Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات سرنوشت‌ساز در مقدونیه‌شمالی؛ آیا مسیر پیوستن اسکوپیه به اتحادیه اروپا هموار می‌شود؟

انتخابات در مقدونیه شمالی
انتخابات در مقدونیه شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان مقدونیه شمالی روز چهارشنبه برای مشارکت در انتخاباتی سرنوشت‌ساز برای روند پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، به پای صندوق‌های رای رفتند.

آگهی

بر اساس نظرسنجی‌های پیشین، انتظار می‌رود که اپوزیسیون راستگرا در این انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، در برابر حزب حاکم که در پیشبرد مذاکرات مربوط به پیوستن به اتحادیه اروپا و همچنین مهار فساد ناکام بوده، دست بالا را داشته باشد.

به گزارش رویترز، نتایج هیچ نظرسنجی قبل از رای‌گیری روز چهارشنبه منتشر نشد، اما آرا فراتر از حد انتظار اپوزیسیون راست‌گرا که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته به سوی «حزب دموکراتیک برای وحدت ملی مقدونیه» سرازیر شد از نارضایتی‌های موجود نسبت به عملکرد سوسیال‌دموکرات‌های حاکم حکایت دارد.

هریستیجان میکوسکی، رئیس «حزب دموکراتیک برای وحدت ملی مقدونیه»، پس از انداختن رای خود در صندوق یکی از شعب رأی گیری در اسکوپیه گفت: این (رای) مجازاتی بزرگ از سوی شهروندان برای سیاستمداران ارتجاعی و محافظه‌کار خواهد بود.

به گزارش رویترز، شهروندان از کندی روند پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا که در ابتدا با خوش‌‌بینی زیادی پی‌گرفته شد، ناامید شده‌اند.

این روند که از سال ۲۰۰۵ آغاز شد، اکنون به نمادی از فرصت‌های از دست رفته این کشور کوچک در منطقه بالکان تبدیل شده است.

علاوه بر این، فساد فراگیر و کندی روند توسعه کشور بیش از پیش به افزایش نارضایتی مردم از حزب حاکم دامن زده است.

ایگور لازارف، شهروند ۴۵ ساله مقدونیه شمالی که یک کارمند اداری است، پس از رای دادن گفت: «به دنبال تغییراتی به سمت بهتر هستم... اکنون همه چیز فاجعه‌بار است، به خصوص وضعیت فساد.»

مرکز اسکوپیه، پایتخت، مملو از ساختمان‌های نیمه‌تمام بتنی یا مرمری است که در دوره گذشته حاکمیت حزب «حزب دموکراتیک برای وحدت ملی مقدونیه» ساخته شده است.

این دوره که رای‌دهندگان راست‌گرا انتظار بازگشت دوباره آنرا دارند سال ۲۰۱۷ با به قدرت رسیدن حزب اتحادیه سوسیال دموکرات مقدونیه به پایان رسید.

در گزارش رویترز به روند کند توسعه و بازسازی کشور اشاره شده و به عنوان مثال آمده است: تالار کنسرتی که چند ماه پیش آتش گرفته بود همچنان در انتظار بازسازی هستند.

دیمیتار کواچفسکی، رهبر حزب اتحاد سوسیال دموکرات مقدونیه پس از انداختن رای خود به صندوق در اسکوپیه به خبرنگاران گفت: «مردم در نهایت با رای خود مشخص خواهند کرد که کشور در چه جهتی حرکت کند. آیا این همان کشوری خواهد بود که تا سال ۲۰۳۰ به اتحادیه اروپا می‌پیوندد... یا ما به... گذشته باز خواهیم گشت؟»

دیمیتار کواچفسکی، رهبر حزب حاکم «اتحاد سوسیال دموکرات مقدونیه»
دیمیتار کواچفسکی، رهبر حزب حاکم «اتحاد سوسیال دموکرات مقدونیه»AP Photo

رای گیری روز چهارشنبه شامل انتخابات دور دوم ریاست جمهوری، سمتی تشریفاتی در این کشور؛ و همچنین انتخاب اعضای جدید پارلمان است.

حوزه‌های رای‌گیری ساعت ۷ بعدازظهر (۵ بعدازظهر به وقت گرینویچ) بسته می‌شوند و انتظار می رود کمیسیون انتخابات نتایج اولیه را اواخر شامگاه چهارشنبه اعلام کند.

ناتو سال ۲۰۰۱ با دخالت در جریان شورش قومی آلبانیایی‌ها، مانع از وقوع جنگ داخلی در مقدونیه شمالی شد و وعده داد تا روند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و ناتو را سرعت بخشد.

به گزارش رویترز، آلبانیایی‌تبارها حدود یک‌چهارم از جمعیت ۱.۸۳ میلیون نفری مقدونیه شمالی را تشکیل می‌دهند.

پیشرفت کند این کشور در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا تا حدی به دلیل اصطکاک با همسایگان، بویژه یونان و بلغارستان بوده که هر دو عضو اتحادیه اروپا هستند.

عدم پیشبرد برنامه اصلاحات اقتصادی و قضایی از جمله دیگر عوامل موثر در کندی روند پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا عنوان شده است؛ این کشور در عوض سال ۲۰۲۰ نهایتا به عضویت ناتو درآمد.

تحلیلگران می‌گویند که به احتمال زیاد یکی از دو حزب اصلی برای کسب اکثریت در پارلمان مجبور به تشکیل ائتلافی با احزاب کوچک‌تر خواهد شد.

آگهی

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق اسکوپیه و صوفیه؛ پایان مخالفت بلغارستان با پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا

فن در لاین خطاب به نمایندگان پارلمان مقدونیه شمالی: پیشنهاد فرانسه را بپذیرید و به اتحادیه بپیوندید

پارلمان بلغارستان سرانجام به وتو علیه عضویت مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا پایان داد