مقدونیه شمالی؛ محکومیت چهار رهبر پیشین به اتهام سازماندهی حمله سال ۲۰۱۷ به پارلمان

protesters entered Macedonian parliament in April 2017
protesters entered Macedonian parliament in April 2017 Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهار تن از مقامات ارشد پیشین مقدونیه شمالی شامل رئیس پیشین پارلمان، دو وزیر و رئیس پیشین سازمان اطلاعات این کشور از سوی دادگاهی در اسکوپیه، پایتخت به دلیل «سازماندهی و حمایت مادی» از حادثه حمله به پارلمان این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی به زندان محکوم شدند.

آگهی

چهار تن از مقامات ارشد پیشین مقدونیه شمالی شامل رئیس پیشین پارلمان، دو وزیر و رئیس پیشین سازمان اطلاعات این کشور روز دوشنبه از سوی دادگاهی در اسکوپیه، پایتخت به دلیل «سازماندهی و حمایت مادی» از حادثه حمله به پارلمان این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی به زندان محکوم شدند.

در آن سال، در جریان حملۀ معترضان ملی‌گرا به پارلمان، چند نماینده از جمله زوران زائو نخست وزیر کنونی، بشدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

معترضان که عمدتا طرفداران نیکولا گروسکی، نخست وزیر قدرتمند پیشین و حزب راستگرای او «VMRO-DPNE» بودند، سعی داشتند مانع از تشکیل دولت ائتلافی سوسیال دموکرات‌ها با گروه‌های اقلیت آلبانیایی شوند.

معترضان ابتدا علیه انتخابات پارلمانی و تعیین رئیس جدید برای پارلمان دست به تظاهرات زدند و سپس سوسیالیست‌ها را که در آن زمان حزب اپوزیسیون محسوب می‌شدند، متهم کردند که وحدت ملی را در این کشور به خطر انداخته‌اند.

بر این اساس دادگاه تراژکو ولجانوسکی، رئیس سابق پارلمان را به شش سال و نیم زندان محکوم کرد. گفته می‌شود که در روز حادثه، او عمدا زمان برگزاری جلسه پارلمان را به درازا کشانده بود تا معترضان بتوانند وارد ساختمان پارلمان شوند.

مایل جاناکیفسکی و اسپیرو ریستوکی، وزرای پیشین نیز به دلیل هدایت تظاهرکنندگان به شش سال و سه ماه زندان محکوم شدند.

ولادیمیر آتاناسوسکی، مدیر سابق سرویس مخفی که متهم به تحریک مستقیم معترضان به انجام خشونت همچنین صدور دستور پارک یک وسیله نقلیه پر از سلاح در خارج از پارلمان بود، به شش سال زندان محکوم شد.

نیکولا گروسکی، نخست وزیر پیشین مقدونیه شمالی برای یک دهه در این کشور زمام قدرت را در دست داشت و در نهایت در سال ۲۰۱۶ در پی بحران سیاسی سقوط کرد.

او که پس از سقوط به مجارستان فرار کرد نیز از سوی دادگاه به فساد و تحریک معترضان به حمله به پارلمان متهم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسیر دشوار و آینده‌ نامعلوم عضویت مقدونیه شمالی در اتحادیه اروپا

بلغارستان مذاکرات پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا را به «گروگان» گرفت

ترامپ بر سر پرونده حق‌السکوت به ستاره پورن: اگر قاضی به زندان بیندازدم افتخار بزرگی برایم خواهم بود