Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

لاوروف: دیگر تمرکز روسیه تنها بر شرق اوکراین نخواهد بود

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید با توجه به تغییر جغرافیا در جنگ، برنامه‌های این کشور در عملیات نظامی علیه اوکراین نیز دچار تغییراتی شده است.

آگهی

سرگئي لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید عملیات نظامی مسکو پس از این دیگر تنها محدود به شرق اوکراین نخواهد بود و مناطق دیگری از این کشور نیز مورد هدف نیروهای ارتش روسیه قرار می‌گیرند. 

آقای لاوروف، روز چهارشنبه در گفتگو با رسانه دولتی ریانووستی، همچنین تاکید کرد مذاکرات صلح در شرایط کنونی بی‌معنی است چرا که به باور کرملین دولت‌های غربی به جای گفتگو برای پایان دادن به جنگ اوکراین، به دنبال ادامه درگیری نظامی هستند. 

این اظهارات وزیر خارجه روسیه با پاسخ همتای اوکراینی او رو به رو شد؛ جایی که دیمیتری کولبا، روسیه را متهم کرد که این کشور خواهان خون است و نه گفتگو. 

صحبت‌های لاوروف به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که پیشتر مقام‌های روسی تاکید کرده بودند برنامه‌ای برای اشغال اوکراین ندارند و تنها برای دفاع از حقوق اقلیت روس در مناطق شرقی اوکراین عملیات نظامی خود را کلید زده‌اند. این در حالیست که اظهارات جدید وزیر خارجه روسیه نشان می‌دهد که احتمالا راهبرد جنگی کرملین در اوکراین تغییر و دامنه عملیات نظامی این کشور گسترش یافته است. 

لاوروف در بخش دیگری از این گفتگو همچنین تایید کرد که واقعیت‌های جغرافیایی از زمانی که مذاکره کنندگان روس و اوکراینی در اواخر ماه مارس در ترکیه دور یک میز نشسته‌اند، تغییر کرده‌است. او ضمن اشاره به اینکه در آن زمان تمرکز مسکو روی جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک بود، افزود: «اکنون جغرافیا متفاوت است و فقط دو منطقه دونتسک و لوهانسک مد نظر روسیه نیست، بلکه مناطقی چون خرسون و زاپوریژیا و تعدادی از مناطق دیگر نیز در اوکراین مورد توجه است و این روند به طور منطقی و مداوم ادامه دارد.»

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که این کشور نمی‌تواند به زلنسکی اجازه دهد که قلمرو یک کشور یا جمهوری‌های خودخوانده در دونتسک و لوهانسک را با سیستم‌های دوربرد تهدید کند. اشاره‌ای که نشان از نارضایتی مقام‌های روسیه از تجهیز اوکراین با تسلیحات غربی دارد. 

پیش از این و در ماه مارس هم روسیه تلاش‌هایی برای تصرف کی‌یف انجام داده بود اما پس از ناکامی در رسیدن به اهداف مورد نظر اعلام کرده بود که هدف اصلی این کشور «آزادسازی دونباس» خواهد بود. 

نزدیک به چهار ماه بعد، نیروهای روسیه توانستند لوهانسک را به تصرف خود در آورند اما تا تصرف دونتسک هنوز فاصله زیادی وجود دارد. روسیه در چند هفته گذشته حملات موشکی خود به شهرهای مختلف اوکراین را افزایش داده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 اظهارات لاوروف یک روز پس از آن مطرح می‌شود که کاخ سفید اعلام کرده بود، روسیه در حال آغاز طرحی برای الحاق بخش‌های بزرگی از جنوب اوکراین به این کشور است. واشنگتن می‌گوید این برنامه روسیه در قالب برگزاری «رفراندوم‌های ساختگی» صورت خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش روابط ایران و روسیه زیر سایه جنگ اوکراین: استراتژیک یا تاکتیکی؟

تمام گزینه‌های پوتین؛ روسیه پس از تصرف شرق اوکراین به دنبال چیست؟

جنگ اوکراین؛ پوتین تصرف لوهانسک را به ارتش روسیه تبریک گفت