یک اتریشی کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
فالکر تورک
فالکر تورک   -  Copyright  AP Photo

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل قرار است جایگزین میشل باشله، کمیسر فعلی حقوق بشر را معرفی کند. به گفته منابع دیپلماتیک گزینه مورد نظر فولکر تورک خواهد بود. این تبعه اتریش در حال حاضر در معاونت سیاسی دفتر دبیرکل مشغول است. آقای گوترش چهارشنبه شب کشورهای عضو را از تصمیم خود آگاه کرده است.

ماموریت چهار ساله خانم باشله ۳۱ اوت به پایان رسید و با گذشت حدود یک هفته از این تاریخ سازمان ملل هنور جانشین او را معرفی نکرده است.

آقای تورک ۵۷ ساله است و نزدیک سه دهه سابقه همکاری در زیرمجموعه‌های مختلف سازمان ملل را در کارنامه خود دارد. او از همکاران نزدیک آنتونیو گوترش در کمیساریای عالی پناهندگان بود.

مجمع‌عمومی سازمان ملل باید در نشست پنجشنبه یا جمعه خود در این باره نظر دهد. در همه ادوار گذشته کلیه افراد معرفی شده از سوی دبیرکل با اجماع به سمت خود برگزیده شده‌اند.

وضعیت حقوق بشری در دنیای پیچیده امروز بر چالش‌های این مرد اتریشی خواهد افزود. میشل باشله تنها چند روز قبل از پایان ماموریتش بالاخره تصمیم به انتشار گزارش ۴۸ صفحه ای خود از منطقه سینکیانگ چین گرفت و وقوع «جنایت علیه بشریت» را در این منطقه چین محتمل دانست هر چند که تا آنجا پیش نرفت که حکومت پکن را به ارتکاب «نسل کشی» در قبال اقلیت ایغور متهم کند.

سازمان‌های حقوق بشری از کمیسر آتی حقوق بشر سازمان ملل خواسته‌اند که شجاعت از خود نشان دهد و در برابر نقض قوانین حتی درمقابل قدرتمندترین کشورها بایستد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید