Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بلغارستان مذاکرات پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا را به «گروگان» گرفت

اسکوپیه پس از همه پرسی تغییر نام کشور به مقدونیه شمالی
اسکوپیه پس از همه پرسی تغییر نام کشور به مقدونیه شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بلغارستان می گوید تا زمانی که دولت مقدونیه شمالی به تعهدات دوجانبه خود با این کشور عمل نکند، بلغارستان مذاکرات پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا را به تاخیر می اندازد.

آگهی

دولت بلغارستان اعلام کرد قصد دارد به آغاز مذاکرات رسمی پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا اعتراض کند تا مذاکرات این کشور، که بخشی از یوگسلاوی سابق است، با اتحادیه اروپا به تعویق بیفتد.

کشورهای منطقه بالکان که پس از فروپاشی یوگسلاوی، درگیر خونین ترین جنگ های اروپا پس از جنگ جهانی دوم شدند، همه در تلاشند تا برای افزایش سطح زندگی شهروندان به اتحادیه اروپا بپیوندند.

مقدونیه شمالی یکی از کشورهایی است که حدود یک دهه است برای شروع مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا لحظه شماری می کند. مطالبه پیوستن به اروپا از سوی دولت مقدونیه شمالی به اندازه ای است که مقامات این کشور با تغییر نام کشور از «مقدونیه» به «مقدونیه شمالی» موافقت کردند. یونان که از دهه هشتاد میلادی عضو اتحادیه اروپا شده است، این کشور را با نام مقدونیه برسمیت نمی شناخت.

بلغارستان و مقدونیه شمالی هم مرز هستند و به گفته مقامات دولت بلغارستان، عضوی از اتحادیه اروپا، مقدونیه شمالی «بدلیل نقض پیمان تاریخی بین دو کشورهمسایه» نمی تواند مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا را آغازکند. 

بلغارستان می گوید دولت مقدونیه شمالی پیمان دوجانبه سال ۲۰۱۷ را نقض کرده است. دولت بلغارستان قصد دارد در جلسه مجازی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که امروز سه شنبه برگزار می شود، پیشنهاد مذاکرات پیوستن مقدونیه شمالی را وتو کند.

مایکل روث، معاون وزیر امور خارجه آلمان قبل از نشست روز سه شنبه گفت: «روند پیوستن در اینجا نباید گروگان خواسته های دو جانبه تک تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گیرد.»

در حالی که مقدمات گفتگوها برای پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا ادامه دارد، معاون نخست وزیر بلغارستان، کراسیمیر کاراکاچانوف، گفت که صوفیا حاضر نیست در حال حاضر وارد این مذاکرات شود.

وی دوشنبه در گفتگو با رادیو دولتی بلغارستان گفت: «بلغارستان در این مرحله توانایی این را ندارد که با اولین کنفرانس بین دولتی برای شروع مذاکرات موافقت کند. بلغارستان از عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا حمایت می کند اما مقدونیه پیش از آن باید به تعهدات دو جانبه اش با بلغارستان عمل کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجرت از اروپا به اروپا؛ «بردگی برای ۲۰۰۰ یورو در خارج بهتر از بردگی برای ۳۰۰ یورو در خانه است»

مقدونیه شمالی؛ محکومیت چهار رهبر پیشین به اتهام سازماندهی حمله سال ۲۰۱۷ به پارلمان

واکنش مجارستان به سلب حق میزبانی نشست وزرای خارجه و دفاع؛ بورل: باید جوابی به عملکرد اوربان می‌دادیم