌ها که در آن امکانات و تجهیزات هسته‌ای ایالات متحده نیز به کار گرفته خواهد شد نوعی اقدام بازدارنده علیه تهدیدات فزاینده پیونگ‌یانگ است که به تازگی دست به شبیه‌سازی حملات موشکی با کلاهک‌ هسته‌ای زده و در صدد انجام یک آزمایش هسته‌ای دیگر است.

بیانیه دفتر «یون سوک یول»، رئیس جمهوری کره جنوبی پس از اظهارات اخیر جو بایدن منتشر شد که رئیس جمهوری ایالات متحده در خلال آن تاکید کرد گفتگو‌ها با سئول بر خلاف آنچه سئول پیش‌تر مدعی شده بود بر سر تمرینات هسته‌ای مشترک با کره جنوبی نبوده است.

در بیانیه دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی آمده است که دو کشور متحد «در حال گفتگو بر سر اشتراک اطلاعات، برنامه ریزی مشترک و عملیاتی کردن طرح‌های اجرایی مشترک در زمینه بهره برداری از امکانات هسته‌ای ایالات متحده برای مقابله با تسلیحات هسته‌ای کره شمالی هستنند.»

یون سوک یول در مصاحبه‌ای با یکی از نشریات کشورش که روز دوشنبه منتشر شد، اعتراف کرد که راهبرد «چتر هسته‌ای» آمریکا و اکتفا کردن به «بازدارندگی گسترده» آن دیگر به اندازه کافی برای کره جنوبی اطمینان بخش نیست.

رئیس جمهوری کره جنوبی با بیان اینکه واشنگتن از ایده برپایی تمرین‌های هسته‌ای مشترک استقبال نسبتاً مثبتی کرده، یاد آور شده بود: «تسلیحات هسته‌ای (در این تمرین‌ها) از آن آمریکا خواهد بود، اما آماده سازی، تبادل اطلاعات، تمرین‌ها و آموزش باید مشترکاً توسط کره جنوبی و ایالات متحده انجام شود.»

چند ساعت پس از انتشار این مصاحبه، جو بایدن در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا دو کشور در حال بررسی انجام یک رزمایش هسته‌ای مشترک هستند، قاطعانه پاسخ منفی داد.

دفتر آقای یون با مد نظر قرار دادن پاسخ آقای بایدن تاکید کرد که وقتی این سوال بدون هیچ پیش‌زمینه‌ و به صورت مستقیم از رئیس‌جمهوری آمریکا پرسیده می‌شود او راهی جز دادن پاسخ منفی ندارد.

سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی نیز در این خصوص می‌گوید: «رزمایش هسته ای مشترک عبارتی است که تنها توسط قدرت‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در تازه‌ترین اظهارات خود که روز یکشنبه خبرگزاری رسمی این کشور آن را بازتاب داد، خواستار تقویت «تصاعدی» زرادخانه هسته‌ای پیونگ یانگ و توسعه موشک‌های بالستیک قاره پیما برای مقابله با «خصومت» سئول و واشنگتن شده بود.

کره شمالی سال گذشته میلادی به شکلی بی سابقه از نظر تعداد دست به انجام آزمایش‌های موشکی و بویژه شلیک موشک‌های بالستیک پیشرفته قاره پیما زد.

سئول نیز تحت ریاست جمهوری آقای یون برپایی تمرین‌های نظامی مشترک با واشنگتن را که در دولت پیشین کره جنوبی متوقف شده بود، چند برابر کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی در بحبوحه تنش‌ها بر سر پرواز هواپیماهای بدون سرنشین سه موشک شلیک کرد

رهبر کره شمالی از اهداف نظامی تازه کشورش برای سال ۲۰۲۳ میلادی رونمایی کرد

ارتش کره جنوبی بابت عدم سرنگونی پهپادهای کره شمالی عذرخواهی کرد