کشتی روسیه حامل هزاران تن غلات در آبهای ترکیه همچنان توقیف است

یک کشتی روسیه
یک کشتی روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرگزاری ها می‌گویند کشتی باری حامل هزاران تن غلات روسیه همچنان در آب های ترکیه در توقیف است.

آگهی

کشتی «ژیبک ژولی» روسیه که به گفته کی‌یف «حامل غلات دزدیده شده اوکراین» است، پس از ۴ روز همچنان در آبهای ترکیه در سواحل دریای سیاه پهلو گرفته و اجازه حرکت ندارد.

 اولین بار سفیر اوکراین در ترکیه اعلام کرد که کشورش از مقامات ترک خواسته تا کشتی باری ژیبک ژولی با پرچم روسیه را توقیف کنند. اوکراین می گوید هزاران تن غلاتی که در این کشتی هست از شبه جزیره «اشغالی» کریمه در بندر بردیانسک بار زده شده است. مسکو تایید کرده که این کشتی هفت هزار تنی با پرچم روسیه در حال حرکت بوده اما هر گونه اقدام غیرقانونی و تخلف سرزده از سوی این کشتی را رد می کند. 

ترکیه که عضوی از ناتو است، در ماه های اخیر بارها نقش میانجی بین دو کشور اوکراین و روسیه را ایفا کرده است و شاید به همین دلیل هنوز هیچ اعلام رسمی درباره این کشتی روسی لنگر انداخته در آب های این کشور نکرده است. 

واسیل بودنار، سفیر اوکراین در ترکیه، روز یکشنبه ۳ ژوئیه در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور گفته بود که کشورش همکاری کاملی با مقامات ترکیه دارد و در همین راستا مقامات ترک کشتی روس حامل غلات را توقیف کرده اند. به گفته دولت اوکراین این محموله غلات باید ضبط و به نفع اوکراینی ها مصادره شود. 

دولت اوکراین که هفته‌هاست با روسیه در جنگ است می گوید کرملین با تسخیر هر منطقه ای در این کشور غلات را غارت می کند. روسیه و اوکراین هر دو از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان غلات در جهان هستند. به گزارش فائو، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، روسیه در سال گذشته میلادی بیش از ۳۷ میلیون تن گندم به کشورهای جهان صادر کرده است در حالی که سهم اوکراین از این صادرات ۱۸ میلیون تن بوده است.

بیش از ۴ ماه از آغاز جنگ در اوکراین می گذرد و همچنان نگرانی‌های زیادی از تبعات منفی جنگ اوکراین بر روند تامین مواد غذایی در سراسر جهان خصوصا کشورهای در حال توسعه وجود دارد. 

به گفته سازمان ملل متحد در صورت ادامه جنگ اوکراین، برخی از کشورهای آفریقایی با چالش مهم گرسنگی سراسری مواجه شده و جان میلیون‌ها آفریقایی در خطر است. جنگ اوکراین همزمان باعث تورم بی سابقه در کشورهای توسعه یافته شده است. قیمت اقلام و مایحتاج ضروری در کشورهای اروپایی از ۱۱ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش روسیه می‌گوید چندین فروند جنگنده‌ و هواپیماهای ترابری اوکراین را در فرودگاهی منهدم کرده است

اوکراین: برای نخستین‌بار بمب‌افکن راهبردی روسیه را سرنگون کردیم

اولین مصاحبه یولیا ناوالنایا همسر الکسی ناوالنی؛ از چگونگی شنیدن خبر مرگ او تا انتقاد از غرب