جنگ اوکراین؛ زلنسکی: روسیه می‌تواند بحران دیگری برای اروپا ایجاد کند

جنگ در اوکراین
جنگ در اوکراین   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

وزیر دفاع روسیه می‌گوید که «عملیات» نیروهای کشورش در استان لوهانسک کامل شده است؛ همزمان سرهی هایدای، فرماندار اوکراینی این منطقه نیز اعلام کرد که نیروهای روسیه اکنون شهرهای دیگر استانِ واقع در منطقه دونباس یعنی استان دونتسک را هدف گرفته‌اند.

وزیر دفاع روسیه می‌گوید که «عملیات» نیروهای کشورش در استان لوهانسک کامل شده است؛ همزمان سرهی هایدای، فرماندار اوکراینی این منطقه نیز اعلام کرد که نیروهای روسیه اکنون شهرهای دیگر استانِ واقع در منطقه دونباس یعنی استان دونتسک را هدف گرفته‌اند.

سرهی هایدای هشدار داد که نیروهای روسیه شهرهای اسلاویانسک و باهموت در شرق دونتسک را در تیررس خود قرار داده‌اند.

از سوی دیگر اولکسی آرستویچ، مشاور ولودیمیر زلنسکی در ویدئویی گفت که تصرف شهرهای شرق به این معنی است که ۶۰ درصد از نیروهای روسیه اکنون در شرق متمرکز شده‌اند و تغییر مسیر آن‌ها به جنوب سخت است. 

آخرین تحولات، خبرها و دیدگاه‌های مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز سه‌شنبه پنجم ژوئیه ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

05.07.2022
14:58

رئیس دومای روسیه خواستار بازبینی توافقنامه دریایی با نروژ شد


رئیس پارلمان روسیه خواستار بررسی نقض توافقنامه تعیین حدود دریایی با نروژ در واکنش به مسدود شدن ترانزیت کالا به مجمع‌الجزایر شمالگان شد.

ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای روسیه اعلام کرد که کمیته روابط خارجی این نهاد مسئله توافقنامه دریایی را بررسی می‌کند و سپس به نمایندگان اطلاع خواهد داد.

روسیه و نروژ در سال ۲۰۱۰ توافقنامه‌ای را درباره حدود مرزهای دریایی خود منعقد کردند که به مناقشه طولانی مدت ۴۰ ساله پایان داد.

این توافق در سال ۲۰۱۱ به تصویب رسید و به‌عنوان فرصتی برای شروعی جدید در روابط دو کشور مورد استقبال قرار گرفت اما روابط آن‌ها پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تیره شده است.

روسیه اخیرا اسلو را متهم کرده که از ترانزیت محموله‌ای که برای تامین معادن روسیه مستقر در مجمع الجزایر سوالبارد در قطب شمال ارسال می‌شد جلوگیری کرده است. 

05.07.2022
14:04

زلنسکی: روسیه می‌تواند بحران دیگری برای اروپا ایجاد کند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه خواستار فشار بیشتر بر روسیه شد و هشدار داد که مسکو می‌تواند «بحران دیگری» برای اروپا ایجاد کند.

وی گفت: «تا زمانی که روسیه شکست نخورده است، هیچ تضمینی وجود ندارد که علیه کشور دیگری جنگی به راه نیاندازد»

وی این سوال را مطرح کرد که آیا این احتمال وجود دارد روسیه در حال برنامه‌ریزی برای تهاجم جدید به خاک یک همسایه دیگر باشد؟ زلنسکی خود به این پرسش پاسخ داد و گفت: «هیچ کسی نمی‌تواند این موضوع را رد کند.»

05.07.2022
13:53

حدود ۴۰ کشور قواعد بازسازی اوکراین پس از جنگ را مشخص و امضا کردند


ده‌ها کشور روز سه‌شنبه متعهد شدند از بازسازی اوکراین پس از پایان جنگ حمایت کنند. این کشورها در عین حال خواستار اصلاحات گسترده برای تقویت شفافیت و مبارزه با فساد در این کشور شدند.

در پایان کنفرانس دو روزه در شهر لوگانو در جنوب سوئیس رهبران حدود ۴۰ کشور با امضای بیانیه پایانی کنفرانس مجموعه‌ای از اصول برای بازسازی اوکراین پس از جنگ را تعیین کردند.

نخست وزیر اوکراین روز گذشته در این کنفرانس اعلام کرد که اعتبار مورد نیاز برای بازسازی این کشور دست کم  معادل رقم ۷۵۰ میلیارد دلار است. 


 

05.07.2022
12:43

اوکراین از جامعه‌ بین‌المللی خواست تا دسترسی روسیه به حمل و نقل دریایی محدود شود


دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین از جامعه بین‌المللی خواست تا دسترسی روسیه به حمل و نقل دریایی را کاهش دهد.

او در توییتی نوشت که «اقتصاد صادرات محور روسیه به شدت به حمل و نقل دریایی که از سوی ناوگان خارجی ارائه می‌شود متکی است.»

وی از شرکای اوکراین این درخواست را مطرح کرد تا خدمات خود به روسیه را محدود کنند. وی افزود: «آنچه روسیه واقعا به جهان صادر می‌کند مرگ، بحران و دروغ است.»

05.07.2022
12:17

وزیر دفاع روسیه: مسکو دو مسیر برای تسهیل صادرات غله ایجاد کرده است

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه مدعی شد که مسکو برای تسهیل صادرات غله دو مسیر بشردوستانه در دریای سیاه و آزوف ایجاد کرده است. 

شویگو اضافه کرده است: «مجموعه‌ای از اقدامات برای اطمینان از ایمنی دریانوردی در آب‌های دریای سیاه و آزوف در حال انجام است. خطر انفجار مین در آب‌های بندر ماریوپل به‌طور کامل برطرف شده است.»

روسیه بارها گفته است که مانع صادرات غلات اوکراین نمی‌شود اما مقامات اوکراینی باید آب‌های این کشور را مین‌روبی کنند اقدامی که به ناوهای روس اجازه می‌دهد بدون هیچ مانعی به سواحل جنوبی اوکراین دسترسی داشته باشند. 
 

05.07.2022
12:16

رسانه دولتی روسیه: کشورهای ایران، عراق و عربستان خریداران غلات منطقه زاپوریژیا هستند


طبق گزارش رسانه‌های روس، کشورهای عراق، ایران و عربستان از منطقه اشغال شده زاپوریژیا اوکراین غله خریداری می‌کنند.

خبرگزاری تاس به نقل از ی.گنی بالیتسکی، گماشته روسیه در منطقه زاپوریژیا اوکراین گفته است که قصد دارند غلات منطقه را به خاورمیانه بفروشند.

تاس نام سه کشور ایران، عراق و عربستان را به‌عنوان خریداران این غلات اعلام کرد.

اوکراین بارها روسیه را به سرقت غلات این کشور متهم کرده است اما روسیه این اتهام را رد می‌کند.
یک مقام ارشد ترکیه روز گذشته گفت که آنکارا یک کشتی باری با پرچم روسیه را در سواحل دریای سیاه متوقف کرده است تا ادعای اوکراین در زمینه غلات دزدی بررسی شود. 

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین