فنلاند حصارهای طولانی‌ترین مرز اتحادیه اروپا با روسیه را مستحکم می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سانا مارین، نخست وزیر فنلاند در جلسه پارلمان این کشور
سانا مارین، نخست وزیر فنلاند در جلسه پارلمان این کشور   -   کپی رایت  AP Photo

پارلمان فنلاند روز پنجشنبه اصلاحیه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن دولت می‌تواند گذرگاه‌های مرزی این کشور با روسیه را مسدود کند تا مسکو نتواند از این مسیر موجی از پناهجویان را به سمت این کشور که عضو جدید ناتو خواهد شد، گسیل کند. 

این اقدام قانونگذاران فنلاندی تنها دو روز پس از آن صورت گرفت که ۳۰ عضو ناتو، پروتکل‌های رسمی الحاق فنلاند و سوئد برای پیوستن به این ائتلاف نظامی را امضا کردند؛ اقدامی که خشم روسیه را به همراه داشته است. 

اصلاحات تصویب شده توسط نمایندگان فنلاند به دولت چپ میانه این کشور به رهبری نخست وزیر سانا مارین، اختیارات گسترده‌تری برای محدود کردن تردد مرزی در شرایط اضطراری به ويژه در مرز هزار و ۳۴۰ کیلومتری با روسیه می‌دهد. مرز مسکو با فنلاند، طولانی‌ترین مرز اتحادیه اروپا با روسیه به شمار می‌رود. 

این تغییرات همچنین به فنلاند، اجازه می دهد تا در صورت نیاز، موانع و حصارهایی در امتداد مرز با روسیه ایجاد کند. سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند، قرار است روز جمعه این اصلاحیه‌ها را امضا کند.

پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، هلسینکی تصمیم گرفت تا شراکت چند دهه‌ای خود با ناتو را رسمی کند و برای پیوستن به این ائتلاف نظامی درخواست رسمی ارائه دهد. اصلاحات جدید در قانون حفاظت مرزی فنلاند، باعث می‌شود موانع مستحکم‌تری در امتداد مرز بیش از ۱۳۰۰ کیلومتری دو کشور ایجاد شود. 

آن ایهانوس، مشاور وزارت کشور فنلاند در این رابطه می‌گوید: «بهبود ظرفیت عملیاتی مرزبانان اقدامی است که برای پاسخ به تهدیدات گسترده‌ای که می‌تواند ما را تهدید کند، در نظر گرفته شده است.» او همچنین تاکید کرد که جنگ در اوکراین به فوریت اجرایی شدن این مسئله کمک کرده است. 

در حال حاضر مرز فنلاند با روسیه تنها حصارهای چوبی دارد که عمدتا برای جلوگیری از چرای گاوها در سوی دیگر مرز نصب شده‌اند. 

سانا پالو، رئيس بخش حقوقی حفاظت مرزی فنلاند در این خصوص می‌گوید: «آنچه که اکنون می‌خواهیم بسازیم یک حصار محکم با اثر بازدارنده واقعی است.» او البته تاکید کرد که به احتمال زیاد این حصار جدید، کل مرز شرقی این کشور را پوشش نخواهد داد اما بر اصلی‌ترین نقاط مرزی فنلاند با روسیه متمرکز خواهد بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تصمیم جدید فنلاند همچنین برای جهت جلوگیری از تکرار اتفاقات مرز میان بلاروس و لهستان اتخاذ می‌شود،  جایی که سال گذشته، بلاروس موجی از هجوم پناهجویان به سمت مرزهای اتحادیه اروپا را سازمان‌دهی کرد . قانون جدید تصویب شده در پارلمان فنلاند حالا امکان بسته شدن گذرگاه‌های مرزی در مکان‌هایی خاص از مرز فنلاند با روسیه را ممکن می‌کند.