Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز موج دوم مهاجرت شهروندان روسیه پس از جنگ اوکراین؛ ۲۰۰ هزار روس کشورشان را ترک کردند

روس ها و تمایل برای مهاجرت
روس ها و تمایل برای مهاجرت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از شهروندان روسیه هم‌زمان با تشدید پیامدهای ناشی از جنگ اوکراین از جمله اعمال تحریم‌های بی‌سابقه جامعه جهانی به‌ویژه آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شرکت‌های بزرگ چند ملیتی علیه مسکو، به کشورهای مختلف مهاجرت کرده‌اند.

آگهی

شماری از شهروندان روسیه هم‌زمان با تشدید پیامدهای ناشی از جنگ اوکراین از جمله اعمال تحریم‌های بی‌سابقه جامعه جهانی به‌ویژه آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شرکت‌های بزرگ چند ملیتی علیه مسکو، به کشورهای مختلف مهاجرت کرده‌اند.

برخی از تحلیلگران سیاسی از مهاجرت این گروه از شهروندان روس که در پی سیاست‌های جدید کرملین رخ داده است به عنوان «موج دوم مهاجرت روس‌ها» نام می‌برند.

به گفته آن‌ها، در «موج اول مهاجرت روس‌ها» هنرمندان، روزنامه‌نگاران و مخالفان کرملین در پی سرکوب‌های شدید در روسیه، این کشور را ترک کردند.

مهاجرت صدها هزار نفری

اگر چه اطلاعات دقیقی در مورد شمار روس‌هایی که از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، کشورشان را ترک کرده‌اند وجود ندارد اما برخی گزارش‌ها از مهاجرت ۲۰۰ هزار روس تا اواسط ماه مارس حکایت دارند.

بر اساس برآوردهای یک گروه تجاری صنعت فناوری اطلاعات روسیه ، تنها در بخش فناوری ۵۰ هزار تا ۷۰ هزار متخصص روس در ماه اول جنگ اوکراین، کشورشان را ترک کرده‌اند، رقمی که انتظار می‌رود با توجه به نیاز برخی از شرکت‌های فناوری اطلاعات در کشورهای مختلف به ۷۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر برسد.

البته تنها متخصصان روس نیستند که به دنبال مهاجرت از کشورشان هستند. امارات عربی متحده که در بحبوحه تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه بی‌طرف مانده بود به مقصد مورد علاقه روس‌های ثروتمند تبدیل شده است به گونه‌ای که برخی از آن‌ها سرمایه خود را به بازارهای املاک منتقل کرده‌اند.

شرکت سرمایه‌گذاری Henley & Partners که در لندن مستقر است، پیش‌بینی کرده که در سال جاری میلادی دست‌کم ۱۵ هزار میلیونر روس کشورشان را ترک کنند. بر اساس این گزارش، دبی بهترین مکان برای ابرثروتمندان روس است.

احتیاط در میان کشورهای میزبان

اما استقبال از مهاجران روس در کشورهای میزبان چگونه است؟ در جنگ اوکراین، روسیه به عنوان متجاوز تلقی می‌شود، نگرشی که مهاجران روس را هم در برگرفته است حتی اگر آن‌ها مخالف کرملین باشند.

برخی از کشورها از جمله گرجستان، ارمنستان و کشورهای حوزه بالتیک که همگی در گذشته از تهاجم‌های روسیه در امان نبوده‌اند، نگران ورود مهاجران روس هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته برخی از تحلیلگران سیاسی، این گروه از کشورها نگرانند که افزایش شمار روس‌ها در کشورهایشان باعث شود تا آن‌ها در آینده به هدفی برای تهاجم نظامی روسیه تبدیل شوند.

روسیه در توجیه «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین، «آزادسازی» منطقه دونباس در شرق این کشور را مطرح کرده که محل زندگی شمار قابل توجهی از روس‌تبارها است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه جنگ و تحریم؛ «مک دونالد روسی» فعلا و تا فصل برداشت سیب زمینی ندارد

فنلاند حصارهای طولانی‌ترین مرز اتحادیه اروپا با روسیه را مستحکم می‌کند

حمله پهپادی اوکراین به بزرگترین پالایشگاه نفت روسیه در دریای سیاه