فن در لاین خطاب به نمایندگان پارلمان مقدونیه شمالی: پیشنهاد فرانسه را بپذیرید و به اتحادیه بپیوندید

سخنرانی فن در لاین در پارلمان جمهوری مقدونیه شمالی
سخنرانی فن در لاین در پارلمان جمهوری مقدونیه شمالی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن در لاین از نمایندگان جمهوری مقدونیه شمالی خواست با پذیرش پیشنهاد فرانسه راه را برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا هموار سازند.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اروپا، در جمهوری مقدونیه شمالی از قانونگذاران این کشور خواست تا از پیشنهادی حمایت کنند که به این کشور اجازه می‌دهد مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کند. 

خانم فن در لاین که روز پنجشنبه ۱۴ ژوئيه وارد اسکوپیه، پایتخت جمهوری مقدونیه شمالی شده در پارلمان این کشور طی یک سخنرانی اعلام کرد که پیشنهاد فرانسه به عنوان رئيس دوره اتحادیه اروپا که در انتهای ماه ژوئن به اتمام رسید، برای پیوستن مقدونیه به اتحادیه اهمیتی تاریخی دارد. نمایندگان پارلمان جمهوری مقدونیه شمالی قرار است به این پیشنهاد رای دهند.  

فن در لاین در این رابطه خطاب به نمایندگان پارلمان مقدونیه شمالی گفت: «بسیاری از شما از اینکه هنوز کشورتان مذاکرات الحاق به اتحادیه را آغاز نکرده ناامید هستید، من هم مانند شما همین حس را دارم. اگر از پیشنهاد فرانسه حمایت کنید، کمیسیون بلافاصله روند بررسی توافقنامه را آغاز خواهد کرد. اقدامی که نخستین گام برای الحاق به اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.» 

او همچنین با اشاره به اینکه لحظه‌ای تاریخی برای مقدونیه پدید آمده تاکید کرد که تصمیم‌گیری در این رابطه تنها به این کشور وابسته است. 

جمهوری مقدونیه شمالی نخستین بار در سال ۲۰۰۵ به عنوان یک کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا معرفی شد. کمیسیون اروپا در سال ۲۰۰۹ توصیه کرد که مذاکرات برای الحاق این کشور آغاز شود اما این مذاکرات برای سالها به دلیل وتوهای متعدد متوقف شده است. 

یونان یکی از مخالفان پیوستن مقدونیه به اتحادیه در سال ۲۰۱۸ به دلیل «نام این کشور» با درخواست این کشور مخالفت کرد. همین مسئله موجب شد تا اسکوپیه بپذیرد پسوند شمالی را به نام کشور خود اضافه کند. سپس بلغارستان اعلام کرد که به دلیل روابط تاریخی و فرهنگی و همچنین حقوق بلغارهای قومی در مقدونیه نمی‌تواند درخواست اسکوپیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا را بپذیرد. 

در ۲۴ ژوئن فرانسه به عنوان رئيس دوره‌ای پیشنهاد کرد که مقدونیه شمالی به طور رسمی اقلیت بلغاری را در قانون اساسی خود به رسمیت بشناسد. نسخه قبلی این پیشنهاد همچنین شامل این نکته بود که مقدونیه شمالی رسما بپذیرد که زبان این کشور دارای ریشه بلغاری است. موضوعی که بسیار در جامعه مقدونیه شمالی چالش برانگیز به شمار می‌رفت. 

دولت مقدونیه از این پیشنهاد حمایت می‌کند اما حزب اصلی اپوزیسیون از ابتدای ماه جاری میلادی به شدت با این مسئله مخالفت کرده است. آنها این طرح را رد کرده و استدلال می‌کنند که تغییرات در قانون اساسی هویت ملی این کشور را تضعیف کرده و منجر به بلغاری شدن کشور خواهد شد. حزب اپوزیسیون هشدار داده حتی اگر پارلمان این پیشنهاد را تصویب کند، این مصوبه را مسدود خواهند کرد و بر اساس قانون اساسی مقدونیه، برای تصویب نهایی آن به دو سوم آرای نمایندگان پارلمان احتیاج خواهد بود. 

فن در لاین در سخنرانی خود خطاب به نمایندگان مجلس که چندین بار به علت اعتراض آنها قطع شد به آنها پیشنهاد داد: «کمیسیون از منافع شما محافظت می‌کند و به نگرانی‌های همه طرف‌ها رسیدگی می‌کند. مطمئن باشید که کمیسیون همواره در کنار شما است و نه تنها امروز که فردا و فرداها هم در کنار شما خواهد بود.» 

او همچنین تاکید کرد که شکی نیست زبان مقدونی، زبان این کشور است و اروپا هم به آن احترام می‌گذارد. 

رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین مقام‌های جمهوری مقدونیه شمالی را به دلیل اقداماتی برای سرکوب فساد، تقویت حاکمیت قانون، حمایت از حقوق بشر و حقوق تمام اقلیت‌ها و گروه‌های مختلف در این کشور انجام داده، ستود. او همچنین خطاب به نمایندگان پارلمان گفت: «اگر شما با باز کردن این در به روی مذاکرات الحاق موافقت کنید، مزایای سرمایه‌گذاری خارجی و پیوندهای تجاری هنگفتی به سمت جمهوری مقدونیه شمالی سرازیر خواهد شد.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین در پایان از نمایندگان پارلمان جمهوری مقدونیه شمالی خواست که برای صلح و رفاه مقدونیه شمالی که به بیان او به زودی عضو اتحادیه اروپا خواهد شد، کار درست را انجام دهند. فن در لاین همچنین تاکید کرد که آینده مقدونیه شمالی در اتحادیه اروپا است و اروپا بدون مقدونیه شمالی کامل نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان بلغارستان سرانجام به وتو علیه عضویت مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا پایان داد

خرابکاری در سفارت بلغارستان؛ صوفیه یک مقام مقدونیه شمالی را احضار کرد

گفتگو با رئیس‌جمهوری مقدونیه شمالی؛ از سند جنجالی تغییر مرزها در بالکان تا عضویت در اتحادیه اروپا