Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی

Stevo Pendarovski, incumbent President and a presidential candidate
Stevo Pendarovski, incumbent President and a presidential candidate Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رای دهندگان مقدونیه شمالی روز چهارشنبه به پای صندوق‌های رای رفتند تا در حالی که یک ماه دیگر انتخابات پارلمانی این کشور برگزار خواهد شد، رئیس جمهور جدید این کشور واقع در جنوب شرق اروپا را برگزینند.

آگهی

انتخابات پارلمانی نیز در حالی برگزار خواهد شد که اپوزیسیون ملی‌گرایان به دنبال برکناری حزب حاکم چپ میانه «سوسیال دموکرات» است.

در جریان انتخابات روز چهارشنبه، رقابت اصلی میان استوو پنداروفسکی، رئیس جمهور کنونی این کشور از حزب «سوسیال دموکرات» طرفدار اروپا با گوردانا سیلیانوفسکا‌-داوکوا از حزب اپوزیسیون VMRO DPMNE است.

بنا بر گزارش کمیسیون انتخابات، میزان مشارکت شهروندان مقدونیه شمالی در این انتخابات تا ساعت ۱۵ به وقت محلی ۳۴ درصد بوده است.

حزب دموکراتیک برای وحدت ملی مقدونیه که بطور خلاصه VMRO DPMNE نامیده می‌شود، در سال‌های اخیر به دلیل خشم عمومی از سرعت آهسته پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، محبوبیت قابل توجهی به دست آورده است.

اگرچه مقام ریاست جمهوری در این کشور یک مقام تشریفاتی است اما حزب اپوزیسیون امیدوار است که از این فرصت برای کسب رای بیشتر در جریان انتخابات مهمتر که انتخابات پارلمانی ۸ مه است، استفاده کند.

بر اساس نظرسنجی‌ انتشار یافته از سوی تلویزیون دولتی مقدونیه شمالی قبل از رای‌گیری، انتظار می‌رود که گوردانا سیلیانوفسکا‌-داوکوا از حزب راستگرای اپوزیسیون ۱۹.۲ درصد آرا و پنداروفسکی ۹.۷ درصد آرا را از آن خود کنند و پیش بینی می‌شود که بوجار عثمانی، نامزد حزب DUI نیز با کسب ۶.۶ درصد آراء سوم شود.

مراکز اخذ رای در ساعت ۱۸ بسته خواهند شد و انتظار می‌رود که نتایج رای گیری نیز اواخر روز چهارشنبه اعلام شود. 

اگر هیچکدام از نامزدها در دور اول اکثریت آراء را به دست نیاوردند، آنگاه انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده خواهد شد.

پتار آرسوسکی، تحلیلگر سیاسی به رویترز می‌گوید: «حزبی که در دور اول پیروز می‌شود، در دور دوم و سپس در رای‌گیری پارلمانی آسان‌تر رای دهندگان را بسیج خواهد کرد.»

مقدونیه شمالی از سال ۲۰۰۵ میلادی نامزد پیوستن به اتحادیه اروپا است اما ۱۹ سال بعد همچنان پیشرفت کمی در این روند دیده می‌شود که تا حدی به دلیل مخالفت دیگر اعضای اتحادیه اروپا از جمله یونان و بلغارستان است.

پنداروفسکی روز جمعه در جریان انداختن رای خود به صندوق در یکی از مراکز رأی گیری در شهر اسکوپیه گفت: «این انتخابات برای کل مقدونیه شمالی مهم است، زیرا کشوری که با اتحادیه اروپا مذاکره می‌کند نباید به خود اجازه دهد که یک روند بد انتخابات را برگزار کند.»

سیلیانوفسکا‌-داوکووا نیز پس از انداختن رأی خود گفت که مسائل مربوط به هویت ملی و فرهنگی باید از مذاکرات عضویت این کشور در اتحادیه اروپا حذف شوند.

او افزود: «در غیر این صورت، ما کشورهای بالکان غربی به کشورهایی تبدیل خواهیم شد که تنها می‌توانند منتظر بمانند، صبر کنند و باز منتظر بمانند و می‌ترسم که درنهایت اتحادیه اروپا از ما استقبال نکنند.»

اگرچه توافقنامه سال ۲۰۱۷ میلادی برای تغییر نام کشور از مقدونیه به مقدونیه شمالی به مناقشه این کشور با یونان پایان داد، اما چالش‌های این کشور با بلغارستان بر سر مسائل تاریخی و زبانی همچنان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسیر دشوار و آینده‌ نامعلوم عضویت مقدونیه شمالی در اتحادیه اروپا

توافق اسکوپیه و صوفیه؛ پایان مخالفت بلغارستان با پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا

فن در لاین خطاب به نمایندگان پارلمان مقدونیه شمالی: پیشنهاد فرانسه را بپذیرید و به اتحادیه بپیوندید