کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: واکسیناسیون کووید-۱۹ نباید اجباری شود

میشل باشله
میشل باشله Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میشل باشله می‌گوید اجبار به واکسیناسیون تنها در صورتی قابل قبول خواهد بود که دیگر اقدامات پیشگیرانه همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی نتوانسته باشد به اهداف مورد نظر برای جلوگیری از گسترش این بیماری دست یابد.

آگهی

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ باید همچنان احترام به حقوق بشر حفظ شود و مسائلی از قبیل جریمه برای کسانی که از دریافت واکسن امتناع کرده‌اند نباید مورد استفاده قرار گیرد.

خانم باشله این اظهارات را روز چهارشنبه ۸ دسامبر در سمیناری که به موضوعات حقوق بشر می‌پرداخت مطرح کرد. باشله در ادامه با تاکید بر اینکه واکسیناسیون اجباری به هیچ وجه مورد پذیرش نیست افزود: «کشورهایی که در خصوص تزریق واکسن قوانینی را در دستور کار قرار می‌دهند باید حتما باید اطمینان حاصل کنند که به حقوق بشر احترام گذاشته می‌شود.»

این اظهارات خانم باشله در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از محققان و متخصصان پزشکی بر این باورند تا زمانی که همه واکسیناسیون را انجام نداده باشند، ایمنی کامل حاصل نمی‌شود و در نتیجه احتمال وقوع جهش‌های تازه در ویروس کرونا افزایش خواهد یافت.

خانم باشله همچنین در ادامه اظهاراتش هشدار داد که ملاحظات حقوقی بسیاری وجود دارد که باید پیش از اجباری شدن واکسن مد نظر قرار گیرد.

او تاکید کرد که هر نوع اجبار در واکسیناسیون باید اصولی شامل قانونی بودن، ضرورت داشتن، تناسب با شرایط جامعه و همچنین عدم تبعیض را رعایت کند.

خانم باشله همچنین بر این باور است که تحت هیچ شرایطی نباید به اجبار به افراد واکسن تزریق کرد. او در ادامه تاکید کرد که واکسن باید در صورتی اجباری شود که دیگر اقدامات همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی نتوانسته باشند به اهداف خود برای جلوگیری از گسترش این بیماری دست یابند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک اتریشی کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل می‌شود

مسافرت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون گذرنامه معتبر واکسیناسیون ناممکن می‌شود

خرید و فروش و قیمت گواهی جعلی واکسیناسیون کرونا در اروپا