کیم جونگ اون خواستار «افزایش تصاعدی» زرادخانه هسته‌ای کره شمالی شد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی Copyright AP Photos
Copyright AP Photos
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر کره شمالی در حالی از لزوم «افزایش تصاعدی» زرادخانه هسته‌ای کشورش سخن گفت که به گفته او کره جنوبی «کاملا» در تیررس سلاح‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ قرار دارد.

آگهی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی خواستار «افزایش تصاعدی» سلاح‌های هسته‌ای این کشور برای مقابله با کره جنوبی و آمریکا شد. 

او در گردهمایی حزب کارگران کره شمالی گفت: «شرایط کنونی نیازمند تلاش مضاعف برای تقویت گسترده نیروی نظامی برای تضمین حق حاکمیت، امنیت و منافع اساسی کره شمالی در برابر رزمایش‌های نظامی نگران‌کننده آمریکا و دیگر نیروهای متخاصم است.»

سخنان کیم جونگ اون در اولین روز سال ۲۰۲۳ میلادی در حالی بیان می‌شود که سال ۲۰۲۲ برای شبه‌جزیره کره سال پرتنشی بود. 

حزب کارگران کره شمالی نیز پس از گردهمایی روز یکشنبه اعلام کرد که پیونگ‌یانگ به دنبال تولید «سامانه جدید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما» خواهد بود. هدف اصلی این سامانه «ضدحمله هسته‌ای سریع» عنوان شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به کره‌ شمالی هشدار می‌دهیم که هرگونه تلاش در راستای استفاده از سلاح هسته‌ای به معنای پایان عمر رژیم کیم جونگ اون خواهد بود.
وزیر دفاع کره جنوبی

رهبر کره شمالی در حالی خواستار «افزایش تصاعدی» زرادخانه هسته‌ای کشورش شد که به گفته او کره جنوبی «کاملا» در تیررس سلاح‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ قرار دارد. 

وزیر دفاع کره جنوبی در واکنش به اظهارات کیم جونگ اون از آن به عنوان «لفاظی تحریک‌آمیز» یاد کرد. او گفت: «به کره‌ شمالی هشدار می‌دهیم که هرگونه تلاش در راستای استفاده از سلاح هسته‌ای به معنای پایان عمر رژیم کیم جونگ اون خواهد بود.»

تنش‌ها بین کره‌شمالی و همسایه جنوبی این کشور طی ماه‌های گذشته به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. در همین راستا رکورد شمار آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی در سال ۲۰۲۲ شکسته شد. 

کره‌شمالی روز شنبه سه موشک بالستیک با برد کوتاه آزمایش کرده بود. پیونگ‌یانگ یک موشک کوتاه برد دیگر را نیز روز یکشنبه آزمایش کرد. این در حالی است که کمتر از یک هفته پیش پنج فروند پهپاد متعلق به کره‌شمالی وارد حریم هوایی همسایه جنوبی این کشور شدند. بنا به گزارش‌ها یکی از این پهپادها تا نزدیکی سئول، پایتخت کره‌جنوبی پرواز کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سئول در پاسخ به تحرکات هوایی کره‌شمالی یک «واحد پهپادی» ویژه راه می‌اندازد

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد