جنگ اوکراین؛ پوتین تصرف لوهانسک را به ارتش روسیه تبریک گفت

منطقه لوهانسک اوکراین
منطقه لوهانسک اوکراین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای روسیه در حالی روز گذشته توانستند شهر کلیدی لیسیچانسک در استان لوهانسک را تصرف کنند که حملات خود را در شرق اوکراین افزایش داده‌اند و طبق ارزیابی وزارت دفاع بریتانیا بر تصرف کامل استان دونتسک متمرکز خواهند شد.

نیروهای روسیه در حالی روز گذشته توانستند شهر کلیدی لیسیچانسک در استان لوهانسک را تصرف کنند که حملات خود را در شرق اوکراین افزایش داده‌اند و طبق ارزیابی وزارت دفاع بریتانیا بر تصرف کامل استان دونتسک متمرکز خواهند شد. 

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با اشاره به خروج نیروهای این کشور از شهر لیسیچانسک در استان لوهانسک گفت که این اقدام برای نجات جان سربازان انجام شده است اما ارتش اوکراین به لیسیچانسک باز خواهد گشت و قطعا پیروز می‌شود.

ستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه در حال حاضر تلاش خود را برای پیشروی به سمت سیورسک، فدوریوکا و باهموت در منطقه دونتسک متمرکز کرده‌اند.

از سوی دیگر قرار است یک کنفرانس بین‌المللی در سوئیس برگزار شود که هدف آن بازسازی اوکراین پس از جنگ است.

آخرین تحولات، خبرها و دیدگاه‌های مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز دوشنبه چهارم ژوئیه ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

04.07.2022
22:02

نخست‌وزیر بریتانیا: جامعه بین‌الملل «مسیرهای جایگزین» برای انتقال ذخایر غلات به خارج از اوکراین پیدا کند
 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه گفت جامعه بین‌المللی باید تلاش کند «مسیرهایی جایگزین» برای انتقال ذخایر غلات به خارج از اوکراین بیابد.

آقای جانسون گفت:‌«ما در حال بررسی تمامی گزینه‌های ممکن از جمله خطوط راه‌آهن هستیم تا بتوانیم غلات را ولو در مقادیر محدودتر از اوکراین خارج کنیم.»

وی همچنین از تلاش‌های رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در حل معضل صادرات غلات اوکراین تشکر کرد، با این حال گفت به ثمر رسیدن کوشش‌ها منوط به موافقت روسیه با خروج غلات است.

نخست‌وزیر بریتانیا پیشتر در جلسات با رهبران هفت کشور صنعتی پیشنهاد کرده بود که اگر نمی‌توان به مسیر خروج غلات از طریق تنگه بسفر در ترکیه امید داشت، باید خطوط راه‌آهن یا رودخانه دانوب را در نظر گرفت هر چند این روش‌ها به لحاظ اجرایی بودن «دشوارتر» باشند.

کی‌یف روسیه را به مسدود کردن بنادر خود و تلاش برای «دزدیدن» غلات اوکراین متهم می‌کند. سازمان ملل متحد گفته است که محاصره بنادر اوکراین توسط روسیه قیمت‌های جهانی غذا را افزایش داده و تهدیدی برای کمبود غذا در بخش‌هایی از جهان است.

04.07.2022
21:30

زلنسکی: بازسازی اوکراین وظیفه مشترک کل جهان دموکراتیک است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، روز دوشنبه گفت بازسازی نهایی این کشور پس از تهاجم روسیه از طریق یک طرح ۷۵۰ میلیارد دلاری، «وظیفه مشترک کل جهان دموکراتیک» است.

آقای زلنسکی که از طریق ویدئو کنفرانس در نخستین گردهمایی بین‌المللی برای احیای اقتصادی اوکراین در لوگانوی سوئیس شرکت کرده بود، با «بسیار بزرگ» خواندن این وظیفه گفت روسیه با حمله خود مصمم به «تخریب فیزیکی و روانی» کشورش بوده است.

وی اضافه کرد روند احیای اوکراین که توسط شورای ملی بازسازی اوکراین هدایت می‌شود به کشورش اجازه خواهد داد پیوندهای خود را با اروپا عمیق‌تر کند.

04.07.2022
16:10

فن‌درلاین: اجازه نمی‌دهیم روسیه موجودیت اوکراین را تضعیف کند


اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که هدف کرملین نابودی نظامی، سیاسی و اقتصادی اوکراین است.

او اضافه کرد که روسیه می‌خواهد موجودیت اوکراین را تضعیف کند اما نمی‌توان اجازه داد که این اتفاق بیافتد.

او تاکید کرد که اتحادیه اروپا یک برنامه کار برای طرح‌های بازسازی اوکراین پس از پایان جنگ ایجاد خواهد کرد.
وی در کنفرانس بازسازی اوکراین در سوئیس گفت اتحادیه اروپا حدود ۶.۲ میلیارد یورو از آغاز تهاجم روسیه در حمایت مالی از اوکراین اختصاص داده است. 

04.07.2022
15:39

کی‌یف: ۷۵۰ میلیارد دلار برای بازسازی اوکراین جنگ‌زده نیاز است


دنیز شمیهال، نخست وزیر اوکراین در کنفرانسی که به میزبانی سوئیس برگزار شد گفت برای بازسازی کشورش نیازمند مبلغی معادل ۷۵۰ میلیارد دلار هستند.

وی تصریح کرد که تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت مستقیم به زیرساخت‌های اوکراین پس از تهاجم روسیه وارد شده است.

04.07.2022
15:14

پاپ برای سفر به مسکو و کی‌یف ابراز تمایل کرد


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان ابراز امیدواری کرد پس از سفر به کانادا بتواند به مسکو و کی‌یف نیز برود.

پس از ابراز تمایل پاپ برای سفر به کی‌یف، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین گفت که این کشور بار دیگر از پاپ برای سفر به اوکراین دعوت می‌کند و از این رهبر مذهبی می‌خواهد تا برای مردم کشورش دعا کند.

04.07.2022
14:37

زلنسکی: در حمله به اودسا ۱۹ نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفت که «در حملات موشکی روسیه به مناطق مسکونی در نزدیکی بندر اودسا، ۱۹ نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شدند.
وی گفت در حمله به یک ساختمان مسکونی و یک اردوگاه از موشک‌هایی استفاده شده است که معمولا برای انهدام ناوهای هواپیمابر و کشتی‌های بزرگ جنگی استفاده می‌شود.
ویدئوهای حاوی صحنه‌های مربوط به این حمله که قبل از طلوع صبح رخ داد ویرانه‌های سوخته ساختمان‌ها را در شهر کوچک سرهیوکا در حدود ۵۰ کیلومتری اودسا را نشان می‌دهد.


 

04.07.2022
13:47

مسکو اوکراین را به حمله موشکی به یکی از شهرهای مرزی روسیه متهم کرد


روسیه کی‌یف را به شلیک سه موشک خوشه‌ای به شهر بلگورود در نزدیکی مرز با اوکراین متهم کرد.
مسکو اعلام کرد که پدافند ضد هوایی این کشور سه موشک خوشه‌ای را که از سوی «ناسیونالیست‌های اوکراینی» به سمت بلگورود شلیک شده بود سرنگون کرد.
ویاچسلاو گلدکوف، فرماندار بلگورود گفت که ۱۱ ساختمان مسکونی و ۳۹ خانه آسیب دیده‌اند.


 

04.07.2022
13:25

پوتین تصرف لوهانسک را تبریک گفت


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به نیروهای روس تصرف استان لوهانسک در شرق اوکراین را تبریک گفت. وی از واژه «آزادسازی» برای تصرف این منطقه نام برد.
وی در یک دیدار تلویزیونی با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که نیروهای درگیر در عملیات باید استراحت کنند اما سایر واحدهای نظامی باید به جنگ ادامه دهند.
پوتین همچنین در پی تصرف این منطقه به دو ژنرال لقب «قهرمان روسیه» را اعطا کرد. 

04.07.2022
13:16

پرچم اوکراین بر فراز جزیره مار بر افراشته شد


سخنگوی ارتش اوکراین روز دوشنبه گفت که پرچم این کشور بار دیگر در جزیره مار در دریای سیاه برافراشته شده است.

نیروهای روسیه هفته گذشته از این جزیره عقب نشینی کردند.

این جزیره در روزهای نخست حمله روسیه تصرف شده بود و از آن زمان بارها از سوی اوکراینی‌ها بمباران شد. 

04.07.2022
12:59

ستاره تیم ملی هاکی روسیه بازداشت و برای سربازی اعزام شد


ایوان فدوتوف، دروازه‌بان تیم ملی هاکی روی یخ روسیه بازداشت و برای انجام خدمت سربازی به شمال روسیه منتقل شد.

فدوتوف، ۲۵ ساله که با تیم ملی روسیه نایب قهرمان المپیک زمستانی شده، اخیرا با یک تیم در ایالات متحده قرارداد بسته است و قرار بود به آنجا برود.

با این حال وکیل این ورزشکار و همچنین خبرگزاری روسی تاس گزارش دادند که فدوتوف به سورومورسک جایی که یک پایگاه دریایی مهم وجود دارد اعزام شده است.

طبق گزارش رسانه‌های روسیه این بازیکن عصر جمعه در سن‌پترزبورگ بازداشت شد چراکه مظنون به فرار از خدمت سربازی در بحبوحه درگیری در اوکراین بود. 
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در واکنش به این موضوع گفت که بحث‌های احساساتی پیرامون این موضوع مناسب نیست و الزام انجام خدمت سربازی در قوانین روسیه وجود دارد. 


 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاوروف: دیگر تمرکز روسیه تنها بر شرق اوکراین نخواهد بود

جنگ اوکراین؛ زلنسکی: روسیه می‌تواند بحران دیگری برای اروپا ایجاد کند

حمله به اوکراین؛ پنتاگون خروج نیروهای روس از جزیره مار را از «سر استیصال» دانست