گوترش: مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه باید به بازارهای جهانی راه یابند

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرد که با همکاری اتحادیه اروپا و ایالات متحده در تلاش است تا موانع موجود برای ارائه کودهای شیمیایی روسیه در بازارهای جهانی را بردارد.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید این نهاد بین‌المللی در حال همکاری با ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای غلبه بر موانع موجود در مسیر ورود مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه به بازارهای جهانی است.

آقای گوترش با اشاره به توافقی که ماه گذشته میان اوکراین و روسیه بر سر صادرات غلات اوکراین صورت گرفت، تاکید کرد که این مهم با میانجیگری سازمان ملل در ترکیه حاصل و موجب شد بیش از ۶۵۰ هزار تن غلات و مواد غذایی اوکراین به بازارهای جهانی صادر شوند. دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین اضافه کرد با توجه به اینکه این زنجیره از ماه فوریه قطع شده بود، تاکید کرد که این روند همچنان باید ادامه یابد تا از کنترل قیمت و همچنین عرضه کافی مواد غذایی در بازارهای جهانی اطمینان حاصل کنیم.  

دبیر کل سازمان ملل متحد که در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برد پس از بازدید از مرکز هماهنگی نظارت بر صادرات اوکراین گفت: «بخش دیگر تلاش‌ها باید بر صادرات مواد غذایی روسیه و کودهای شیمیایی این کشور متمرکز شود تا بتوان روند کاهش قیمت جهانی مواد غذایی در جهان را مدیریت کرد.» 

وی با اشاره به اینکه مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه مشمول تحریم نیستند، در ادامه افزود: «کشورهایی که روسیه را به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین مورد تحریم قرار داده‌اند به صراحت گفته‌اند که این اقدامات در خصوص مواد غذایی و کودهایی شیمیایی اعمال نمی‌شوند. با این حال ما شاهد کاهش صادرات این مواد از روسیه به بازارهای جهانی بوده‌ایم.» 

دبیر کل سازمان ملل همچنین در یک نشست خبری در کنار خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در رابطه با ادامه صادرات مواد غذایی اوکراین گفت: «موانع و مشکلاتی در رابطه با کشتیرانی، بیمه و همچنین مسائل مالی وجود داشته که باید بر طرف شود.» 

آقای گوترش همچنین تاکید کرد که سازمان ملل با واشنگتن و اتحادیع اروپا برای رفع این موانع همکاری می‌کند. او در ادامه گفت: «خروج بیشتر مواد غذایی و کود از اوکراین و روسیه برای آرام کردن بیشتر بازار مواد غذایی و همچنین کاهش قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان ضروری و مهم است» 

روسیه و اوکراین حدود یک سوم صادرات جهانی گندم را به خود اختصاص داده‌اند و از زمان تهاجم نظامی مسکو در ۲۴ فوریه این زنجیره جهانی با اختلال جدی رو به رو شده و کمبود غلات در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر را در معرض گرسنگی قرار داده است. حمله روسیه همچنین باعث شده تا قیمت مواد غذایی در بازارهای جهانی به شدت افزایش یابد. با این حال توافق میان دو کشور برای از سر گیری صادارات غلات اوکراین که با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل حاصل شده، توانسته تا اندازی‌ای از شدت بحران در این زمینه بکاهد. سازمان ملل و کشورهای جهان امیدوارند این روند همچنان ادامه یابد و ارائه مواد غذایی اوکراین در بازارهای جهانی گسترش یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان ملل متحد: خطر تبدیل «حاکمیت قانون» به «حاکمیت بی‌قانونی» در جهان جدی است

نخستین کشتی حامل غلات اوکراین پس از بازرسی در ترکیه راهی بندر طرابلس لبنان شد

برای نخستین بار از آغاز جنگ، یک کشتی حامل غلات اوکراین بندر اودسا را ترک کرد